Yangın VarYangın Var bu hafta rastladığımız ve bizi çok mutlu eden, küçük, kendi halinde ama çok sevimli bir oyun. Hani derler ya, dumanı üstünde. 16 Mart 2012’de görücüye çıkmış. Ipad, Iphone ve Ipad touch için uyarlanmış, Walt Disney’i andıran çizim tekniği ve renkleriyle sıcak bir dünya yaratan, oynadıkça insanın daha fazla oynamak istediği bir oyun…

Yangın Var eski İstanbul tulumbacılarının üzerine kurulmuş bir oyun. İtfaiye teşkilatı kurulmadan önce İstanbul’un can damarlarından biri tulumbacılar. Çünkü Osmanlı – Türk mimarisinin temelinde ahşap yapılar var. Bu yüzden yangınlar da, en korkutucu felaketlerden biri. Tabi ki tulumbacılar da, toplumun gözde elemanları. Her daim formda olmak zorunda tulumbacılar. Eski İstanbul sokakları dar, yokuşlu, Arnavut Kaldırımı döşeli olduğundan, yangına bir an önce müdahale edilebilmesi, onların becerisine bağlı. “Yangın Var” nidası duyulduğu anda, tulumbacılar harekete geçiyor.

Tulumbacılık güce, dayanıklılığa ve cesarete dayanan bir meslek. Öyle olduğu için, biraz da kabadayılık var tulumbacılarda. Türk milleti olarak antrenmanı çok da sevmediğimizden, iş olmayınca pinekleyen adamlar olarak görülüyor tulumbacılar. “Yangın Var” dan “Yangın Var”a ciddi bir hareket oluyor. Yani hem sevilirken biraz da uzak duruluyor onlardan.

Ciddi rekabet var tulumbacı takımları arasında. Hepsi bağımsız takımlar olduklarından, yangın yerine kim önce varırsa, genelde yangını o alıyor. Yolda karşılaşma durumunda itişmeler, kakışmalar hatta kavgalar gözlenebiliyor. Bu yüzden yangına yetişememeler bile söz konusu olabiliyor.

Yetişen tulumbacı takımı ise yangını söndürüp, bir şeyler kurtarabilmişse ev sahibinden, kurtaramamış ama yangını söndürmüşse, mahalleliden bahşişini topluyor. Kibar aileler oğullarının bu hem saygı duyulan, hem de hor görülen bu mesleğe yönelmelerini önlemeye çalışıyorlar. Bu konuda yazılmış bir çok makale ve öykü var. Tulumbacılar hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra oyunumuza dönelim isterseniz.

Appstore’deki oyunun tanıtımında, şu cümleler yer alıyor;

Tulumbacılar Geliyor!

Yaman gelir, yaman gideriz. Kasımpaşa’nın yiğitleri bunlar!

Hemen tulumbacılara katıl, şanlı tulumbacılar içersinde sende bir cengaver ol.

“Openfeint” ile skorlarınızı kaydedebilir, Tulumbacı rütbenizi yükseltip arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Biraz eksik, biraz tatsız bir tanıtım ama Türkiye oyun teknolojisine yeni yeni giriyor. Zamanla insanları oyuna çağıracak cümleleri de yerleştirmeyi becereceğiz. Örneğin Yangın Var insanlarda yarattığı heyecan bakımından Appstore’deki kuru anlatımından biraz daha fazlasını hak ediyor.

Yangın Var ‘da sırayla değişik yerlerdeki yangınlara müdahale ediyorsunuz. Bir parmağınızla tulumbacıları ileri doğru yönlendirirken, diğer parmağınızla sağa sola oynatabiliyorsunuz.

Yangın Var bildiğimiz arcade mantığı ile çalışıyor. Akan bir yol ve bunun üzerindeki engeller, bonuslar… Yerdeki su birikintilerine, dükkan tezgahlarına, köpeğe vs çarptığınızda vakit kaybediyorsunuz. Her ne kadar sporcu karakterli de olsalar, bir süre sonra yoruluyor tulumbacılar. Onları güçleri bittikten sonra da aynı hızla koşturmaya devam ederseniz, tabi ki biraz sarsaklaşıyorlar. Bu da suları dökmelerine neden oluyor. Bu arada yoldaki suları alarak eksilen suyu tamamlayabiliyor, macunu yiyerek 5 sn boyunca kesiksiz hız kazanabiliyor ya da saatleri toplayarak (sanırım bunun anlamı kestirmeler bularak) zaman kazanabiliyorsunuz. Önemli olan en çok suyu en erken getirtmek. Yangın Var’da seviyeler ilerledikçe tecrübeniz artıyor ve rütbe alıyorsunuz.

Yangın Var, oyunu oynatırken, insanları tulumbacılar, o dönemin yangın prosedürü vs konusunda bilgilendirmeyi de ihmal etmiyor.

Yangın Var oyununun içinde nerede yangına gidildiği yazılmamış olmakla birlikte 1. bölüm Beyoğlu, 2. bölüm Babıali, 3. bölüm Cibali, 4. bölüm Kasımpaşa, 5. bölüm Galata Kulesi, 6. bölüm Galata Köprüsü, 7. bölüm Ayasofya Camii, 8. bölüm Sultan Ahmet Camii, 9. bölüm Yedikule ve 10. bölüm Topkapı Sarayı. Buraları skorların yazılı olduğu tabeladan öğreniyoruz.

Yangın Var’ ın fonuna konulmuş olan müzik ise, insanın keyfini getiriyor. Ipad Türkçe ya da Türklerin yaptıkları oyunlar açısından çok zengin bir yer değil. Tabi böyle olunca da, kendi kültürü ile ilgili bir oyunu oynamak insanı mutlu ediyor. Umarız Yangın Var tipi oyunlar artar da, zevkle oynarız. Sitemizin Yangın Var için puanı 10 üzerinden 8

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: İstanbultulumbacıYangın var

Filed under: Oyunlar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!