ipad hakkında bilinmesi gereken her şey

ipadIpad 3 çıkacakken bu yazıyı yazmamız, insanlara biraz tuhaf gelebilir ama biz bunu gerekli gördük. Çünkü ipad ilk nesil olduğundan, Ipad 3’ün çıkışıyla, 2. eldeki ipad fiyatları hayli düşecek ve rahatlıkla alınabilir hale gelecek. Aslında, topu topu, 2 yıl öncesinin teknolojisiyle çalışan bir cihaz almış olacaksınız. Bununla birlikte gerçekçi olmak gerekiyor; İkinci el alacaksınız ve cihazın son sahibi olacaksınız. Bu noktadan sonra 1. el bulma ihtimaliniz neredeyse yok. Ne Vatan bilgisayar, ne Bimeks, ne Teknosa ipad için kampanya yapıp taksitle vermeyecek. Aldığınız cihazı bir süre kullandıktan sonra birilerine satma ihtimaliniz de oldukça düşük. Peki, Ipad 3 çıkmışken, Ipad alınır mı? İstek ve ihtiyaçlarınızı düşünüp, Ipad özellikleri ile karşılaştırmanız ve karar vermeniz için bu yazıyı hazırladık. Umarız karar vermenizde yardımcı olur.

Bildiğimiz bir çok şey, içinde bulunduğu sektör standardını şekillendirirken, o malzemenin insanlar arasında kod adını, kolay anlaşılabilir açılımını ifade eder hale gelir. Örneğin selpak ve permatik örneğini herkes bilir ama marley de aslında bir vinil döşeme markasıdır, keza “Kot”, bir blue jean markası olarak çıkmıştır, pin –pon’da (ping-pong) masa tenisinin adı değil masa tenisi malzemeleri üreten bir firmanın adıdır. Ipad de, tablet bilgisayarlara böyle damgasını vurdu. İşin ilginç tarafı ipad isminin Apple tarafından bulunmuş olmaması

Ipad ismi ve anlamı

Ben baştaki “i” harfini ilk gördüğümde bunu “intelligence” zannetmiştim. “Zeki telefon”, “zeki tablet” vs. Bir süre bu hayalle yaşadım. Sonradan öğrendim ki, baştaki “i” eki, Apple’ın “Think Different” /”Farklı Düşün” kampanyasını da yapan reklam gurusu Ken Segall tarafından ortaya çıkartılmış ve aslen internet kelimesini kasteden bir kısaltma. Tabi aynı zamanda “individual” yani kişisel, ”imaginative” yani hayal gücünü uyaran ve daha bir çok kelimeyi akla getiren bir kısaltma olduğu için kullanılıyormuş. Önce iphone’da kullanılmış olan kelime ipad için uyarlanmaya çalışıldığında bu ismin sahibinin bir Çin şirketi olduğu görülmüş. İsim hakkı Proview Electronics isimli şirketten, hem de 55.000 dolar gibi komik bir paraya alınmış.

Şunu da kabul etmek lazım ki, eğer ismi Apple almamış olsaydı, bu isimden haberimiz bile olmayabilirdi. Bununla beraber isim, şu anda Apple’nin başını ağrıtıyor. Çünkü Çinli şirket ipad isminin dünya haklarını devrederken, Çin’deki kullanım haklarını devretmediğini iddia ediyor. 1,5 milyar doların üzerinde bir paranın söz konusu olduğu dava hala devam ediyor.

Ipad’a dek tablet tarihi

Ipad nedir sorusuna cevap verebilmek için önce tabletin gelişimine bakmak gerekiyor. Tablet tarihi çok eski aslında. Motorola’nın “Tablet tarihi” videosunda olayı son derece esprili olarak da anlatılıyor.

TDK’nın bulduğu saçma sapan yabancı kelime karşılıklarının arasında, bir elmas parçası gibi durur bilgisayar kelimesi. Bilgisayar gelişiminde, daha doğrusu PC (personel computer) yani kişisel bilgisayar gelişiminde şu an için gelinmiş son nokta olarak kabul edilebilir tablet (ya da ipad). Bilgisayar önceleri sadece iş yapmak için kullanılırken, kişisel kullanımın hizmetine de açılmasıyla, farklı bir yöne ilerlemeye başladı. Özellikle ev ve işyerinde kullanılan bilgisayarların, kişisel kullanımlara yeterince hitap edemediği düşüncesi, şirketleri bu yönde araştırmalara itti. Bir çok firma kişisel ve kişiselleştirilmiş iş bilgisayarları konusunda çalıştı, modeller çıkarttı ama, bir süre sonra, piyasada aradıklarını bulamadıkları için, vazgeçtiler.

Apple bu arayıştaki inadını sürdürdü ve bu konuda yıllar yılı edindiği deneyimini ipad ‘de değerlendirerek, piyasanın sektör lideri haline geldi. Aslında tablet bilgisayarlar çıkmadan önce de biz tablet bilgisayarları filmlerde görüyorduk. 2001 filminde kullanılıyordu. Star Trek’de ise, belki yüzlerce kere kullanımına şahit olduk. Özellikle güzel bacaklı, mini etekli görevlilerin, Kaptan Kirk’e, yakıt vb. raporlarını tablet bilgisayarda imzalattığını, sanırım hepiniz hatırlarsınız.

Tablet bilgisayarın geçmişine baktığımızda hayli geriye gidiyoruz. Tablet hakkında öncü kabul edilen buluş, Elisha Gray’in 1888’de yaptığı ve patentini aldığı Telautograph’ı imiş. (Resim 0)

Bu konuda alınan ilk detaylı konseptin patenti, 1968 yılında, Alan Key tarafından alınmış. Dynabook (resim 1) adıyla alınan bu tablet PC çocukların eğitiminde kullanılması niyetiyle tasarlanmış ama, maalesef hiçbir zaman hayata geçememiş.

Çizim daha sonra bir çok tasarıma ilham vermiş, bu konuda çalışmalar yapılmış. Bununla birlikte o dönemde tabletler, büyük bilgisayarlara giriş yapılan terminallerden öteye gidememişler. Bu konudaki en iyi örneklerden biri ise Pencept firması tarafından üretilen “Penpad”.

Tabletin kişisel kullanımı konusunda araştırmalar devam etmiş ve 1989 yılında Samsung, Grid firması için GridPad’i gerçekleştirmiş.

Bu arada zaman içinde tablet bilgisayarlar, oyunlarda, bilimkurgu öğesi olmaktan çıkıp, puan almak için geliştirilen ya da geliştirilecek materyaller arasında girdiler. Bir süre sonra gelişmeler, PDA (Personal Digital Assistant) yani dijital kişisel yardımcı diye bir sınıf yarattı. GridPad’i, Apple’ın bugün ipad 3’e kadar uzanan yolculuğunun ilk net örneği takip etti; Apple Newton. Onun bu PDA sınıfına yeni bir esin katan bu ürünü, daha sonra bir çok firmanın da yaptığı ürünlerle birlikte tablet bilgisayara geçişte önemli bir basamağı oluşturdu. Zenith CruisePad (1995), Fujitsu Stylistic 2300 (1998), Compaq Tablet (2001) gibi ürünler piyasadaki yerlerini alarak günün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştılar.

Daha çok databank olarak nitelendirilebilecek bu araçlar, ekranlarının küçüklüğünden dolayı, el ile değil, ince bir kalemle kullanılıyordu. Bugün anladığımız anlamda tabletin doğumu ise, 2001 yılında Comdex Fuarı’nda, Bill Gates’in, Windows XP Tablet Edition’ı sunumu ile başladı. Bu noktadan sonra tablet pazarı iyice canlandı ve yeni ürünler konuşulmaya başlandı.
Microsoft Smart Display (2002) beklediğini bulamadı ama bir süre sonra MoodBook (resim 2) piyasaya çıktı. Çok kişi tarafından Ipad’in öncüsü olarak görülen bu ürün, Apple kullanıcıları tarafından çok ilgi görmüştü. Asus EEE Slate Tablet ise Ipad ortaya çıkmadan önceki son büyük atılımdı. Ve 2010 yılında Ipad piyasaya verildi.

Ipad özellikleri – Teknik özellikler

Renk; Siyah ve Beyaz
İşlemci : 1 GHz Apple’ın özel üretim A4 işlemcisi
Boyutlar : 242.8 x 189.7 x 13.4 mm
Ağırlık : 680 gram Wi-Fi modeli, 730 gram Wi-Fi + 3G modeli
Ekran : 9.7 inç LED arka aydınlatmalı IPS ve çoklu dokunma teknolojisine sahip, parlak geniş ekran, 1024×768 piksek çözünürlük, Parmak izlerine karşı oleophobic koruma katmanı
Kapasite : 16GB, 32GB, 64GB
Kamera : Yok
Sensörler : Akselerometre, Ortam ışığı algılayıcı
Ses çalma; Frekans aralığı: 20Hz-20,000Hz
Desteklenen ses formatları: AAC, MP3, Audible, Apple Lossless, AIFF ve WAV
Desteklenen video formatları: .m4v, .mp4, ve .mov, AIFF, MP3, WAV
Desteklenen e-posta ek formatları : .jpg, .tiff, .gif; .doc ve .docx; .htm ve .html; .key; .numbers; .pages; .pdf; .ppt ve .pptx; .txt; .rtf; .vcf; .xls ve .xlsx
Wi-Fi modeli bağlantıları : Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), Bluetooth 2.1 + EDR teknolojisi
Wi-Fi + 3G modeli bağlantıları : UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz), GSM/EDGE (850, 900,1800, 1900 MHz), GSM özelliği yalnız data trafiğine açık, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Bluetooth 2.1 + EDR teknolojisi
HTML tarayıcı : Evet
Pil ve güç : Şarj edilebilir 25Whr lityum-polimer pil, Wi-Fi üzerinden 10 saate kadar çalışma yeteneği
Diğer özellikler : GPS, Digital compass, Dock connector, 3.5-mm stereo headphone jack, Built-in speakers, Microphone, SIM card tray (Wi-Fi + 3G model only)

Ipad özellikleri – Kullanım özellikleri

Ipad nedir sorusunun cevabı, bazı çevreler tarafından, “ipad büyütülmüş bir iphone’dur” şeklinde verildiyse de, onu küçültülmüş bir notebook olarak nitelendirmek daha doğru olur. Iphone’nin işletim sistemini kullanması ve Itunes’den alışveriş yapılması, iki cihazda da aynı programların kullanılabilmesi vs yüzünden böyle bir benzetme zamanında bayağı popüler oldu ama özellikle ipad 2’den sonra ipad kullanıcıları tam tersini söylemeye başladılar. “Iphone, küçük bir Ipad’dir”

Ipad, IOS4 sayesinde multitasking yani çoklu görev üstlenebilme özelliği taşıyor. Yani bir işi ya da görevi bitirmeden, bir diğerine geçebiliyor ve tekrar geri dönebiliyorsunuz. Apple aslında multitasking ya da çoklu göreve belirli kıstaslar içinde izin veriyor. Bunun nedeni de, pil kullanımını azaltarak, cihazı daha uzun süre kullanılabilir hale getirmek. Multitasking özellikleri içinde en fazla kullanılan, uygulamalar arası hızlı geçiş. Diğer bir işlev ise VOIP uygulamaları. Yani ipad ilk jenerasyon olmasına rağmen, herhangi bir programı kullanırken, arkada, örneğin skype ile görüşme olanağını veriyor. Bu arada arka planda müzik de, ipad’in izin verdiği uygulamalardan biri. Bunun yanında ipad’de görev tamamlama özelliği de var. Örneğin internetten bir video, müzik ya da resim indirmeye başladınız ve onu bırakıp, başka bir program açtınız. O arada ipad, o indirmeye başladığınız dosyayı, arka planda indirmeye devam ediyor.

En kötü diyebileceğimiz eksikliği ise, bir kamerasının olmayışı. Günümüzde en ucuz telefonlara bile kamera konurken Apple maalesef bu modele kamera koymamış. Açıkçası Ipad 2’deki kamera da hiç matah bir şey değil. Artık Ipad 3’te Apple iyi bir kamera koyar diye bekliyoruz. Malum, tablet piyasası hiç de yan gelip yatılabilecek bir yer değil. Herkes değişik şeyler geliştirip, pusuda bekliyor.

Ipad’in flash uygulamalarını göstermemesi ise bir başka problem. Gerçi flash programı artık desteklenmediği için yavaş yavaş kullanımdan kalkıyor ama Türkiye’deki bir çok site hala flash altyapısı kullanıyor.

Ipad özellikleri – Kullanım özellikleri

ipad kullanım özellikleri – Navigasyon

Ipad’in arka planda çalışmasına izin verdiği en önemli uygulamalardan biri de, fark ettirmeden çalışan yer bildirgeci. Bu özellik sayesinde, örneğin antrenman yapmak isteyenler için çıkartılan Nike+GPS gibi bir program, onlara kat ettikleri mesafe, kat edilen yerlerde kullanılan zaman gibi bilgileri kaydedere. Ne kadar zamanda, ne kadar yer koştuklarını net olarak saptayabiliyor ve bunu başkaları ile paylaşabiliyorlar.

Bunun yanında örneğin daha önce tanıttığımız “Nerde bu Otobüs” gibi bir uygulamada kendilerinin yerini, otobüs durağının yerini ve durağa gelecek olan otobüsün nerede olduğunu da görebiliyorlar. Yani GPS uygulaması sayesinde adres sorma derdi de ortadan kalkıyor. Tabi diğer harita uygulamaları sayesinde bir yerden bir yere giden en kısa yolu bulmak, trafik sıkışıklığını öğrenmek, alternatif yolları seçmek gibi şanslar da işin cabası.

ipad kullanım özellikleri – E book

Ipad için söylenebilecek en güzel şeylerden biri de, insanın yanında kütüphane taşıyabildiği. 16 GB’lik bir Ipad’iniz bile olsa, içinde İskenderiye Kütüphanesi’nden daha fazla bilgi taşıma şansınız oluyor. Ipad (tabi diğer tabletler için de aynısı söz konusu) hiçbir başka özelliği olmasa bile, sadece bu özelliği dolayısıyla alınmaya değer bir cihaz. Ipad’de Itunes üzerinden App Store da binlerce kitaba ulaşabiliyor ve bir çoğunu ücretsiz indirebiliyorsunuz. Son iki yıl içinde e-kitap ve e- dergi olarak çıkan Türkçe yayınlar hızla çoğaldı. Ayrıca bu uygulama size yeni kitap ve dergileri de çok ucuza okuyabilme şansı getiriyor. Baskı ve dağıtım maliyetleri sadece uyumlu aplikasyon haline getirme maliyetine dönüştüğünden kitap ve dergilerin fiyatları da gözle görülür şekilde düşüyor. Sizin verdiğiniz para, sadece bilginin ücreti haline geliyor. Bunun yanında ağaç kesiminin azalması ile doğanın korunumuna yardımcı olunması da cabası. Zamandan, yerden tasarruf sağlayan bu uygulama, ekran ışık ayarlarının değiştirilebilmesi sayesinde herhangi bir ışığa ihtiyaç duymadan, gözünüzün en rahat edebileceği ışıkta okuma şansını da getiriyor. Üstelik hayli uzun bir süre.

ipad kullanım özellikleri – Oyunlar

Ipad oyunlar için de ideal bir cihaz. Bununla beraber, bilgisayarda oyun oynayanların baştan kabullendiği bir şey vardır; Ne kadar çok para ve yenileme, o kadar çok oyun zevki. Henüz Ipad oyunları sadece ekranın kullanılması nedeniyle arcade oyunlarından yeni çıkıyorsa da, yeni ipad 3’le birlikte büyük değişikliklere sahne olacak gibi. Bunun yanında daha önceki ipad 3 yazımda da belirttiğim gibi, güçlendirilmiş de olsa, iki çekirdekli bir işlemcinin ipad 2’nin iki katı bir çözünürlüğü ve oyunun işlem yükünü ne kadar üstlenebileceği belli değil. Yine de ilk nesil ipad, size yeteri kadar oynayabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz oyun çeşidini sunacaktır. Buna hiç kuşku yok.

ipad kullanım özellikleri – Ofis Programları

Her ne kadar ipad’i ve ipad 2’yi övsek de, onların ofis programları konusunda çok da yeterli olmadıklarını kabullenmemiz gerekiyor. Tamam, not alabilirsiniz, yazı, mektup vs yazabilirsiniz ama eninde sonunda bir iş bilgisayarı değil ipad. Henüz ne word formatında bir şeyler hazırlayabiliyor ne de bunu sağlayabilecek parasız bir uygulama yok. 14,99 dolara alacağınız Quickoffice programı ise Türkçe’yi desteklemiyor. Yani ipad’de alsanız, ipad 2 de alsanız, word, powerpoint, excell gibi programlara uzaktan bakmak zorundasınız. Zaten bunlarla ilgili, Türkçe’yi destekleyen bir program çıkarsa, merak etmeyin, mutlaka ipad’in ilk jenerasyonuna da uyumlu olacaktır.

ipad kullanım özellikleri – Yerel bildirimler, notlar ve çizimler

Herhangi bir yere mi gideceksiniz, sevgilinizin doğum gününün hatırlatılmasını mı istiyorsunuz, tv’de ya da radyoda herhangi bir bir programı mı dinlemek istiyorsunuz, ipad’a hatırlatma uyarısını eklediğinizde, o saat gelince, size bir hatırlatma geliyor. Günlük yoğun tempo içinde olanlar için, çok ideal bir sekreter. Bunun yanında, not alabilmeniz için hem ipad’e ait, hem de ücretsiz olarak kullanılabilen bir çok uygulama mevcut.

Ipad’de çizim yapabileceğiniz, tam anlamıyla bir orijinal ortaya çıkartamasanız bile, eskizini hazırlayabileceğiniz bir çok uygulama App store’de yer alıyor. Ipad’inizi elinize alıp, istediğiniz yerde, dinlenirken ya da eğlenirken çiziktirebilir, bunları arkadaşlarınızla paylaşabilir, e- mail’le yollayabilir ya da çıktı alabilirsiniz.

ipad kullanım özellikleri – Film izleme ve ve sosyal ağlar

Ipad’e film yükleyip seyahat ederken ya da istediğiniz herhangi bir yer ya da zamanda film izlemek gerçekten güzel bir lüks.

Ipad’den sosyal ağlara katılmanın çok zevkli olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü ipad sayesinde, sosyal ağlara, sosyalleşme anında bile katılabiliyorsunuz. Aletiniz yanınızda ya da çantanızda. Evinizde, masanızın başına mahkum değilsiniz ya da iphone’nin küçük ekranında doğru yere basmak problemini yaşamadan rahatça kullanabiliyorsunuz. Eğer profesyonel anlamda bir şeyler yapmak isterseniz, alacağınız bir çizim kalemi size çalışmalarınızda çok yardımcı olacaktır.

Son söz olarak diyebiliriz ki eğer hiç tabletiniz ve tablet deneyiminiz yoksa, Ipad 3 çıktıktan sonra, bir ilk jenerasyon Ipad alıp denemenizde fayda var. Şimdiye kadar bozulan pek Ipad haberi gelmedi ama pil ömrünü bitirmiş olabilir. Bu noktaya dikkat etmeniz yeterli. Şimdi ikinci el Ipad satan siteleri takip etmeye başlayın ve Ipad 3’ün çıkmasını bekleyin.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: applebimeksipad fiyatlarıipad nediripad özellikleriteknosavatan bilgisayar

Filed under: ipad

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!