kelime avi - kelime bul - kelime yarisiBu yazımızda iphone ve ipad’lerde yaygın bir oynayıcı kitlesi bulunan bir oyun tarzından söz edeceğiz; Kelime oyunları
Bilmece – Bulmaca, yurdumuzda pek sevilen bir zaman geçirme aracı. Bu üst kategori, bulmaca oyunları, zeka oyunları, kelime oyunları ve bilgi oyunları diye alt kategorilerine ayrıldığında ise, hiç şüphe yok ki, kelime oyunları diğerlerine açık ara üstün gelir. Yok çengel bulmacası, yok tamamlamacası, yok standart bulmacası, envai çeşidi vardır kelime bulmacasının.

Bazı insanlar, bulmacaları yüzünden gazete tercihini bile değiştirirdi eskiden. Bazıları Güneydın Gazetesinin Saklambaç ekindeki en güzel kelime oyunlarını tercih ederdi, bazıları ise Cumhuriyet Gazetesinin yaptığı Türkiye’nin en zor bulmacasını. Okullarda ise genellikle adam asmaca oynanırdı. Ne olursa olsun, kelime oyunları Türkçe’nin doğru kullanımında, hayli yararlı enstrümanlardı.

Yeni nesilde, eskisi gibi popüler olmasa da, bayağı takipçisi var kelime oyunlarının. Biz de kelime oyunlarının dijital yanına bir bakalım dedik ve uygulamalar içindeki kelime oyunlarını araştırdık.

Bugün kelime oyunları başlığı altında inceleyeceğimiz üç uygulamamız var; Üçü de, kullanıcı beklentilerini karşılamak için, kendilerine göre yöntemler geliştirmişler. Uygulamalarımız; Kelime Avı, Kelime Yarışı ve Kelimebul.

Dijital kelime oyunlarının ortak noktaları, online olarak kullanılabilmeleri ve başkaları ile yarışmaya imkan vermeleri. Tabi bu işin içine ayrı bir rekabet duygusu katıyor.

Kelime oyunlarından iki tanesi; mynet’in geliştirdiği Kelimebul ve Kelime Yarışı, iphone için geliştirilmiş, küçük ekrana göre hazırlanmış. Ipad ekranına uyum sağlıyor ama büyütülmüş bir resmin uyum sağlayabildiği kadar. Flulaşma, donukluk v.s. uygulamayı zevksiz hale getiriyor. Bu kadarlık bir ön girişten sonra gelelim kelime oyunlarımızın tanıtımına. Ne de olsa ipad 3g özelliklerinin bu denli işe yaradığı bir uygulamaya ilk kez yer veriyoruz.
kelime yarisi

Kelime Yarışı

Kelime Yarışı tek başınıza ya da internet aracılığıyla online oynayabileceğiniz bir kelime türetme oyunu.

Kelime Yarışı, kelime oyunlarına farklı bir tat katarak, at yarışını heyecanından da bir tutam eklemiş. Ekran açıldığında karşınıza,” Amerikan filmlerinde gördüğümüz, bazı oyun salonlarında ve birkaç lunaparkta rastladığımız, tahta at yarışı çıkıyor. Önümüzde ise okey tahtasına benzer bir tahta var. Üzerine harfler sıralanıyor. Kelime yarışı - 2Size verilen 12 harfi tıklayarak ya da elinizle yukarıdaki tabloya taşıyarak, belirli kelimeler yazdığınızda hem ilerliyor, hem de altın, yani ödül kazanıyorsunuz. Kelimenizi oluşturduktan sonra tamam butonuna basmanız şart tabi. Diğerlerinin oynamasını beklemenize gerek yok. Siz, kelime buldukça, basabiliyorsunuz. Uzun kelimeler, atınıza daha uzun mesafe koşma olanağı tanıyor. Tabi yarışı kazanırsanız, büyük ödülü alıyorsunuz. Harflerden bir şey üretemeyeceğinize mi karar verdiniz, hemen harfleri değiştirme tuşundan farklı harfler elde edebiliyorsunuz.

Kelime Yarışı’nda skorlar günlük, haftalık, aylık ve tüm zamanlar olarak sıralanıyor. İşin ilginci 0 puanla sıralamada olanları gördük. Ya programda aksama var ya da doping yaparken yakalandıkları için oyundan atılan ama hala skorbordda kalanlar var.

Kelime Yarışı kendini muhteşem sesler ve görüntüler olarak tanıtmasına rağmen, görüntüde bir muhteşemlik yakalayamıyoruz. Hoş bir müzik bulunmuş, insan dinlemekten sıkılmıyor, orası tamam da, biz muhteşem bir şeyle karşılaşmadık oyunda.

Kelime Yarışı’nda olmayan bazı kelimeler var ama, bunların ekleneceği belirtilmiş. Biz mesela “şehadet” kelimesi ciddi bir atak yapacağımızı beklerken, olduğumuz yerde saydık. Kelime oyunlarının en problemli noktası bu işte. Bazen öyle kelimeler olmuyor ki, insan oyunun ciddiyetini sorgulamaya başlıyor.
Kelime Yarışı - 3
İncelediğimiz kelime oyunları içinde, 2 yönden para kazanma mantığının peşinde giden tek oyun, Kelime Yarışı. Bunların ilki, yarış sonlarında atınıza vererek, hızlanmasını sağlayabileceğiniz havuç (sadece bir sefere mahsus). Size başta 5 havuç veriliyor. Daha fazlasını almak isteseniz ya yarışlarda altın kazanmalı ya da para ile altın satın almalısınız. Bu çok masum bir yöntem. Çünkü kelime yarışı ile direkt ilgili değil. Siz, skor tabelasında adınızı görmek istiyorsanız ve çok da yetenekli değilseniz, bunun bir bedeli olacak tabi. Kelime oyunları uygulamasıyla para kazanmak istiyorsanız ve eksik süre metodunu kullanamayacağınız bir uygulama yaptıysanız, bu tip bir ticari metot geliştirmeniz, son derece kabul edilir bir hareket.

İkinci yöntem ise, insanı uygulamadan soğutan bir mantıkla tasarlanmış. Tam birkaç el Kelime Yarışı oynuyorsunuz, “Tak” diye ekranda oturan bir at beliriyor ve “Atınız yarışlar sırasında çok yoruldu, dinlenmesi gerekiyor. Dinlendikten sonra tekrar yarışabilirsiniz” yazıyor. İşte bu da uygulamanın ikinci para isteme yolu ama dediğimiz gibi, çok anlamlı değil. Sanırız bu uygulama çıktığında, diğerleri ortada yoktu. Bu kadar ciddi bir bariyer koyabilmeniz, insanlara ya para verirsin ya da oynayamazsın demeniz için, tekel olmanız gerekir. Tekelken çok akıllıca olan bu ekonomik hamle, zaman için kelime oyunlarında rakipleriniz çıktığında, tercih değiştirten bir unsur haline gelebiliyor. Hala bu engelin kaldırılmamış olmasına kendi tercihleri diyoruz ve Kelime Yarışı’na 10 üzerinden 5 puan veriyoruz.
kelime bul

Kelimebul

Kelime oyunlarının ikincisi olarak tanıtacağımız uygulama, mynet’in Kelimebul’u. Kelimebul da ipad’te oynanabiliyor ama, esasen iphone’a ait bir uygulama.

Hemen hemen Kelime Yarışı ile aynı tipte bir kelime türetme mantığında ama, burada verilen sekiz harf, bir kelimenin harflerinin karıştırılmış hali. VIP olmanın, verilen kelimenin çözülmesi ile direkt ilişkisi var. VIP olursanız hem en uzun kelimenin ipucunu görebiliyor, hem de herkesten daha fazla süre oynayabiliyorsunuz. Herkes 100 saniye oynarken VIP oyuncular 110 saniye oynayabiliyor. Diğer dijital kelime oyunlarında olduğu gibi Kelimebul’da da iki harfli kelimeler ciddiye alınmıyor.
kelime bul 2
Kelimebul’da ayrıca “karıştır” seçeneğiyle harfleri karıştırıp, farklı kompozisyonlara getirebiliyor, böylece yeni kelimeler için ilham bulabiliyorsunuz.

Bütün kelime oyunlarında olduğu gibi bu uygulamada da eksik kelimeler var. Mat, Mart ve adi bulamadıklarımızdan üçü örneğin. Bir de arasıra harflerin basılınca yukarı gitmemesi var ki, bu da can sıkıcı bir şey. Ama belki de, ipad 3g özelliklerinin, üstün(!) hizmet kalitesi sunan internet sağlayıcılarının hizmetiyle ilişkiye girememesi nedeniyle de gerçekleşmiş olabilir bu aksaklık.
kelime bul 3
Kelimebul uygulamasının en itici yan, her turun sonunda, VIP oyuncu olmanın sağlayacağı avantajların sıralanması. Agresif reklamın üst sınırlarında bir uygulama. Yaklaşık 3 dakikada bir aynı şey söyleniyor. Bir uygulamayı paralı yapacaksan ya doğru dürüst bir reklamla istenen haline getirmelisin (ki bunun için para harcamak gerekli) ya da paralı kısmını bir opsiyon olarak verip, çaktırmadan (işte sihirli sözcük) ona paralı kısmı almasını sağlayacak zorlamalar getirmelisin ama Türkiye’deki ticari mantıkta henüz bu incelik oturmadığı için her şey sert yapılıyor ve bilinçaltından tepki topluyor. “Oyun bedava, ekstraları paralı” mantığının çok güzel yabancı örnekleri var. Umarım ilerde, Türk uygulamalarında da bunları göreceğiz. Kelime oyunlarından Kelimebul’a sitemizin verdiği not; 10 üzerinden 7
kelime avı

Kelime Avı

Gelelim kelime oyunlarının amiral gemisi diyebileceğimiz örneğine. Bu uygulamada 16 harf veriliyor. Harfleri bir yere sürüklemiyor, üzerlerinde parmağınızı kaldırmadan dolaştırarak çeşitli kelime varyasyonları yaratıyorsunuz. Harflerin yerlerinin değişmeden durması, oyuna farklı bir tat katıyor. Burada, uzun kelimeleri kurmak, görsel hafıza seçiciliğini de olaya katıyor. Bilinçaltınızdan, ilginizin olduğu kelimeleri, bu karışık ortamda bile kolayca bulabiliyorsunuz. Süreniz 80 saniye, eğer pro oyuncu iseniz (tabi ki pro olmak ücretli versiyon) 90 saniye kullanabiliyorsunuz. Kelime Avı’nda antrenman ya da arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz “sıralı” oyna seçenekleri mevcut. Arkadaşlarınızla oynarken 5 kişiye kadar kontenjanınız var ve yarışmayı 4 tura kadar çıkartabiliyorsunuz.
Kelime avı - 2
İlk ekranda sizinle birlikte kaç kişinin online oynadığı da yazıyor. Alt ikonlardan “kupa”ya tıkladığınızda klasik, rasyonel ve idealist kategorisindeki bugün, bu hafta, bu ay ve genel klasmandaki en iyileri görüyorsunuz. Adam ikonuna bastığınızda kendi profilinize gidiyorsunuz. Burada aldığınız puanlar, başarılar, kelime oyununu kullanarak yapmanız gereken görevler ve bunlardan alacağınız puanların olduğu bir tablo var. Market arabası ikonu ise sizi, pro üyelik, kullanıcı adı değiştirme kartı ve hesabınızı başka bir cihaza taşıma seçeneklerine götürüyor.

Kelime oyunları kategorisinin içinde sadece Kelime Avı’nda 3 farklı oyun seçeneği var. Bunlardan birini seçerek, o kulvarda oynuyorsunuz. “Klasik” yani uzun kelimelerin daha fazla puan kazandırdığı biçim, “rasyonel” yani tüm kelimelerin eşit olduğu ve bulunan kelime sayısının önemli olduğu kategori ve “idealist” yani bu 16 harf ile yazılabilecek en uzun kelimeyi en kısa sürede bulmanın en önemli olduğu kategori.

Hangi kategoriden girerseniz girin, ekran hemen hemen aynı kalıyor. Sadece sağ üstteki küçük bölge değişiyor. Zaman hep 90 saniye ama alttaki kısımda, eğer klasik oynuyorsanız, alabileceğiniz maksimum puan ve o ana kadar aldığınız puan, rasyonelde bulunabilecek kelime sayısı ve bulduğunuz kelime sayısı, idealistte ise sadece bulunabilecek en uzun kelimenin kaç harften oluştuğu yazılı.
Kelime avı - 3
İncelediğimiz bütün kelime oyunları gibi Kelime Avı’nda da eksiklikler var ama oyunun tasarlanma şeklinden anladığımız,fazlalıklar da var. Örneğin ekler sayılıyor. Me , mek , arlı, ci, li ve lik gibi ekler kelimelere dahil. Elzemlik bir kelime olarak kabul ediliyor mesela.
Lila, öğe, künt, pan, kun , lob, rok, min, kata, kiş gibi kelimeleri bilmiyor ama mesail, süline, anilin, mantis, tandem, beyzaden, hail, leb, böğ, kolpo kopoy, fent, mayna, agami, kaime, uskuru, gurk, laso, slap, nasai, naşi, kokoroz, korno, nokra, foş, firez, gebre, sarig, sigala, aşoz, pampa, burcuma, blum, buru, anele, daraç, azol, dimi, eman, marn, mai, türüm, mürt, klaptan, elk, tevali, ulaç, tümür, jikle, jile, şarpi, pumba, miçel gibi bazıları uç kabul edilebilecek, bazıları da olmayan kelimelere de var diyor. Gerçi bunları bulamamak sizin skorunuzu çok da etkilemiyor, çünkü özellikle rasyonel sınıfında yarışırken verilen süre, çoğunlukla kelimelerin tamamına yetişmenizi imkansız kılıyor. Bazı özel isimler varken, bazıları yok. Bu kıstasın neye göre alındığı belli olmadığı için, bunları yazıp, işe yaramadığını öğrendiğinizde, zamanınızı yitirmiş oluyorsunuz.

Yine de kelime oyunları içinde renkleri ve dizaynı insana en fazla oynama isteği veren Kelime Avı. İnsanı pro olması için dozunda zorlayan bir uygulama. Her şeyiyle modern. İnsanların zevkleri değişir ama site olarak bu uygulamayı hemen her yönden diğerlerinden üstün bulduk. Kelime oyunları birincimiz 10 üzerinden 9’la Turkcell tarafından desteklenen Kelime Avı.

Ilginizi Çekebilir :

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: adam asmacabilgi oyunlaribulmaca oyunlarien guzel kelime oyunlarikelime avikelime oyunlari turkcezeka oyunlari

Filed under: En iyi uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!