Ipad Air

Ipad Air

Ipad Air için gavur sitelerinde denilen şu; Thinner, lighter, faster, best. Yani daha ince, daha hafif, daha hızlı, kısacası en iyisi. İş Türkiye’ye gelince bir de “daha kazık” lafını eklemek gerekiyor. Çünkü eğer fiyatı daha kazık değilse, 1249/479 = dolar 2.60 TL’ye çıkmış demektir. Neyse, yine de, bizim gibi Mac teknolojisinden vazgeç(e)meyenler için, aletimizi tanıtalım.

ipad air

ipad air

Hem ipad Mini hem de ipad Air‘in işlemcisi A7. Cihazlarımız 64 bit mimari yapıda. Yani gerçekten “uçar” gibi işlem yapan aletler. A7’nin tek başına bile inanılmaz bir üstünlük sağladığı söyleniyor, Bir de yanında harekete duyarlı M7 çipi side-kick (yardımcı ya da yancı denebilir) gibi çalışıyor(muş).

Yeni ipad Air’in üstünlükleri rakamsal olarak da çok açık. Bir kere yarım kilodan bile düşük ağırlıkta bir tablet ipad Air. Yani ismiyle uyuşuyor. %28 daha hafif ve %20 daha ince. Retina ekranın sağladığı 2048 x 1536’lık çözünürlük rüya gibi bir görüntü veriyor. IPad Air, iki anteni ve MIMO (multiple-input multiple-output) teknolojisi sayesinde iki kata kadar daha hızlı Wi Fi performansı sağladığını iddia ediyor.

Ipad’i vazgeçilmez kılan hoş şeylerden biri de ipad’in gerçekten çevreci olması. Ipad Air’ın da ipad Mini’nin de LCD ekranı cıva içermiyor. Ekran camı bir çok tablet gibi arsenik türevleri ile elde edilmiyor. İkisi de diğer Apple ürünleri gibi bromlu alev geciktiriciler (BFR) ya da polivinil klorür (PVC) içermiyor.

Ipad Air

Ipad Air

Alüminyum kasaları ise geri dönüştürülebilir olma özelliği taşıyor. Bütün bunlar bilgisayar çağı ile başlayan ve çok zor yok olan bilgisayar atıklarına karşı gelişen hassasiyete cevap vermeleri açısından önemli noktalar.

Bunun dışında, en azından ilk bakışta herkesin düşündüğü, eski jenerasyonundan çok da farklı bir şeylerinin bulunmadığı. Her nedense ne ipad Air’da ne de mini ipad’de iTouch teknolojisi yok. Telefon ve tablet piyasasında, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ipad ve iphone’nin pazar payının her geçen gün düştüğü düşünüldüğünde, Apple’ın yeniden parlak günlere dönüş hamlesinin bu tabletler olmadığı gözüküyor. Yine de gayet güzel özellikler taşıyorlar ama problemleri bizim beklentimizi karşılayamamak. Belki de hep çıtayı yüksek tuttuğu için Apple’dan beklentimiz büyük.

Türkiye’deki fiyatından geçtim, yurt dışındaki kritiklerde, 479 dolarlık satış fiyatı için bile pahalı deniliyor. Dizayn ve estetik açısından ise başka bir dünyadan olarak nitelendiriliyor. Ben kendi açımdan biraz farklı düşünüyorum.

ipad Air

ipad Air

Öncelikle bu özellikler skalasında daha hafif olması bir avantaj olabilir de daha ince olmasının ne gibi faydası var bir türlü anlayabilmiş değilim. Tamam, diyet yüzyılında olduğumuz için daha ince bir alet daha fazla ilgi çekebilir ama ben daha ince yerine aynı kalınlıkta ama daha uzun pil ömrü olan bir ipad air‘i tercih ederdim. Benim gibi düşünen milyonlarca ipad kullanıcısı da bulabilirim. Hatta bu pil ömrü için, inceliğin yanında değişen hafifliği de es geçecek ciddi bir topluluk olduğunu zannediyorum. Diğer türlü düşünenler ipad air yerine ipad mini’yi tercih edeceklerdir zaten.

Tabi bu yazdıklarımızın hepsi teorik şeyler. Daha henüz ipad Air’ı elimize alıp işkence testlerinden geçirmedik. Hele bir o aşamaya gelelim, söyleyeceğimiz başka şeyler de olabilir. Ipad Air fiyat aralığına gelince;

iPad Air WiFi

16 GB iPad Air: 1.249 TL
32 GB iPad Air:1.499 TL
64 GB iPad Air:1.749 TL
128 GB iPad Air:1.999 TL

iPad Air WiFi + 3G

16 GB iPad Air: 1.599 TL
32 GB iPad Air:1.849 TL
64 GB iPad Air: 2.099 TL
128 GB iPad Air: 2.349 TL

iPad Mini WiFi

16 GB iPad Mini: 999 TL
32 GB iPad Mini: 1.249 TL
64 GB iPad Mini: 1.499 TL
128 GB iPad Mini: 1.749 TL

iPad Mini WiFi+3G

16 GB iPad Mini: 1.349 TL
32 GB iPad Mini: 1.599 TL
64 GB iPad Mini: 1.849 TL
128 GB iPad Mini: 2.099 TL

ipad air

ipad air

ipad air

ipad air

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: ipad air

Filed under: Haberleripad fiyatları

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!