the new ipad7 Mart 2012, Apple nihayet günlerdir beklediğimiz yeni ipad’i tüm dünyanın izlediği(daha doğrusu izlemeye çalıştığı) bir toplantı ile açıkladı. Ilk söyleyeceğim şey, Apple, biz dahil yeni ipad ‘in ismi konusunda tüm dünyayı ters köşeye yatırdı. Yeni Ipad ‘in ismi, ipad 2s, ipad 3, ipad hd den biri olacak derken hiç biri olmadı. Apple, yeni ürününü new ipad olarak isimlendirmeye karar verdi.

Yeni ipad de beklenipte olmayanlar var mı? Malesef var. Gerçi 7 mart yaklaştıkça kuvvetle muhtemel haline gelmişti ama insan yinede bir ümit işlemci A6 olur diye umut ediyordu. Ancak son günlerde beklendiği gibi işlemci A5X oldu. Şimdi Yeni Ipad neler getirdi detaylara girerek anlatalım.

New Ipad – Yeni Ipad in yeni özellikleri

New Ipad – Yeni ipad in yeni ekranı

Şu anda bu yazıyı yazdığım bilgisayarın ekranı full HD, yani 1920×1080 çözünürlüğe sahip. Ekran o kadar büyük ki, çoğu zaman uygulamaları rahatlıkla yan yana koyarak çalıştırabiliyorum. 22 inchlik bir ekran boyunda da bu çözünürlük çok işime yarıyor. Gelelim yeni ipad ‘e. En çok beklenen özellik retina display’e nihayet kavuşan yeni ipad in çözünürlüğü 2048×1536. Yapacak yorum bulamıyorum. 9.7 inch ekranda bu çözünürlük. Şapka çıkarmaktan başka yapacak bir şey gelmiyor aklıma. Sözün özü, ipad de de sonunda retina display’ e kavuştuk.

Bir ufak not girmek istiyorum. Bu çözünürlük göz önüne alındığında, oyun konsolları PS3 ve Xbox 360 yeni ipad in ciddi gerisinde kalıyorlar. Ayrıca 1080p formatındaki filmleri bu muhteşem ekran izlemek çok keyifli olacak gibi görünüyor.

New Ipad – Yeni ipad in yeni işlemcisi

A6 beklerken karşımıza çıkan A5X işlemci çoğu kişide biraz hayal kırıklığı yarattı. Ancak quad-core GPU kullanan yeni işlemci bu özellikle bir nebze olsun kendini affettiriyor. Atası A5 e göre ciddi performans artısına sahip işlemcinin üzerine düşecek görevleri başarı ile yerine getireceğini sanıyoruz.

New Ipad – Yeni ipad’in yeni kamerası

Ipad 2’nin en büyük eksikliği, iyi bir kamera idi. Yeni Ipad’de, Ipad 2’den daha iyi bir kamera var artık. Buradaki vurgu çok önemli. Çünkü Yeni Ipad’in kamerası 8 megapiksellik iphone 4S kamerası değil. Daha düşük çözünürlükle, 5 megapiksel fotoğraf çekebilen bir kamera. iSight. Yani iphone 4’teki kamera. 1080 P HD çekim yapabiliyor ama Iphone 4S’in o billur gibi görüntüsünün olmayacağı kesin. Hatırlarsanız iphone 4S’in iphone 4’e olan üstünlüğü anlatılırken neler söylenmişti. Biz değil, Apple söylemişti zaten onları da. Yine de Ipad 2’nin kamerasını düşününce, “koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler” atasözünü hatırlayarak, bu kadarına da şükür diyoruz.

New Ipad – Yeni Ipad; Siri

Gelelim Yeni Ipad’deki en büyük hayal kırıklığına. Açıkçası bu bizim için büyük bir hayal kırıklığı olmadı çünkü, daha evvelki yazılarımızda, Siri’nin Çince ve İspanyolca da bilmediğini, bu yüzden zaten Türkçe öğrenmesini beklemediğimizi yazmıştık. Bununla beraber, Ipad 3 yolu gözleyenlerin, 5 temel beklentisinden birisiydi Siri. Siri yerine “Dictation” geldi. (Her ne kadar bazı siteler Siri’nin geldiğini yazsa da, ya Siri’yi bilmediklerini ya da tercüme ettikleri sitelerden alırken yanlışlık yaptıklarını düşünüyorum)
new-ipad-retina-display
“Siz konuşun o yazsın” sloganıyla piyasaya sürülmesi muhtemel “Dictation” aslında hiç de yeni bir şey değil. Eğer her dilde olabilseydi, belki yeni diyebilirdik. Hatta olağanüstü bile derdik. Özellikle ortopedik rahatsızlıkları olan insanlar için, gerçekten büyük bir yardımcı olacaktı ama olmadı. En azından Türkçe için. Yeni Ipad’a eklenen Dictation’un hangi dillerde etkin olduğunu net öğrenemediğimiz için yazamıyoruz. “Pantolon bulamadık, gömlek verelim” sözü, belki başka yerlerde Siri bekleyip “dictation” bulanlar için bir teselli olabilir ama, bizim için tek cümleyle, “Ellere düğün, bayram gelmiş, bana ne?” durumu söz konusu.

New Ipad – Yeni Ipad – LTE network

Bu konunun da bizi pek ilgilendirmediğini, daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Zaten pek de matah olmayan iletişim altyapımız, ileride muasır medeniyetler seviyesine ulaşıp ,internet ücretleri de mantıklı miktarlara gerilediğinde, belki bu konu bizi de ilgilendirecek.

Bunun yanında Yeni Ipad – New Ipad’in LTE’li ya da LTE’siz çıkması, özellikle ülkelerinde bu altyapı bulunan kullanıcıları çok ilgilendiriyordu. Apple yine 6 ürünlü satış sistemini devreye soktu. LTE’li ya da WI-FI’lı. Aslında bu suni bir seçim şansı. Siz 3G bulunan bir ülkede yaşasanız bile, 4G parası ödemek zorundasınız. Keşke bu konuda bir ayrım daha yapsaydı, o zaman mükemmel olurdu diye düşünmeden geçemiyor insan. Hele de orada ,16 GB’si 629 dolar olarak belirlenen G özellikli Yeni Ipad’in burada kaç paraya satılacağını tahmin edince..

New Ipad – Yeni Ipad ; Küçük ayrıntılar

Yeni Ipad’in biraz daha kalın ve ağır olacağı konusunda çok rivayet çıkmıştı. Buna pilin sebep olacağı da, insanların hemfikir oldukları bir öngörüydü. Görüldü ki, Yeni Ipad, ekranı dolayısıyla daha fazla pil gücüne ihtiyaç duyuyor ama, bu sorun halledilmiş. Ipad 2 gibi o da 10 saat boyunca çalışabiliyor. LTE network çalıştığında ise, cihazı 9 saat boyunca destekleyebiliyor. Bu arada kaybolacağı çok konuşulan “Home” tuşu ise, yerini korumaya devam ediyor. Yeni Ipad’in üzerinde daha uzun süre konuşacağa benziyoruz ama şu anda sadece tanıtımını gördüğümüz için burada kesmemizin mantıklı olacağını düşünüyoruz. Türkiye’ye ilk Ipad’de olduğu gibi biraz geç gelecekmiş gibi gözüküyor ama en azından tanıtımına kolayca ulaşabiliyoruz. İşte günlerdir hakkında konuştuğumuz Yeni Ipad’in tanıtım videosu;

New Ipad – Yeni Ipad Değerlendirmesi

Şimdi gelelim değerlendirmeye. Yeni Ipad çıktı ve 5 beklenenden 3’ü gerçekleşti. Artık Retina Display, daha iyi bir kamera ve LTE network Yeni Ipad’de mevcut. Eğer beklentiyi 100 dakika üzerinden hesaplarsak, A5X ve bizim kullanamayacağımız Dictation ile yaklaşık 70 puanı aldı Yeni Ipad.

Şu ana kadar bu konuya dikkat eden kimseyi görmedim ama, Apple bu üründe, isim konusunda hayli zorlanmışa benziyor. Çünkü Iphone ve Ipad serileri, son derece tutarlı bir mantıkla ilerliyordu. İsimleri bütün dünyada aynı şekilde yazılıyordu ki, bu, markaya özel bir güç veriyordu. Şu anda sihir bozuldu. Çünkü yeni Ipad’in adı “Yeni Ipad”. Yeni Ipad’e Ipad 3 ismini verilemezdi, çünkü Ipad 3’ün özellikleri Apple tarafından değil ama, Apple kullanıcıları tarafından net olarak belirlenmişti. Ipad 2S adının konulması da zordu, çünkü Apple, her ne kadar ”S”yi, “Spesifications” olarak lanse etse de, insanlar “S” ekinin Siri anlamına geldiğini kabul etmiş bulunuyorlardı. Ipad HD, sayı dizini dışına çıkmasına rağmen, gerçekten güzel bir isimdi ama, alçakgönüllülük Apple hassasiyetlerinden biri olmadığı için, böyle bir isim de, kabullenilmemiş. Bunun sonucu olarak, artık, bütün dünyada farklı adlarla anılacak bir Ipad var. Her dilde, önüne değişik bir “yeni” sözcüğünün geleceği Yeni Ipad.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: ipad 2sipad 3ipad hdipad newnew ipad

Filed under: Haberler

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!