Zombi Muharebesi

Zombi Muharebesi


Bu yazıda şimdiye kadar oynadığımız en iyi ve eğlenceli strateji oyunlarından birini tanıtacağız; Zombi Muharebesi. Adındaki esprili ve yaratıcı yaklaşımı, oyunu tamamında da görmeniz mümkün. Konusu, Zombi akınları ile karşılaşan Osmanlılar.
screen568x568 0
Zombi Muharebesi, Tower Defence /Kale Defansı oyunlarının örnek gösterilebilecek bir temsilcisi. Ipad ve iphone unutulmazları arasına girebilme potansiyeline sahip bir oyun. En azından Osmanlı ile duygusal bağı olan Türkiye için. Bunun yanında “nasıl olsa böyle bir avantajımız var, konuyu da iyi bulduk, fazla asılmaya gerek yok” diye düşünülmemiş, ince ince tasarlanmış bir oyundan söz ediyoruz.

Hani gavur yaratıklarını, efsanelerini getirip, Türkiye sokaklarına salınca, bilinen kalıplara hiç uymayan manzaralar çıkar ya, işte Zombi Muharebesi’nde de biraz bu oluyor. Koskoca Osmanlı ordusu bir takım ne idüğü belirsiz zombi haytaları ile karşılaşıyor. Tabi olaylar da, daha önce karşılaşılmamış bir şekilde, heyecanlı ve eğlenceli bir biçimde gelişiyor.

Zombi Muharebesi oyun kurgusu iyi, karakterleri güzel tasarlanmış, müziği ambiansa katkıda bulunan, ses efektleri iyi oturtulmuş, espri düzeyi doğru tutturulmuş bir oyun. Oynanışı rahat ve grafikleri güzel. Oyun dengesinin kuruluşundaki başarı, haritayı adeta bir satranç tahtasına çeviriyor.

Oyunda 20 adet harita ve 40 adet bölüm var. Zombi Muharebesinde şu anda muharip sınıf olarak yeniçeriler, cengaverler, okçular, mehter takımı ve mancınık gibi menzil silahları bulunuyor. Bir de Hazerfen var; Hava Desteği.

Askerlerinizden bazıları oyundaki yerlerini alırken size sesleniyor. Örneğin Hazerfen Çelebi hava saldırısını başlatırken ” Şimdi yaktım çıranızı” diye haykırıyor. Hele yeniçerilerin yerleştirilirken “Hünkağım” (Evet, yazım yanlışı yok. Ben “Hünkarım” değil “Hünkağım” dediğini duyuyorum) diye bağırması oyuna bambaşka bir tat katmış.

Oyunda, sınıfsal gelişmelerin yanında (örneğin mancınığın topa, cengaverin muştalı cengavere terfisi) bu sınıfların tümünde geçerli güç, hız ve menzil değişiklikleri gibi kabiliyet geliştirmeler de var. Yani anlayacağınız oyun detaylandırılırken bayağı mesai harcanmış. Oyun içi satın almalar son derece dengeli. Zombi Muharebesi size eğlenceli vakit geçirtmeyi vaat ediyor ve bunu başarıyor da.

Zombi Muharebesi

Zombi Muharebesi


Zombi Muharebesi’nde iki zorluk derecesi bulunuyor. “Normal mod” ve tek canınızın olduğu “Kalkan Modu”.

Zombi Muharebesi’nin en zayıf tarafı, baştaki terzi kısmı. Tamam, erkek karakter Osmanlı Padişahı, Veziri vs olabilecek tipte ama kadın karakter Anglo-Sakson bir hava veriyor. Gardırobu da çok dar ve uyumsuz. Oyunun ince özenini hiç mi hiç yansıtmıyor. Üstelik, oyuncuların yardımıyla Zombi Muharebe’sinin FacebookTa görücüye çıkacak olan yüzü bu. Sanırım Gorilto yeni versiyonda buraya bir el atar. Çünkü burada yapılacak iyi bir hazırlık, oyunun geniş kitleler tarafından duyulması için büyük bir avantaj sağlar.

Osmanlı tarafını bir kenara bırakıp zombilere gelirsek, zombilerin Haçlı Ordusu şeklinde verilmesi çok doğru bir atıf. Haçlılar, tarihte de çok farklı bir şekilde ortaya çıkmadılar. Yolları üzerindeki her yeri çekirge sürüsü gibi yağmalayıp mahveden (mahvettikleri şehirler arasında İstanbul’da var) bu fanatik kitlesi, bu şekilde tanımlanmayı çoktan hak etmişti. Bu eksikliği, dünyaya açılabilecek kalitede alt yapı ile tamamlayıp, böylesi eğlenceli bir şekilde mobil platforma getiren oyun, Zombi Muharebesi.

Oyun kısa bir süre için ücretsizken mutlaka indirin. Hemen indiremezseniz de önemli değil çünkü oyunun son derece makul bir fiyatı vardı. 0.99. Zombi Muharebesi’ne yeni haritalar eklenip, yeni versiyon olarak çıksa bile, yine ilk versiyon gibi mantıklı bir fiyattan çıkacaktır sanırız.

Oyunun tanıtım videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

Bu hafta sonumu hastalık derecesinde bir tutkunlukla Zombi Muharebesi’ne ayırdım. Bu yüzden oyunu överken hiç “acaba bunu yazsam mı?” gibi bir kararsızlık yaşamıyorum. Tam benim kalemim bir oyun. Yabancı uygulamalarda hangi kıstaslar aranıyorsa o kıstaslara göre hazırlanmış Zombi Muharebesi. İngilizce versiyonu Oriental Wars; Zombies adıyla piyasaya sürülmüş. Dil seçenekleri İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Korece, Rusça, Çince, İspanyolca olarak verilmiş. Gerçekten hoş, dünyaya çıktığında yüz ağartacak, kendi dalında gayet başarılı bir uygulama olan Zombi Muharebesi’ni yapan Gorilto Games‘e tebriklerimizi ve başarı dileklerimizi iletiyoruz.
download

download

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: tower games

Filed under: Oyunlar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!