Ipad ile fotoğraf çekmek istermisiniz? başlığını okuyunca aklınızdan herhalde bu yazının yazarı ya aklını kaçırmış olmalı ya ipad nedir hiç görmemiş hayatında ya da bizimle dalga geçiyor olmalı diye geçirmişsinizdir. Evet bir ipad sahibi olarak ben de ipad üzerinde fotoğraf çekebileceğiniz bir kamera olmadığını biliyorum.

Hatta bana sorarsanız, çıkmasını heyecanla beklediğimiz ipad2 de fotoğraf çekme amaçlı konması muhtemel olan arka kameraya ben hiç sıcak bakmıyorum. Bu boyutta bir alet ile fotoğraf çekmeye çalışmak bana pratik gelmiyor. Gerçi haberleşme adına öne konacak kameraya itirazım yok. Hatta benim ipad2 ve sonrası için olmazsa olmazlarım arasında.

Peki kamerası olmayan ipad ile fotoğraf çekme fikri nereden ortaya çıktı? Dahası kamerası olmayan bir cihazla fotoğraf çekilebileceğini nasıl oluyorda öne sürüyorum?

iphone-ipad.gen.tr sitemiz için yapacağım yazılım tanıtımları için, ekran görüntülerinin resimlerini nasıl çekerim diye düşünürken aklıma iphone da bunun çok kolay bir yolu olduğu geldi. Hemen dedim, ipad de aynı işletim sistemini kullandığına göre aynı yöntem onda neden çalışıyor olmasın. Hemen denemeyi yaptım ve ilk ekran görüntüsüne ait resmi başarı ile çektim.

Bu yöntem için jail break yapmak gerekiyor mu diye aklınıza bir soru gelebilir. Hayır kesinlikle gerekmiyor. Zira fotoğraf çekmek ipad in doğasında var.

ipad ile fotoğraf çekmek

ipad ile fotoğraf çekmek

Gelelim bunu nasıl yaptığıma. Neyin resmini çekmek istiyorsanız, ekranınıza resmini çekmek istediğiniz şeyi( fotoğraf, bir programın ekranı, video, vs) getirin. Ilk olarak parmağınızı çekmeden ipad in açma kapama tuşunu basılı tutun. Hemen diğer elinizle alttaki orta göbekte duran ipad in yuvarlak düğmesine elinizi basıp çekin, Cıyyyk diye bir ses duyacaksınız. Bu sesi duyduğunuz anda diğer elinizide açma kapama düğmesinden çekin. Demin duyduğunuz ses ipad in fotoğrafı çektiğini anlatmak için çıkarttığı fotoğraf çekme sesi idi.

Tamam fotoğrafı çektik. Nasıl göreceğiz. Zira iphone daki gibi bir kamera yazılımı olmadığı için resimlere kolayca ulaşamıyoruz. Gerçi resim gösteren çeşitli yazılımlar ile bu resimleri görmek mümkündür ancak ben size en kolay ve en işlevsel yolu anlatacağım.

Ipad inizi bilgisayarınıza bağlayın. Itunes çalışmadan hemen evvel, bir pencere zıplar karşınıza. Bu windows işletim sisteminin takılan cihazla ilgili yapabileceğiniz şeyleri söyleyen minik penceredir. Eğer dikkat ettiyseniz, ilk resmi çekmeden evvel bu pencerede tek bir seçenek varken, şimdi iphone takıldığında çıkan seçeneklerin tamamının çıktığını göreceksiniz. Biz “Open device to view files” (benim windows um Vista Business ve ingilizce, sizde bu seçenek windows türüne ve diline göre biraz farklı olabilir) seçeneğini kullanacağız. Bunu yaptığımızda ipad in içine giren kapıyı aralamış oluyoruz.

Open device to view files

Open device to view files

Bilgisyarımızda açılan pencere, bildiğiniz windows explorer penceresi. Klasörleri tıklayarak resimlerin saklandığı klasöre oradan da çektiğimiz resimlere ulaşıyoruz. Yazıdaki ipad ekran görüntüsü, benim ipad imin açıldığında ilk ekranına ait görüntü. Bu görüntüye ait resmi yazıda anlattığım yöntem ile çektim.

Ipad içindeki resim klasörü

Ipad içindeki resim klasörü

Soldaki resimde, ipad i, bilgisayara bağladığımızda karşımıza çıkacak pencereyi görüyoruz.

Evet gördüğünüz gibi ipad ile fotoğraf çekmek istermisiniz? diye bir başlık attığımda amacım dalga geçmek değildi. Size bu harika alet ile sahip olmadığı donanıma rağmen fotoğraf çekmenin mümkün olduğunu göstermek istedim. Peki ipad üzerinde gösterilen ekranların fotoğraflarını çekiyoruz, bu bizim ne işimize yarayacak.

Birisi benim fena halde işime yarayan diğeri de şimdi aklıma gelen iki kullanım alanı söyleyeceğim hemen. Gerisini de siz bulun lütfen 🙂 Bulduklarınızı yorum şeklinde yazarak bu yazı altında paylaşırsanız sevinirim hem de yazıyı okuyan diğer ziyaretçiler sizin paylaşımınızdan faydalanmış olur.

Ilk kullanım alanı. Diyelim, ATV, Kanal-D vs gibi bir televizyona ait ipad uygulaması üzerinden tv seyrediyorsunuz. Yazıda anlattığım yöntem ile istediğiniz bir sahnenin kusursuz fotoğrafını çekebilirsiniz. İkinci, kullanım alanı benim işime lazım olan ekran görüntüsü alma. Eğer herhangi bir programın ekran görüntüsüne ihtiyacınız varsa, bu yöntemle kusursuz bir fotoğraf çekebilirsiniz.

Umarım Ipad ile fotoğraf çekmek istermisiniz? yazım hoşunuza gitmiştir, eğer yazıyı beğendiyseniz veya beğenmediyseniz yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum. Tiyatroda sanatçıya alkış ne ise, blog yazarınada yorum aynı etkiyi gösteriyor 🙂

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: fotograf cekmekipadipucu

Filed under: ipad

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!