iphone 5İtiraf edelim, Iphone 5 konusunda Apple yakın gizli kaynağımız ya da Foxconn’da üst düzey bilgi sızdırıcımız yok ama ortada dolaşan ipuçlarını değerlendirerek aşağıda okuyacağınız analizi yaptığımızda, sonuç bu çıkıyor.

Apple artık geleneksel hale gelen ve hiçbir sürpriz özelliği taşımayan satış taktiğini Iphone 5 ile devam ettiriyor gibi gözüküyor. “Iphone 5 hakkında bilgiler sızdı”

Foxconn firmasının bir çalışanı, Iphonekoliklere müjdeyi verdi; Iphone 5 hazır. Bu çok gizli, sözüne tam güvenilir, her türlü güvenlik soruşturmasından geçerek kendini kanıtlamış bir kaynak herhalde. Bütün dünya medyası ona güvenerek bu kadar şey yazdığına göre. iphone 5 systemNeyse, bu sızıntının dediğine göre, fabrikada birkaç Iphone 5 modeli test ediliyormuşmuş ama birbirlerinden farkı yokmuşmuş ve seri üretime hazırmış. Ben şahsen Foxconn ve Apple insan kaynakları departmanları ile güvenlik müdürlerinin topunun işten çıkartılması gerektiğini düşünüyorum. Teknolojinin fikrinin bile bu kadar değerli olduğu bir dönemde, kevgire dönmüş bir yapıda imal edilen teknolojinin güvenirliliğini, zaman zaman da olsa sorguluyorum. Yani sevgili Apple, sana söylüyorum. Tadı kaçtı yani bu işin.

Bir çok rivayet olmakla birlikte Iphone 5 ner zaman çıkacak sorusuna Eylül ayında piyasaya çıkacağı cevabını verenler çoğunlukta. Peki ne yenilikler getirecek Iphone 5? Beklendiğine değecek mi? Değecekmiş gibi gözüküyor. Bu “ekmek yediği yere ihanet eden” Foxconn çalışanı, Iphone 5 özellikler kategorisinde de bilgi vermeyi ihmal etmemiş. Yeni nesil A5 işlemci, daha geniş ekran (4 inç) ve 8 megapiksel kamera.

Bunlardan en azından bir tanesi, gelişimden dolayı kaçınılmaz; Ekranın büyümesi. Her ne kadar bazı kullanıcılar küçük telefondan hoşlanıyorsa da, telefonlar sadece telefon olmayı bırakalı uzun süre oldu. Onlar aynı zamanda sekreter, iletişim aracı, kişisel bilgisayar, oyun aracı ve yardımcı haline geldiler. Bu günkü tasarımlardan küçük, hap kadar telefonların bu işlevlere boyutsal olarak cevap vermeleri mümkün değil. En azından şu anki teknolojik olarak. Teknolojik olarak bu gerçekleştirilse bile, insan gözünün onları konforlu bir şekilde algılama imkanı yok. Bu, telefonun biraz daha büyüyebileceğinin göstergesi, ama bir noktaya kadar. Telefon söz konusuysa, tek elle kullanımdan vazgeçilemez. Ergonomik olarak tek elle kullanılamayan bir cep telefonu, telefon olmaktan çıkar. Bu yüzden 4.6 inç rivayetlerini biraz zorlama buluyoruz. 4 inç ise daha makul geliyor. Hani küçük ellileri biraz zorlayacak ama tek el kullanımını engellemeyecek bir büyüklük.
iphone 5 kamera sistemi
Iphone 5 hakkında daha önce çıkan rivayetlerden biri de, su damlası şeklinde olacağı idi. Ki biz buna hiç inanmamıştık ve bu kaynak da bunu doğrulamıyor. Çünkü insanlar dikdörtgen ekranda oyun, uygulama vs kullanmaya alışmışken, onları su damlası şeklinde bir ekrana (ya da onun içinde yer alacak dikdörtgen ve bugünkünden daha küçük bir ekrana) mahkum ederseniz, onların başka telefonlara yönelmesine neden olur ve iflas edersiniz.

Neyse, “Ekmek yediği yere ihanet eden adamın Iphone 5 raporu”na devam edelim. Bu ahlakı sorgulanabilir kaynağın verdiği bilgiye göre, Iphone 5, LG tarafından yapılmış olan 4 inçlik ekranla çıkacakmış, ki bu oldukça mantıklı gözüküyor.

Şu anda test edilen Iphone 5 cihazlarının hiç biri, Iphone 4 ya da Iphone 4S’in gövde formunu kullanmıyormuş ve test edilen cihazların hiç biri piyasaya sürülecek olan modeli tam olarak yansıtmıyormuş. Son ana kadar sır olarak kalacak birkaç özelliği varmış. Buraya kadar Iphone 5 hakkında verilen bilgileri doğru kabul edersek, çok ilginç bir sonuca varıyoruz.
iphone 5 kamera
Casusun Iphone 5 hakkında bilgi olarak getirdiği bir nokta gayet net. 8 MP kamera. İyi de Iphone 4S zaten 8 MP’lik kameraya sahip. O zaman yenilik nerede? Hem Sony Ericcson’un Satio’su hem de Samsung’un M8910 Pixon’u 12 MP. Yani Apple bile bile gol yemeyi göze alıyor. Dolayısıyla 8MP’lik bir kamerayı Iphone 5 için bir yenilik olarak sunmak hiç de mantıklı değil. Bir başka nokta daha var; Apple hep ilkleri yapmayı seven, yenilikçi, hayal teknolojilerini gerçeklik boyutuna taşımayı seven bir kuruluş. O zaman, buradan hareketle biraz akıl yürütelim. 8 MP’lik kamera ile ne gibi bir yenilik getirilebilir?

Belki de Apple Iphone 5’te kamerada değil de, kamera işletim sisteminde bir değişiklik yapmıştır. Kamera sistemindeki değişiklikler ne olabilir, bunları düşünelim. Bu günlerde trend nedir? Herkesin resim çekmesi. İnsanları çektikleri resim nasıl özel bir duruma getirebilir? Üzerinde efektler uygular, renklerini değiştirir v.s. Bunların hepsi ya ana ya da yardımcı programlar sayesinde yapılıyor zaten. Yani bunları Iphone 5’in “yeni”, 8MP’lik kamerasını öne çıkartabilecek şeyler değil. Üstelik bunlar kameradan çok, software ile ilgili konular.

Başka bir açıdan ele alalım. Trendler ve kameralar açısından. Bugünlerde yükselen trend üç boyutlu görüntü teknolojisi. Bugünlerde hayatımızın her yanında pıtrak pıtrak çıkmaya başladı. Artık neredeyse 3 boyutu olmayan televizyon üretilmez hale geldi. Acaba yeni telefonun özelliği üç boyutlu resim (hatta video) çekmesi olabilir mi? Olabilir, çünkü böylece Iphone sahipleri kendilerini özel hissedeceklerdir. Gerçekten de özel olacaklardır. Etraflarında böyle fotoğraf çekebilen insanlar olmadığına göre.

3 boyut teknolojisi aslında o kadar da atla deve bir teknoloji değil. Yurdumuzda yeni keşfedilmesine rağmen özellikle Amerika’da 3 boyutlu kitap ve dergiler uzun yıllardır basılıyordu. Teknolojinin en büyük sorunu, insanlara, “al tak şu gözlüğü” diyebilmekti. Aynısı film sektörü için de geçerli. Şu anda insanlar evlerine aldıkları televizyonlar sayesinde bu gözlük kullanma muhabbetine eskisine göre çok daha fazla alışkınlar.

Üç boyut teknolojisi aslında bizim algımızın kandırılmasıyla oluşan bir durum. Topu topu iki kamera gerekiyor bunun için. Yani çok özel bir lens, anormal özelliklere sahip bir kamera, binlerce araç gereç ve hassas cihazlar ihtiyaç listenizde bulunan şeyler değil. Konuyu biraz daha derinliğine öğrenmek isteyenler, linke tıklayarak wikipeida ‘ya gidip öğrenebilirler.
iphone 5 3D gozluk
Bu konudaki çalışmalar 1915 yılından beri var. Hatta size ilk üç boyutlu filmin 1936’da Nazi Almanya’sında çekildiğini söyleyebilirim. İş fotoğrafa gelince, tarih daha eskilere gidiyor ama henüz bunu cep telefonu teknolojisine uyarlamış kimse yok. Uyarlanamaz mı? Pek tabi ki uyarlanabilir. Uyarlandı mı? Sanki Iphone 5’in ipuçları öyle gösteriyor. “Eeee, ben bu makineyle normal resim çekemeyecek miyim peki?” derseniz, tabi ki çekebileceksiniz. Eğer bu sistem hazırsa, normal fotoğraf çekmek istediğinizde cep telefonunuzdaki iki kameradan sadece biri işlev görür, modunu 3d’den normale getirir ve standart fotoğrafınızı da çekebilirsiniz.

Herkesin temel sorusu şudur sanırım ; Bu özellik gelirse Iphone 5 ne kadar olacak ? İki kamera olduğu için, Iphone 5 fiyatı biraz artacaktır. Bununla birlikte Iphone 5 özellikleri diğer cep telefonlarına nazaran “sahip olunmayan özellikler” sınıfında özel bir yere oturacaktır. Eğer Iphone 5 video olarak da 3 D kayıt yapabilirse, ki sistem buna da elverişli, insanlar çektikleri görüntüleri evlerinde, televizyonlarından 3 boyutlu olarak izleyecektir.

Iphone 5 eğer 8 MP’lik kamerayla çıkarsa, Apple kamera ile ilgili yenilik diye bir şeyden bahsederse, üstüne üstlük son ana kadar saklanacak sırlar konuşuluyorsa, akla gelen mantıklı olasılıklardan biri olarak 3 boyutlu çekimi düşünürüm. Her ne kadar, SEO’ların duayeni Burak Kiper ve araştırmacı yazar arkadaşım Sinan Erel, konu üzerinde henüz konuşabilmek için erken deseler de, ben eninde sonunda bu teknolojiyi bir cep telefonunun uygulayacağını biliyorum. Apple şirketinin özelliklerinden dolayı da Iphone 5’in böyle bir teknolojiye sahip olabileceğini düşünüyorum.

Kutsi Akıllı

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: appleiphone 5 fiyatıiphone 5 ne kadar olacakiphone 5 ne zaman çıkacakiphone 5 özellikleriphone 5 özellikleriiphone 5 video

Filed under: iphone

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!