Telegram Messenger

Telegram Messenger

Telegram Messenger ücretsiz bir mesajlaşma, dosya gönderme programı. 12 şubat 2014’te çıkmış bir program olmasına rağmen inanılmaz hızlı yaygınlaşıyor ve yaklaşık bir haftadır App Store’da tepeleri zorlamaya başladı. Bu hızlı yaygınlaşmada başarılı bir uygulama olmasının, ücretsiz ve reklamsız olmasının ve pek tabi ki WhatsApp’ın Facebook’a satılmış olmasının bir büyük rolü var.

Telegram Messenger

Telegram Messenger

WhatsApp’tan çok farklı bir program değil Telegram Messenger. Hemen hemen aynı işlevleri görüyor ama Telegram Messenger’i ön plana çıkartan nokta iletişim güvenliği. Programın temel ve devamlı vurgulanan özelliği bu. Hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri. Bu yüzden, Türkiye’de çok kolaylıkla yayılacağını zannediyoruz.

Telegram Messenger mesajlarınıza, diğer programlara göre hızlı ve güvenli bir ortam sağlıyor. Bunun yanında, “New Secret Chat” opsiyonu ile yazışabiliyorsunuz. Uygulama bu modda kullanıldığında, kodu ikinizde olan ve bir süre sonra kendini yok eden şifreli mesajlar kullanıyor. Yazışmanın ne zaman yok olacağına dair zamanlamayı siz koyabiliyorsunuz. Bu tip bir yazışma, takip de edilemiyor.

Telegram Messenger’de uygulamayı kullanarak gönderdiğiniz mesajlar için sınırsız bir depolama hacmi var. Uygulama ile 1 GB’ye kadar dosya gönderimi yapılabiliyor. En önemli özelliklerinden biri ise grup chat. Telegram Messenger kullanıyorsanız 100 kişi ile aynı anda chat yapabilme şansına sahip oluyorsunuz. İyi koordine olmuş bir grup için mükemmel bir özellik. Türkiye gibi karşılıklı konuşma ve tartışma adabı konusunda çok da üstün performans göstermeyen bir ülkede, sadece iş toplantıları vs için kullanılabileceğini düşünüyoruz ki, bu da gerçekten onu önemli bir uygulama haline getiriyor. Bu sayede bir bayiler toplantısını oturduğunuz yerden düzenleyebilir, soruları alabilir, sorunları paylaşabilirsiniz.

Telegram Messenger

Telegram Messenger

Telegram Messenger’in iddialı olduğu konulardan biri de hız. Şu anda piyasada bulunan en hızlı uygulama olduğunu iddia ediyor Telegram Messenger. Datalar merkezsel değil, alansal olarak en yakın server aracılığıyla iletildiğinden, diğer uygulamalara göre daha hızlı. WhatsApp ile yaptığımız karşılaştırmada bunun doğru olduğunu gördük.

Telegram Messenger‘in de handikapları var tabi. Her şeyden önce henüz yeterince yayılmamış bir uygulama. Kurduğumda, bütün arkadaş listemden sadece 1 kişinin kurmuş olduğunu gördüm. Bununla birlikte, yayılma hızının inanılmaz olması sebebiyle, gelecek ay içinde, dünyada en fazla kullanılan uygulamalar içine girebileceğini belirtmeliyim.

Kullanıcıların Telegram Messenger hakkında söylediği en önemli noktalar sade ve kullanışlı oluşu. Önemli özelliklerinden biri ise bulut teknolojisini kullanması. Yani bilgileriniz siz istemediğiniz sürece yok olmuyor.

“Mesajlarınızın hacker yoluyla ele geçirilmesi imkansız” şeklinde lanse ediliyor uygulama. Hatta güvenliğe o kadar güveniliyor ki, sistemi kırabilene 200.000 dolar vaat edilmiş durumda.

Telegram Messenger‘in en önemli yanlarından biri reklamın olmaması. En azından şimdilik. “Telegram Messenger sonsuza dek ücretsiz ve reklamsız olacak” gibi yüksek oktavdan laflar söyleniyor ama biz Türkler hemen “İyi de nereden gelecek o zaman bu değirmenin suyu?” diye düşünürüz. Önemli olan Telegram Messenger can sıkıcı bir şeyler yapana kadar kullanabileceğimiz kadar iyi bir uygulama mı değil mi ona karar verebilmek. Daha önce sürüyle bu tip hayal kırıklıklarımız oldu. Örneğin facebook’un da bugünkü haline geleceğini pek beklemiyorduk. O harika masal hep devam edecek zannediyorduk.

Aslında Telegram Messenger’in bu kadar popülerleşmesinin en önemli sebeplerinden biri de WhatsApp’ın facebook tarafından satın alınması. Facebook artık eskisi gibi güvenilir, her şeyin paylaşılmak istendiği bir uygulama değil.

Telegram Messenger‘in üzücü taraflarından biri de, sesli mesaj imkanının bulunmaması. Dil sorunu ise bir başka problem. Telegram Messenger’in İngilizce, Arapça ve İspanyolca desteği bulunuyor fakat henüz Türkçe desteği yok. Türkiye’de en fazla dert yanılan konuların başında geliyor. Bazı kullanıcıların ise kodun gelmesi konusunda biraz şikayetleri var.

Kullanıcı yorumları ile ilgili araştırma yaparken şöyle bir paragrafla karşılaştık.

Salam ertirçiler!
Türkmenistanda giňden ýaýran WeChat atly messenger programanyň TmCell tarapyndan bloklananyny hemmeler bilýändir (bilmeýän bolsaňyz, indi bildiňiz). Elbetde, bu köp adamlaryň gaharyny getirendir. Sebäbi kimdir biri daşary ýurtda okaýan garyndaşlary , başga biri söýgülileri, dostlary bilen bilen habarlaşýandyrlar.

Ufak bir gülümseme molası verdikten sonra işimize geri döndük ve Telegram Messenger üzerinde çalışmaya devam ettik. Telegram Messenger kullanıcı yorumlarından fotoğraf yollamada biraz sıkıntı olduğunu görüyoruz. Kişi listesini güncellemede biraz problem yaşıyor ama yüklenecek yeni bir yamayla bu dertlerin hepsi çözülebilir gibi gözüküyor.

Tercüme ile işi götürüp iki satır yazı ile program tanıtan bir sürü sitede iphone ve ipad için yazıyor ve uygulama da kendi sayfasında tek gereklilik olarak IOS 6.0’ı veriyor ama ipad için Telegram Messenger uygulaması bulamadık. Bu konuda kimseden henüz bir şikayet de okumadığımız için problemi saptayıp yazan ilk site olmakla gurur duyuyoruz. Wi-fi’li ipad’de “telegram messenger” yazıp aradığında Japanese Wedding Culture çıkıyor 25 Şubat 2014 saat 03:00 itibarıyla.

Kısa zaman içinde ve az kişiyle deneyebildik ama Telegram Messenger hemen hemen bütün testlerimizden geçti. Yazımızda da iyisini kötüsünü eleştirdik ve programın işe yaradığını gördük. Telegram Messenger uygulamasını tüm takipçilerimize tavsiye ederiz.

download

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: mesaj yazilimlari

Filed under: Appstore - UygulamalarBedava UygulamalarYardımcı uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!