Şimdi Ipad devri. Artık uygulamalar, programlar, oyunlar, kitaplar, filmler, her şey ama her şey IPad’a göre hazırlanıyor.

Şimdi tanıtacağım Ipad oyunu, modern conflict yeni jenerasyon, dokunmatik ekran oyunlarından biri. Baştan söylüyorum, strateji oyunlarından hoşlanmayanlar bu yazıyı okuyup değerli vakitlerini kaybetmesinler çünkü bu oyun strateji oyunu meraklılarına göre.

Modern Conflict bir real time strateji. Oynamanın hemen hiçbir zorluğu yok ama oyun hayli zor. Ekrana tıkladığınız anda curcuna başlıyor. Yedi düvelin düşmanı ensenizde boza pişirmek için sizin o “tık”ınızı bekliyor.

modern Conflict

modern Conflict


Bu arada grafik beklentisi içinde olanları da bir kenara alalım. Çünkü oyunda kayda değer bir grafik yok. Klasik “civilization” tarzı grafikle yapılmış. AI’si muhteşem değil ama belirli kuralları var. Bunlardan taviz vermiyor. Hiç durmuyor ve nefes almıyor. Bilgisayar olduğu için zaman zaman stratejisinde hata yapmıyor değil ama bilmem kaç yerden birden oynayabilme özelliği ile bu zayıflığını gayet güzel kapatıyor. Oynaması; Oynaması çok eğlenceli. Özellikle de real time sevenler için.

Oyunda modern savaş makineleri var. Piyade bulunmuyor. Bu makineler arası bir savaş. Tanklar, helikopterler, füzeler. Uçaklar sadece etkisel olarak varlar.

Oyunun üç zorluk derecesi var; Acemi, gazi ve elit.

Oyunun Ipad’de oynanan iki değişik versiyonu var. Bir tanesinde siz üssünüzde yapabileceği materyal sayısı artırabiliyor, üslerinizi güçlendirebiliyor, füze savunması ve tanklara karşı top alabiliyorsunuz. Diğer versiyonda size verilmiş olanlarla strateji kuruyorsunuz.

Oynanışı çok basit. Oynamak istediğiniz noktaya tek tıkla oradaki kuvvetin yarsını, 2 tıkla tamamını harekete geçirebiliyorsunuz. Çok zeki olmayan ama hırslı, kaynakları geniş ve çok çalışkan bir düşmanınız var. En ufak bir kendini beğenmişliğinizi ya da boş anınızı affetmiyor.

Üç türlü kale var. Savunmasız, yarı savunmalı (2 misli güç harcayarak alınabiliyor) ve tam savunmalı ( 4 misli güç harcanarak alınabiliyor) . Kalelerin alınması ise basit. Eğer aynı cinsten bir kale ise içerdeki kadar kuvvet göndermeniz yeterli. Eğer başka cinsten bir kale almak istiyorsanız iki misli kuvvet göndermeniz gerekiyor.

Savunmanızı güçlendirmek için alabileceğiniz iki silah var. Top, tanklara karşı etkili, füzesavar ise helikopter ve füzelere karşı.

Kazandığınız her savaş sonucu size puanınızı veriyor ve o puanla “ne gibi” oynadığınızı gösteriyor. Yüzbaşı, binbaşı, albay ya da general. Her savaşın sonunda size seçebileceğiniz opsiyonlar veriyor. Bu opsiyonlar arasında gelecek oyunda size verilecek olan kalelerden birini güçlendirme, kalelerden birine silah koyabilme, nüfusunu artırma, ilk hücumda iki misli güçle saldırıyormuş gibi olma, yedek kuvvetlerin sayısını artırma, başlangıçta 5 birim daha fazla ile başlama vs. gibi eğer hepsini yazarsak yazıyı uzun ve sıkıcı hale getirebilecek bir sürü avantajlar bulunuyor.

Modern Conflict in mantığı ve hareket tarzı belirli. Çok ince strateji yapmıyor. Çok ince strateji yapması gereken sizsiniz çünkü o sizden daha hızlı üretiyor. Oyunun ilk aşamalarındaki güzel mutlu ortama kanmayın sakın. Birkaç seviye sonra gerçek belalarla karşılaşıyorsunuz. Haritalar değişiyor.

Haritalar değiştikçe iş zorlaşıyor çünkü bazen öyle bir harita çıkıyor ki neredeyse aynı cinsten karşılaşma yok. Özellikle tank tank karşılaşmasının olmadığı zamanlar oldukça sinir bozucu olabiliyor oyun. Çünkü iki misli helikopter harcamanız gerekiyor. Hele bir de güçlendirilmiş bir kaleyse alana kadar bayağı terliyorsunuz. Yapabileceğiniz tek şey onun kuvvetlerini çıkardığı anı kollamak oluyor. O sırada helikopter veya füze saldırısı yiyip güçten düşmezseniz tabi.

Oyunda en dikkate almanız gereken taktik; kaçarken vurma. Eğer bu taktiği kullanmayı öğrenmezseniz bilgisayarı yenebilmenize olanak yok. Tam saldırı gelirken kaçıp, düşmanı pusuya düşürüyorsunuz. Bu da onun gücünün yarısını yok ediyor.

4 farklı ülkeyi seçebiliyorsunuz. Bunların her birinde farklı iklim özelliklerinde ve coğrafyalarda savaşılıyor.

Fiyatına gelince, o da çok makul. 2,99’a uzun süre eğlenebileceğiniz bir oyun satın alıyorsunuz.

www.diflek.com

Not: Modern Conflict adlı oyunu konu alan yazımız, diflek.com sitesinden Kutsi Akıllı tarafından hazırlanmıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Ilginizi Çekebilir :

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: ipad oyunlarımodern conflict

Filed under: Oyunlar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!