İstanbul’da yaşayanlar için, iphone – ipad İstanbul diyebileceğimiz bir uygulama; Nerde bu otobüs? Henüz mükemmel diyemiyoruz ama potansiyeli var.

Resmi internet sitesinde “nerde bu otobüs” şu kelimelerle tarif ediliyor;nerde bu otobüs

Artık duraklarda saatlerce beklemenize gerek yok! Bineceğiniz hattın otobüslerinin nerde olduğunu görmek sadece tek tık ilerinizde!
“Nerde Bu Otobüs?” uygulaması size bir çok özellik sunmaktadır. Bunlar:

  • İstanbul ilindeki bütün otobüs hatlarını gösterme
  • Hatların duraklarını harita üzerinde gösterme
  • Hatların güzergahını harita üzerine çizebilme
  • Otobüslerin yaklaşık saat kaçta duraklara vardığını gösterme
  • O anda o hatta çalışan otobüslerin yerlerini harita üzerinde gösterme
  • Otobüslerin ne tarafa doğru gitmekte olduğunu gösterme

Etraftan da methini duyunca “bir inceleyelim” dedik. Nerde bu otobüs uygulamasını indirip kullanmaya başladık. Uygulama açıldığında, önümüze ilk olarak sefer hatları ekranı çıkıyor. İstanbul’daki tüm İETT hatları. İçinde sadece otobüs seferleri yok bu uygulamanın. Metro hattı, füniküler hatta Eyüp – Pierre Loti ve Maçka-Taşkışla Teleferikleri bile yer alıyor. Üstteki “hat ara” kısmına istediğiniz hattı yazabiliyor ya da ekranı iterek arayabiliyorsunuz.
Nerde bu otobüs uygulamasında, hattın üzerine bastığınızda, karşınıza seçenekler sayfası çıkıyor. 3 ana menü var;

  1. Hat saatlerini göster
  2. Hat duraklarını göster
  3. Otobüsler nerede?

Hat saatleri işaretlediğinde, karşınıza gidiş durakları ve dönüş durakları sayfası çıkıyor. İsmi ilk yazılan, ev sahibi takım oluyor ve bu yüzden adı, gidiş durakları tarafında yazılıyor. Sayfada hattın sefer süresi (trafiğin normal olduğu saatlere göre gidiş – dönüş) ve sefer saatleri yazılmış. Gidiş ve dönüş yolunun duraklarının isimlerini de bulabiliyorsunuz. Ekstra notlarda, hatla ilgili, örneğin halk otobüslerinin hangi seferleri yaptığının bilgisi veriliyor. En solda ise hafta içi – Cumartesi ve Pazar günleri tarifeleri yer alıyor.
Teoride çok bilgili bir uygulama nerde bu otobüs ama örneğin 28 Edirnekapı – Beşiktaş hattında Fındıklı durağını seçtiğiniz zaman,

“otobüs gidiş yolunda da, dönüş yolunda da bu durağa uğramıyor”

nerde bu otobüs-ipad istanbul
diye not düşülmüş. Çok ilginç. Çünkü o hat, yıllardır o durağa uğruyor ve haritada da, 28 durakları içinde gösteriliyor. Iskalanması olanaksız çünkü burası bir üniversite durağı. Mimar Sinan Üniversitesi’nin durağı.
Hat duraklarını gösterirken, sizin bulunduğunuz yeri de veriyor. Yani durağa olan uzaklığınızı ve nasıl gidebileceğinizi de görüyorsunuz. Boyun büküp millete adres tarifi sormanıza da gerek bırakmıyor nerde bu otobüs.
Ve uygulamanın en olağanüstü kısmı. Otobüsünüz nerede? Diyelim ki duraktasınız ama trafik sıkışık. Acaba bir çay içecek vaktiniz var mı ya da sizin tam işinize yarayacak hattı bekliyorsunuz ama gelen otobüse binip, fazladan bir beş dakika yürüdüğünüz zaman da evde oluyorsunuz. Binecek misiniz, bekleyecek misiniz? İşte nerde bu otobüs uygulamasının bu kısmı size, o hatta, o saatte çalışan otobüsün nerede olduğunu söylüyor. Açıyorsunuz ipad Istanbul menünüzü, giriyorsunuz nerde bu otobüs uygulamasına, sizin taşıtınızın size ne uzaklıkta olduğunu görüyorsunuz.
Tabi ki her zaman değil. Nerde bu otobüs uygulamasında otobüslerin yerleri 4 dakikada bir gelen verilerle değişiyor. Peki dört dakikada bir otobüsümün yerini görebilecek miyim? Eh, orası da biraz şansa kalmış, çünkü bazı otobüslerde GPS yok. Sanırız onlar çoğu kokulu, pis, bakımsız hurdalar şeklindeki, dolmuş gibi duraklarda dakikalarca bekleyen, aynı yöne giden İETT otobüsünü sollamak için olmadık numaralar yapan ama bunlara rağmen ne hikmetse yola çıkmaya devam etmesine izin verilen halk otobüsleri ve eski model İETT otobüsleri olmalı.
Nerde bu otobüs altına reklam alıyor ama reklamlarda pek seçici değil anlaşılan. Halbuki reklam alırken seçici olunabiliyor ve sitenizde (uygulamanızda) istemediğiniz reklamları sansürleyebiliyorsunuz. Mesela ben tıkladığımda “Find answer 2 Life Gerat Question” diye bir reklam ve reklama tıkladığımda “Life’s Greatest Question” diye bir site çıktı. “My Name is John Beckett. For over 40…” diye başlayıp “I invite you to contact us so we can help you groz in your Christian life. Did you pray this prayer? Yes / No” diye iki seçenekli bir şekilde son bulan bir reklamla karşılaştım. Uygulamayı kapattım ve tekrar açtım. Birkaç sefer sonra tekrar aynı reklam çıktı. Açıkçası çok ama çok etkilendim. Hemen oracıkta Hıristiyan oluverdim. Şaka bir yana, henüz nerde bu otobüs uygulaması tam olgunlaşmamış olsa da, kesinlikle gelecek vaat eden bir uygulamada, bir misyonerlik sitesiyle karşılaşmak hoş değil. Programı yapanların bu eleştirimizi dikkate alacağını umuyoruz.

Açıkçası “Nerde bu otobüs” internetteki İETT sitesinden daha kolay kullanılır şekilde tasarlanmış. Toplu taşım araçlarını kullanarak seyahat edenler için bir başucu uygulaması diyebiliriz. Nerde bu otobüs aksaklıları giderilirse, 10 üzerinden 9’luk bir uygulama ama şu andaki notu 10 üzerinden 7.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: otobüs hatlarıotobüs nerede

Filed under: Bedava Uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!