yeni ipad isinma sorunuYeni Ipad çıktı ve artık hakkında konuşmaya devam edebiliriz. Henüz yurdumuza gelmedi ama yurt dışında edinen arkadaşlarımızdan aldığımız ipad inceleme bilgileri var.

Öncelikle retina display’in gerçekten farklılık yarattığı herkesçe kabul ediliyor. Yani görsel olarak ciddi bir farklılık var amaaaa…. İşte dört a’lık “ama” yazmamıza sebep olan bir nokta var.

Sitemizdeki yazıları izleyenler bilirler. “Tercüme et, salla gitsin” ya da “kopyala yapıştır”dan ziyade, gelen bilgiyi analiz edip, üzerinde tartışarak yazmayı sevdiğimizden, daha Yeni Ipad tanıtılmadan önce, ısınma dolayısıyla sorunu yaşanabileceğini ipad 3’ün yeni kamerası ve mantık kartı yazımızda belirtmiştik. “İki çekirdekli işlemci ağzıyla kuş da tutsa problem olma ihtimali yüksek” diye kişisel kanımı belirtmiştim. Hani çok popüler bir laf var ya “Şerh koymuştum”. Yeni Ipad 2011’den beri beklendiği ve herkes kendisine göre olağanüstülükler listesi yaptığı için, sitede beraber çalıştığımız arkadaşların çoğu da bana katılmamıştı ama Macrumors’ta çıkan ipad haber kategorisindeki yazı, maalesef dediklerimi destekliyor.

Yeni Ipad çok ısınabiliyor ve kendisini kapatabiliyor. Bu Yeni Ipad için çok önemli bir problem. Halihazırda daha çıkalı 4 gün olduğu için (yine de 4 gün içinde 3 milyon sattı) yeterince ırgalanıp, işkence testine tabi tutulamadı ama ilk fireyi Infiniy Blade 2’de verdi.

Bir oyundan ziyade, bir teknolojinin tökezlemesi bu. Daha doğrusu bir öncünün. Varsın insanlar, Infinity Blade 2 oynamasın diyebilirsiniz. Bu mantıklı bir öneri gibi gözüküyor ama ya geliştirilen oyunlara ne demek lazım. Bir sürü, oyun güçlendirildiği söylenen işlemci ve retina display’e göre tasarlandı. Çok daha etkileyici, çok daha zeki oyunlar. Şimdi bu oyunlar ya kalitelerini düşürecekler ya da Yeni Ipad’i es geçip, yeni versiyon Ipad’i bekleyecekler. Yani Ipad 3’ü.
yeni ipad ekran
Aslında bu her yıl bir Ipad çıkartma sevdası Apple’a biraz pahalıya mal oldu. Infinity Blade 2 ile yaşanan durum da hem üründe, hem de liderlik iddiasında bir leke yarattı. Oysa Yeni Ipad ya da dünyada bilinen adıyla new Ipad, Ipad 2’ye nazaran maliyet açısından daha külfetli bir üründü. IHS iSuppli’nin yaptığı araştırmaya göre Ipad 2 3g’ye göre Yeni Ipad %9 oranında daha pahalıya mal oluyor.

Tabletler kendi doğalarında oyunlarla evrimleşir ve oyun kalitesi pc oyunlarına yaklaşırken bu yaşanan, gerçekten çok ciddi bir tökezleme olacak. Peki gereğinden fazla ısınan Yeni Ipad’imizi omlet yapmak ya da biftek kızartmak için almadığımıza göre, bunun çözümü ne olur? Aslına birkaç tane çözüm var;

1 – Apple ciddi bir zararı göze alır ve satışı durdurur, Yeni Ipad’leri geri çeker, Ipad 3 olarak 4 çekirdekli şekilde piyasaya çıkartır, paradan olur ama çok sağlam prestij yapar, ondan sonra da başka hiçbir firma, tablet piyasasında, birinciliğe oynamak gibi bir iddiada bulunamaz. Pek tatlı bir hayal olmakla birlikte, gerçekleşebilme ihtimali çok düşük.

2 – Apple yeni bir işletim sistemini alelacele gerçekleştirerek multi tasking ve bazı uygulamalarda kısıntılar yapar, ısınma yüzdesini düşürmeye çalışır. Kısmen başarılı olur. Bu ihtimal de, dikkate alınabilir bir ihtimal.

3 – Apple uygulamaları dener ve Yeni Ipad ‘i ısıtabileceğine ihtimal verdiği uygulamaları Appstore’ye almaz. Uygulamayı yaratanlar, ya uygulamaların kalitesini düşürmek ya da Appstore’den vazgeçmek zorunda kalır. Ki en yüksek ihtimal bu. Bununla birlikte bu ihtimal mezar kazan bir ihtimal. Çünkü diğer tablet üreticileri, bu konunun üzerine gidecektir. Oyunun örneğin Samsung versiyonu, Apple versiyonuna göre daha becerikli olacak ya da farklı bir adla çıkacaktır. Infinity Blade 2S gibi . Ipad tablet bilgisayar ile oynanamayan ve çok popüler olacak bir oyun, Ipad’in liderliğinde ciddi sorgulamalara neden olur. Ipad yorumları arasına bu konuyla ilgili olarak devamlı giren bir eleştiri, liderin karizmasında büyük bir çizik olarak yer alacaktır.

Her olayın bir kötü bir de iyi yanı vardır. Bu olayın da Apple kullanıcıları açısından bile iyi bir yanı var. En azından ellerindeki Ipad ve Ipad 2’lerin değeri beklendiği kadar çok düşmeyecek. Apple açısından ise Yeni Ipad ile ilgili yaşanan sorun, Microsoft’un Windows 2000’de yaşadığına benzer bir rahatsızlığa neden olacak gibi gözüküyor.

Ilginizi Çekebilir :

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: ipad haberipad incelemeipad izleipad yorumlarnew ipadyeni ipad 2011

Filed under: ipad

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!