MoMA Art Lab

MoMA Art Lab

MoMA Art Lab bir resim çizme programı ama sıradan bir çizim uygulaması değil. Modern resim için bir çizim uygulaması. Yani diğerlerinden farklı, bazılarına göre hafiften entel dantel bir çizim uygulaması. Eğer içinizde ya da çocuğunuzun içinde bir sanatçı varsa, onu açığa çıkartmasını kolaylaştıracak bir çizim programı.

MoMA Art Lab

MoMA Art Lab

MoMA Art Lab’ı anlatmak için önce MoMa’yı anlatmak lazım sanırız. MoMa yani Museum of Modern Art. Modern Sanatlar Müzesi. Program sizin, sanatçıların şekil ve çizgileri nasıl kullandıklarını keşfetmenizi sağlıyor. MoMA Art Lab programı sayesinde çocuklar, sanatçılar ve tasarımcılar yeni ufuklar kazanıyorlar. Denge, renk, çizgi ve hatta ses algıları daha hassas bir hale geliyor.

MoMA Art Lab ücretsiz bir uygulama. Kararsız kaldınızsa hatta “ne işim olur öyle bir programla” diye düşünüyorsanız bile indirip bir kez bir şeyler denemenizi tavsiye ederiz. Resim yapmanın eğlencesi nasıl anlatılabilir? Abidin Dino bile becerememiş mutluluğun resmini yapmayı. Ama belki siz ya da çocuğunuz bunu başarabilirsiniz.

Gelelim uygulamaya. Müzede uygulanan bir atölye programının dijital hale getirilmiş şekli. MoMA Art Lab’ı oluşturan uygulama parçalarının ilhamı, müzede yer alan sanatçılarda alınmış. MoMA Art Lab, müzenin tanıtımı ve prestiji için çok etkin bir tanıtım gereci olarak görev yaparken bir yandan da yeni yeteneklerin açığa çıkması için araç olmuş. Zaten MoMA’nın bu uygulamayı çıkarırken düşündüğü ve hedeflediği şey de buymuş; Sanatta yeni yollar ve yöntemler bulacak yeni sanatçıları ortaya çıkarmak

MoMA Art Lab‘da, 9 adet eser ortaya çıkarma tarzı bulunuyor. Resimden heykele, çizimden interaktif yapıta bir çok eser dalda eser tasarlanabiliyor. örneğin denge kökenli modern heykellerin uygulaması, Alexander Calder isimli sanatçının eserlerinden ilham alınarak hazırlanmış. Elbise askısına benzer 3 değişik iskelete değişik formlarda ve ağırlıklarda şekiller asılıyor ve bunlar ilerleme tuşuna basıldığı anda hareketli heykeller yaratıyorlar.

MoMA Art Lab

class=”size-full wp-image-654″ /> MoMA Art Lab

Resim konusunda ise çok daha geniş bir yelpaze sunuyor MoMA Art Lab. Henri Matisse, Arshile Gorky, Sol LeWitt, Elizabeth Murray, Jean (Hans) Arp, Jim Lambie, Brice Marden.

Renkler çizgiler ve şekiller. Eserlerinizi yaratmak için bunları kullanıyorsunuz. Cisimleri alıp taşıyabiliyor, büyütüp küçültebiliyor, öne ya da arkaya alabiliyor, silebiliyor, resmin dışına çıkartabiliyorsunuz. Uygulamada yapabildikleriniz sadece çizmekle sınırlı kalmıyor. Bu yaptıklarınız seslerle ve müzikle de eşleşiyor. Böylece sadece göze hitap eden bir eserin dışına çıkıp iki duyuda birden etki yaratabiliyor.

insan birazcık içine girince hiç de öyle gözüktüğü gibi kolay bir iş olmadığını hemencecik anlayabiliyor. Ne olacak ki, ver bir kağıt iki dakikada bunun alasını çizeyim” tarzı resmin köklerinin ne olduğunu anlatan, nasıl yapılabileceğini, eğer yeteneğiniz varsa nelere dikkat ederek bu tarzı sürdürebileceğinizi anlamanız için yapılmış bir uygulama MoMA Art Lab. Bir zamanlar Picasso gibi çizebileceğini iddia edip resme başlayan bir devlet başkanımız bile olmuştu bizim. İddiasından sonraki uzunca resim kariyerini sorguladığımızda aslında o gün o lafı hiç etmemiş olmayı yeğleyeceğini düşünmekteyiz.

Uygulama 2013 yılı el tipi cihazlarda “Eğitim ve Örnekleme” dalında ödül almış. Bir çok yabancı kaynak, uygulamadan övgüyle söz ediyor. Dediğimiz gibi kesin indirin ve bir kere el atın. Belki çocuğunuz resim yapmaktan hoşlanacağı bir yöntem bulur ve Türkiye’nin sanat konusundaki büyük eksikliğini kapatan bireylerden biri haline gelir. iphone-ipad.gen.tr olarak ücretsiz olarak indirilebilen bu uygulamaya “modern sanat kıstasları içinde” tam not veriyoruz

İngilizce bilenler uygulamanın videosuna aşağıdaki adresten ulaşabilir. http://www.moma.org/explore/multimedia/videos/219/1108

download

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: çizimresim

Filed under: Appstore - UygulamalarÇizim Uygulamaları

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!