Pil Ömrünü nasıl arttırırım

Pil Ömrünü nasıl arttırırım

Akıllı telefonlar her ne kadar günlük hayatı kolaylaştırmak için bir çok olanak sağlıyorsa da, bu olanaklar, pilin dayandığı süre ile sınırlı. Sadece iphone gibi bir akıllı telefon kullananlar için değil, tablet yani ipad kullananlar için de aynı problem söz konusu. Elinizde şarjınızla gezseniz bile, bir noktada iphone ya da ipad’inizi şarj edecek kadar kalmanız gerekli. Zaten hep gündemde olan konu özellikle IOS 7 çıktıktan daha da fazla konuşulur hale geldi. Biz de hem bilgimizi kullanarak hem de dünyada bu konuda yazılmış literatürü araştırarak, iphone ve ipad pil ömrünü uzatmakla ilgili bu makaleyi hazırladık. İşte size iphone’unuzun şarjının daha uzun süre dayanması için verebileceğimiz öneriler;
Pil Ömrünü nasıl arttırırım

Pil Ömrünü nasıl arttırırım

1- 3G’yi gereksiz yere açık bırakmayın

Ayarlar > Genel > Hücresel > 3G’yi Etkinleştir seçeneğini sadece gerektiği zaman kullanmak iphone ve ipad’inizin pilinin dayanımı açısından son derece yararlı olacaktır.

2 – Konum servislerini kapatın

Ayarlar > Gizlilik >Konum Servisleri sekmeleriyle ulaşacağınız konum servisleri GPS özelliğinin tanıdığı en mükemmel olanaklardan biri fakat aynı zamanda en fazla en hızlı pil yiyici uygulamalardan da biri. Gerekli olduğu anda açacağınız konum servisleri, iphone ve ipad’inizin pil ömrünün korunmasına yardımcı olacaktır.

3 – Otomatik Parlaklık sekmesini açın

Ayarlar > Parlaklık ve Duvar Kağıdı sekmesine gidin. Buradan otomatik parlaklığı aktif duruma geçirin. Her şeyden önce bu işlemi yapmalısınız çünkü en fazla pil yiyen şeylerden biri de, yüksek parlaklık seviyesidir. Iphone ve ipad, çevredeki ışığı algılayarak, buna göre parlaklık sağlayan bir sensöre sahiptir.

4 – Ekranın parlaklığını düşürün

Ayarlar > Parlaklık ve Duvar Kağıdı sekmesine giderek çubuk üzerindeki ışık seviyesini ayarlayın. Bunu yaparak otomatik parlaklık için de bir baz oluşturmuş olacaksınız. Iphone ve ipad’in sahip olduğu sensör, ayarlarını bu “default” ışık üzerinden ayarlayacak

5 – Hareketli arka plan kullanmayın (IOS 7 kullanıcılarına özel)

Ayarlar > Parlaklık ve Duvar Kağıdı sekmesinden arka planınızı “Hareketsiz” konumundan seçin. Siz cihazınızı açık da tutsanız, kapalı da tutsanız hareketli arka plan pilinizi yemeye devam eder.
IPhone battery

6 – Arka plan hareketini durdurun (IOS 7 kullanıcılarına özel)

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azaltma sekmesinden IOS /’nin Parallax Efekt adı verilen o harika arka plan efektini kapatın. Bir kere alışkanlık yaptıktan sonra çok büyük bir önemi kalmıyor ama efektif bir katkısı olmadan iphone ve ipad’inizin pilini yiyor bu uygulama

7 – WI-FI’ı gereksiz yere açmayın

Ayarlar >WI-FI sekmesinden WI-FI seçeneğini kapatın ve sadece bildiğiniz WI-FI’ların bulunduğu noktalarda açın. Aksi halde telefonunuz her WI-FI ağı ile ilişki kurmaya çalışacak, bu da iphone ve ipad’inizin pil ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. “Ağlara Katılmadan Sor” seçeneğini kapatmanız da bilinen ağlara otomatik olarak katılıp, bilinen ağ yoksa sizin seçmenizi sağlar.

8 – “Arkaplanda Uygulama Yenile”yi kapatın (IOS 7 kullanıcılarına özel)

Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulamayı Yenile şeklinde ulaşabileceğiniz sekme ile kapatabilirsiniz. Tamam, belki hoş, akıllı telefonunu en güzel özelliklerinden biri ama akıllı telefonun müsrifliğini halledecek akıllı piller yapılmadan arka planda işleyen dropbox vs gibi programların kendilerini gereksiz kontrol etmelerine gerek yok.

9 – “Otomatik Güncelleme”yi kapatın (İOS 7)

Ayarlar > iTunes ve App Store > Güncellemeler sekmesi ile otomatik güncellemeleri kapatabilirsiniz. IOS 7 size bu özelliği sağlamakla beraber güncellemelerin yapıldığı vakit sizin pile en ihtiyaç duyacağınız ana denk gelebilir. Eğer siz ayarlarsanız ipad – iphonenizin pilini çok daha efektif kullanabilirsiniz.

10 – Yeni Verilerin Anında İletimini denetleyin

Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler kısmından girdiğinizde ve “Anında İlet” sekmesini kapattığınızda ne kadar mail vb ileti aldığınıza bağlı olarak iphone veya ipad’inizin pil ömrüne ciddi bir katkıda bulunursunuz. Tabi bu sizin her şeyden anında haberdar olmanızı da engeller fakat buna gerçekten ne kadar ihtiyacınız var, onu bir düşünün, öyle karar verin. “Anında İlet” sekmesini kapattıktan sonra aşağıda sizin ileti ve uyarılarınızın ne kadar sürede bir güncellenmesini istediğiniz ayarlayabilirsiniz. Kendiniz kontrolden her 15 dakikada bir kontrole kadar 4 değişik seçeneğe sahipsiniz.

11 – “Otomatik Kilit”i ayarlayın

Ayarlar > Genel > Otomatik Kilit sekmesinden cihazınızın uyku moduna geçiş süresini ayarlayın. Bu süreyi minimumda tutmanız pil ömrünüzü arttıracaktır.

12 – “Klavye Tıklamaları”nı kapatın

Ayarlar > Sesler > Klavye Tıklamaları sekmesinden klavye seslerini kapatabilirsiniz. Eğer sizin için anlamı yoksa ve klavyeyi çokça kullanıyorsanız bu hareketiniz de size az da olsa bir pil tasarrufu sağlayacaktır

13 – Telefonunuz çekmiyorsa”Hücresel Ağ”ı kapatma ya da “Uçak Modu”na geçme

Ayarlar > Uçak Modu sekmesini telefonun çekmediği ya da çok az çektiği yerlerde aktif duruma getirmeniz, hücresel ağ bağlantısı dolayısıyla telefonunuzun harcadığı normalin üzerinde gücü tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bir çok sitede ve tavsiye kanalında bu tavsiye bulunmasına rağmen biz böyle durumlarda “Hücresel Veri”yi kapatmanızı öneririz. Uçak moduna geçtiğiniz anda arama ve aranma tamamen kapandığı gibi telefonunuzun ne zaman yeniden çekim alanına girdiğini de fark edemezsiniz.

pil ömrünü arttırma yolları

pil ömrünü arttırma yolları

14 – “Ekolayzır”ı kapatın

Ayarlar > Müzik > EQ sekmesinde ekolayzırı kapatarak da pil ömrünüzü uzatabilirsiniz de eğer iphone ya da ipad’inizi müzik dinlemek için kullanan biriyseniz tabi bunu yapmanız dinleyeceğiniz müzik kalitesinde bayağı oynama yaratacaktır

15 – “Bluetooth”u kapatın

Ayarlar > Bluetooth sekmesiyle kolayca ayarlayabileceğiniz bu durum size pil ömrü sağlar sağlamasına da, bluetooth kulaklık, kafa seti ya da akıllı saat gibi uygulamalara da veda etmeniz gerekir. Cihazınız iphone 4 yada daha eski bir model ise yani Bluetooth 2.1 +EDR kullanıyorsanız bu kural geçerli, eğer 4S ve daha yukarısı bir cihazınız varsa ve kulaklık, akıllı saat vs kullanmak gibi bir niyetiniz bulunuyorsa, kullanacaklarınızın getirileri götürülerinin çok üstünde, bu maddeyi ihmal edebilirsiniz.

16 – Cihazınızı “akıllı ama telefon” olarak kullanın

Yani siz onu bir oyun cihazı, bir video gösterici ya da bir müzik seti olarak kullanmaya çalıştıkça pil harcamanız artacaktır. Bununla birlikte elinizdeki muhteşem cihazın da keyfini sürmenize engel olacaktır.

17 – Hala “yeterli değil” diyorsanız, “şarjlı kılıf” kullanın

Size bedava olan tüm çözümleri önerdik. Bahsettiğimiz önlemleri almanız, sizin şarja kadar geçen sürenizi iki kata kadar arttıracaktır. Ama bütün bu çözümlerimize karşın “Bunlar yetersiz kalıyor,biraz daha” diyorsanız yapılabilecek tek şey var; Şarjlı kılıf veya şarj aparatı kullanmanız. “Yanımda onu taşıyacağıma şarjımı taşırım daha iyi” diye düşünebilirsiniz, ki bu düşünce doğru ama sürekli yolda olan ya da doğaya çıkmaktan hoşlanan biriyseniz, şarj aletinden çok bu yardımcı cihazlara ihtiyacınız olacaktır. Şarjlı kılıfları ve şarj aparatlarını da bir başka yazımızda tanıtacağız. Umarız verdiğimiz bilgiler şarj sürenizi istediğiniz ölçüde uzatmanıza yardımcı olur.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: pil ömrü

Filed under: İp uçlarıiphone

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!