iPhoto dünya çapında büyük bir satışa imza atmış durumda ama, acaba üzerine konulan 4.99’luk fiyata değer mi? Gelin birlikte bakalım…

Temel mesele şu; Dijital çıktı, mertlik bozuldu. Eskiden böyle miydi? 36 pozluk film alındığı zamanlarda insanlar deklanşöre korka korka basardı. Hatta bazen film şaşıp, 37 poz çıktığında bayağı mutlu olunurdu. Tabi bu arada netlik ayarı, ışık ayarı, hız ayarı derken profesyonel fotoğrafçılar kadar olmasa da, bayağı çaba harcardı insanlar.

Ondan sonra başka dertler başlardı. Örneğin film bayatsa, çıkan renkler bir halta benzemezdi. Bastırmak için filmi fotoğrafçıya verdiğinizde, doğru dürüst banyo yaptırmadığı için fotoğraflarda renkler acayip çıkar, resimlerinizi vereceği günde, saatte teslim etmez, banyo için ayrı para alır, tab için ayrı para alır velhasılı kelam canınıza okurdu. Eğlenceli bir anı görüp, o anki mutluluğu hatırlamak için ciddi, uzun bir işlemler dizisi yaşanırdı. Tabi bu yüzden de fotoğraf çok değerliydi. Herhangi bir eğlenceye fotoğraf makinesi ile gelen, sahaya kolunun altında futbol topuyla gelen bir çocuk gibi büyük iltifatlarla ağırlanırdı.
iphoto ekran goruntusu
Şimdi ise bunların hiç biri yok. Artık her cep telefonunda iyi veya kötü bir kamera var. Sıradan bir piknikte bile, 20 ile 500 arası resim çekiliyor. Çünkü artık bu para ve emek gerektiren işlemlerin hiç birisi yok. Gerçi bu kadar fotoğraf çekiliyor da, bir daha bakılıyor mu, orası şüpheli. İlk anın heyecanıyla, çok güzel olduğuna inanılan birkaç tanesi sosyal paylaşım ağlarına yükleniyor, gerisi ise bilgisayara.

Tabi bu bilgisayara yüklenen fotoğraflar bir müddet sonra inanılmaz bir yığın oluşturuyor. Nerede, ne zaman çekildiği unutulmuş binlerce, hatta on binlerce resim. İşte iPhoto bu dertlere son vermek için çıkmış bir program. IOS 5.1’le kullanılabilen program, darmadağın dijital fotoğraf albümleri için mükemmel bir kurtarıcı. Üstelik iPhoto’nun hünerleri sadece bu kadarla sınırlı da değil.

Baştan başlayalım. iPhoto bir yüz tanıma sistemine sahip. Bu sayede hem fotoğraflarınıza isim eklemeniz kolaylaşıyor, hem de aradığınız kişileri kolayca bulmanızı sağlıyor. Yüzler (faces) görünümüne tıklayarak fotoğraflarını çektiğiniz insanların yüzlerinin olduğu küçük resimler dizisine ulaşıyorsunuz. Bunlardan isim verilmemiş olanları isimlendirebiliyor, böylece hangi resimde kimin olduğunu daha kolay bulabiliyorsunuz.
iphoto ekranlar
Bunun yanında en önemli sorunlardan biri de bir fotoğrafın ne zaman, nerede çekildiğidir. Eğer sadece gülen bir yüz ve bir gökyüzü görüyorsanız, birkaç yıl önce çekilmiş bir fotoğrafın nerede çekilmiş olduğunu hatırlamanız zor olabilir. Hele ki binlerce fotoğrafın arasından bulduysanız. iPhoto bu konuda da size yardımcı oluyor. Iphoto (eğer GPS destekli bir kamera ya da örneğin iphone ile ) çektiğiniz resimleri fotoğraftaki bilgileri kullanarak zaman ve yere göre sıralayabiliyor. Böylece Iphoto’yu kullanarak istediğiniz bir etkinlikteki tüm resimleri de çağırabiliyorsunuz.

Böylece Iphoto’nun ne kadar maharetli bir kütüphaneci olduğunu öğrendiniz ama Iphoto’nun hünerleri bu kadarla bitmiyor. Birinin ya da bir olayın fotoğraflarını devamlı yanınızda taşımak mı istiyorsunuz? Seçin o grubu, iTunes kullanarak yükleyin cihazınıza (tabi ki cihazla iphone, ipad ya da ipod’u kast ediyoruz). Artık istediğiniz bir fotoğraf albümünüzü yanınızda taşıyorsunuz.

Paylaşıma gelince; Özellikle flicker için tek tuşla paylaşım mümkün. Bunun yanında “yerler” (places) özelliğiyle fotoğraflara eklediğiniz konumlar da haritada gözüksün. Bunun yanında diğer sosyal medyalarla paylaşabiliyor ya da e posta olarak gönderebiliyorsunuz. Hem de sıradan bir e posta olarak değil, Iphoto’nun imzasını attığı bir e posta olarak.

Arkadaşlarınıza ne kadar eğlendiğinizi gösteren fotoğraflar göndermek istiyorsunuz ama, sıradan fotoğraflar gibi olmasın, ona daha hoş, eğlenceli, yaratıcı bir hava katılsın diyorsanız, Iphoto bu noktada da yardımınıza koşuyor. “Duyuru” (annoncement), karton (cardstock) ya da kolaj seçeneklerini kullanarak şablonlayabiliyor, otomatik dizilimden sonra bunların yerlerini değiştiriyor, istediğiniz yazı sitili ve boyutuyla mesaj yazabiliyorsunuz. Yani iPhoto ile tam düşman çatlatan bir elektronik posta atmanız mümkün.
iphoto fircalar
Bunları yapacaksınız ama fotoğrafları tam da istediğiniz gibi çekememişsiniz. Bir elden geçmeleri gerekiyor ama tatildesiniz. PC’niz ya da Mac’iniz yanınızda değil ki, şöyle bir iki photoshop numarası yapın. Dert değil. Iphoto bu konuda da bir imkan tanıyor. Iphoto sayesinde kırmızı göz derdini tek tuşla halledebilir, kontrast ve parlaklık ayarı yapabilir, saturation’u, definition’u ayarlayabilir, retouch ile rötuş yapabilir, neredeyse profesyonel çalışmaya yakın fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Iphoto’nun olanakları bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Iphoto’yu kullanarak resimlerinize efektler de ekleyebilirsiniz. Efekti resminize oturttunuz ve hoşlanmadınız. Dert değil. Iphoto yine tek hamlede fotoğrafınızın eski haline dönmesini sağlıyor. Iphoto indir komutunu verdikten sonra, bu gerçekten kullanışlı uygulamanın bütün olanaklarına sahip oluyorsunuz. Apple’ın ürettiği en işlevsel uygulamalardan biri iPhoto. Satışlarını, tek kelimeyle, hak ediyor. iPhoto uygulaması için sitemizin puanı 10 üzerinden 10.

Ilginizi Çekebilir :

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: iphoto indir

Filed under: Çizim Uygulamaları

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!