Scribble pressIpad için hazırlanmış ve çocukların gelişimine yardımcı olacak bir uygulama Scribble press. Her çocuk boyama kitabına ihtiyaç duyar ama çocuğun eline boya vermek, tüpü çakmakla kontrol etmekten farksızdır. Onu boyalarla iki saat yalnız bıraktığınızda duvarların, kapı pervazlarının hatta masa örtüsünün birer “sanat eseri” haline dönüştüğünü görebilirsiniz. Yani eğer çocuğunuzun eline boya verecekseniz, kontrolü vermemeniz, evin sağlığı açısından daha hayırlı olabilir.

Hepimiz çocukluğumuzda boyama kitapları yaptık ama kaybolup gittiler. Şimdi teknoloji hayatın yönünü değiştirdi ve her şey dijital olmaya başladı. Hemen her konuda olduğu gibi, bu konuda da hem negatif hem de pozitif taraflar var. Dijital yaşam gerçeklik duygusunu, elle dokunma özelliğini kaybettirse de, başka avantajlar sağladı. Örneğin dijital boyama sayesinde etraf kirlenmiyor, kalitesiz boyaların yarattığı zehirlenme tehlikesi yok oluyor, boya ve kağıt masrafı düşüyor ve hepsinden önemlisi, bu “eserleri” saklama olanağı artıyor.
Scribble press - secenekler
Ipad için geliştirilen Scribble Press uygulaması çocukların hayal gücünün geliştirilmesi için tasarlanmış, pedagojik bir uygulama. Eğitim için en iyi ipad uygulamalarında ilk yirmiye girmiş ve evde eğitim uygulamaları kategorisinde ödül almış bir uygulama Scribble Press. Ipad kullanıcı yorumları ise, programı kullanan hemen herkesin memnun kaldığını gösteriyor.

Scribble Press bir çizim ve boyama kitabının yanında, çocukların Ipad’de kitaplar yaratmaları için de bir uygulama. Scribble Press sayesinde kendi kitaplarını hayal edebiliyor, yazabiliyor, çizebiliyor ve diğer arkadaşlarıyla paylaşabiliyorlar. Hazırladığı kitabı Ipad yardımıyla iBooks kütüphanesine ekleyen çocuğun gurur duygusunu bir düşünün. Hangimiz çocukluğumuzda resimlerimizi eve gelen misafire göstermedik.

Ipad için Scribble Press uygulaması sayesinde çocuğunuz kendi kitabını sıfırdan yaratabilir ya da var olan hikaye kalıpları üzerinden değiştirerek gidebilir. Bunun için özel olarak hazırlanmış 50 hikaye kalıbı var. Scribble Press’de 500 civarı çizim aracı bulunuyor. Kalp, yıldız, ağaç, gülen yüz, bulut, yuvarlak ve ev kalıpları da dahil.

Uygulama için çocuğunuz elini de kullanabilir ama bir kalem, onun çok daha kolay çizmesini sağlar. Ipad kullanıcı yorumları da, çocukların kalem kullanarak uygulamadan daha başarılı sonuçlar aldığı yönünde.

Gelelim uygulamanın kullanılışına; Scribble Press’i Ipad’inize yükledikten sonra önünüzde bir sayfa açılıyor. Sayfada, en üstte kitaplarım, altında çizimlerim ve en altta galeri bölümleri var.
Scribble press - kalem kutusu
Scribble Press’te “new book” bölümüne girerek, kendi kitabınızı oluşturmaya başlıyorsunuz. Çocuğunuz ya var olan kitap kalıplarından birini seçecek ya da“blank book”u seçerek kendisine özel bir kitap oluşturmaya başlayacak. Tabi burada ufak bir problem var. Bütün kitaplar İngilizce. Yani Türkçe bir kitap yapmak istiyorsa, ille de boş kitabı seçmek zorunda.

İlk uygulamada çocuğunuza yardımcı olmanız yeterli olacaktır. Onun ilgisini çektiği anda bütün işlemleri yapmayı kısa sürede öğrenir. Scribble Press ’de “Blank Book”u seçtiğinizde önünüze beyaz bir sayfa çıkacaktır. Altta ise boya kalemleri ve pasteller olacak. Scribble book’da boya kalemleri değişik kalınlıklarda çizmek için, pasteller ise şekilleri koymak için kullanılıyor. En soldaki ise boya kutusu. Oradan istenilen renk seçilip, boya takımı arasına alınabiliyor. Beğenmediğiniz yerleri silmek için, pembe bir silginiz var. Yanlış yaptığınızda, bu hareketi geriş almak, dijital dünyanın sağladığı bir avantaj. Aşağıda, açık kahverengi bant üzerindeki undo ve redo tuşları, yaptığınız hareketin geri alınmasını ya da geri aldıktan sonra beğenilmezse tekrar eski haline döndürülmesini sağlıyor ki, bu hayatta yaşayamadığımız bir lüks.

Scribble press’de çocuğunuzun resim albümünü bir hikaye kitabına dönüştürebilmesi için yazı yazma seçeneği de bulunuyor. Yazı yazmaya yarayan harf ikonunun yanındaki alt alta resimler, isterse kullanabileceği, programda var olan, daha önceden yüklenmiş resimler. Kendi yapamadığı ya da hoşuna giden bir figür olursa, buradan alıp, resmine yapıştırabiliyor. Böylece Scribble Press’in kolaj seçeneği de devreye giriyor.

Resimlerin yan tarafında, bir fotoğraf makinesi ikonu var. Bu ikona tıkladığında, isterse Ipad’i ile fotoğraf çekerek bunu resminde kullanabiliyor, isterse de daha önce çekilmiş fotoğraflardan birini resmine adapte edebiliyor. Hem fotoğrafların hem de alınan resimlerin boyutunu, iki parmağı şeklin üzerine koyarak büyütmek ya da ufaltmak mümkün.
Scribble press - bir resim
Scribble Press’de, alt sağda ise, rengarenk kağıtlar görünüyor. Bu da resmin fonunu düzenlemek için. Bu seçenekle resmin alt fonuna renk verilebiliyor. Bu kısmın üzerinde ise iç sayfalar ya da kapağın düzenlenmesi ve “eser” kaç sayfa olacaksa o kadar sayfa açabilmeniz için düğmeler var.

Böylece çocuğunuz Scribble Press’de eserini gerçekleştirebilir, başkalarıyla paylaşabilir hatta bunu bastırtıp kütüphanenize koyabilir ya da yakınlarınızla paylaşabilirsiniz.

Eğer İngilizceniz iyiyse Scribble Press blog’a gidip buradaki konu müzakerelerine bakabilir, Scribble Press store’dan çocuğunuzun yaptığı kitabın basılı kopyasını isteyebilir ya da eğer yurt dışında yaşıyorsanız, Scribble Press uws ile, çocuğunuzun değişik aktivitelere katılması için ayarlamalar yapabilirsiniz.

Çocuk gelişimi için çok verimli bulduğumuz Scribble Press uygulamasına 10 üzerinden 9 veriyoruz

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: scribble press blogscribble press storescribble press uws

Filed under: Çocuklar için Uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!