ipad 3 kameraGün geçmiyor ki ipad 3 hakkında yeni bir haber çıkmasın, ortalık yerinden oynamasın. Dün de ipad 3’ün mantık kartı konusunda bir haber çıktı. Bugünse kamerası hakkında. Yazıya mantık kartı diye başlamıştık ama daha bitirmeden ipad 3 ‘ün yeni kamerasının fotoğrafı, “Apple” a yakın kaynaklar tarafından ele geçirilince (!), onu da biraz araştırıp, yazıya ekleyelim, ikisini birden aradan çıkartalım dedik.

Apple’nın kaynaklara, resmi olmayan şekilde, el altından verdiği haberler, insanları, Mart’ın ilk haftasında resmi olarak yapılacak açıklamaya hazırlamayı amaçlıyor. AllThingsDigital blogu ve iMore’da ipad 3’ün 7 Mart’da, CEBIT fuarı ile aynı zaman diliminde tanıtılacağını söylemişti. Gelen yeni bilgilere göre, kesine yakın olarak retina display’le çıkarılacak olan ipad 3, A6’ya veda etmiş gibi. Biz bu haberi içimiz yanarak yazıyoruz çünkü eğer haber doğruysa, gönlümüzde yatan ipad 3, başka bir bahara kaldı demektir. WeiPhone,da çıkan fotoğrafa bakılarak yapılan analizler 2011’in 46. haftasında imal edilmiş, rektifiyeli bir ipad 2 işlemcisine işaret ediyor. Yani ipad 3 4 çekirdekli değil..
ipad 3 kamera
İç pilav tarifinde malzemeler şöyle verilir; 400 gr pirinç, 100 gr tereyağı, 40 gr çam fıstığı, 50 gr soğan, 200 gr kuzu ciğeri, 2 bardak et suyu, 1 çorba kaşığı-2 tatlı kaşığı tuz, 1/2 tatlı kaşığı karabiber, 1/2 tatlı kaşığı yenibahar, 40 gr kuşüzümü, 1 demet dereotu. Çeşitleri vardır, kimi yörede öyle yapılır, kimi yörede böyle ama şu var ki, hepsinin temel noktası yağ, pirinç, karabiber, yenibahar, dereotu ve çam fıstığı ve kuş üzümüdür.

Şimdi dönelim konumuza; İnsanların ipad 3’ten beklentilerini bir önceki yazımız olan ipad 3 mi geliyor ipad 2S’mi? de, net olarak belirtmiştik; Dört çekirdekli A6 işlemci, Retina Display, Siri’nin çalışabilmesi ve daha iyi bir kamera. Tabi buna Amerika’da yaşayanlar için bir de 4G teknolojisinin hayata geldiği LTE network uyumunu eklemek lazım. İç pilavı yaparken en pahalı ve özgün malzemeyi, çam fıstığını olaya katmadınız, yaptığınız şeye ne kadar iç pilav diyebilirsiniz? Şimdi aynı soru A6’sız ipad 3 için sorulmaya başlanabilir.

Ipad 3 bu beş temel beklentinin etkisiyle bu kadar beklenir olmuştu. Çoğu kişi teknolojinin bu kadar çabuk değiştirilmesine kızmasına rağmen gerçekten değer olduğuna inandığı için kenara ipad 3 için para ayırmaya başlamıştı. Şaka değil, dünya yüzünde daha önce hemen hiçbir ürüne nasip olmayan bir beklentiden söz ediyoruz. Iphone 5 beklentisi bile global çapa vurulduğunda bu kadar büyük değildi. İlk elde satılacak en az 100 milyon Ipad 3’den bahsediyoruz. Çoğu büyük şirket için bile rüyaların ötesinde bir rakamdan. Ve durmadan resmi olmayan kanallardan Apple efendi bize “ya işte yapamadık, yapmadık, pahalı geldi, onu koyarsak çok kazanamayız, bir dahakine saklayacağız” gibi lafları üstü başka laflarla süslenmiş olarak söylüyor

Resmi olmayan ağızla verdiği haberler diyorum, çünkü bunların sızma haberler olduğuna inanmıyorum. dört sebepten;
ipad 3-ikincisizinti
1 – İlk ipad 3 yazımda da belirttiğim gibi şu anda ipad 3’ün etrafındaki koruma duvarı Amerikan Başkanı’nın etrafındakinden daha güçlü. O yazıda da belirttiğim gibi Michelle Obama’nın iç çamaşırlarıyla resmini çekmek çok daha kolay.

2 – Apple çok yaratıcı ama aynı zamanda çok alıngan ve agresif bir şirket. Apple ürünlerinin yanında domates standı olduğu için Migros’a dava açmış bir kuruluş. İsteyenler bu linki tıklayarak haberi görebilirler. Böyle bir şirket kalkıp herhangi bir sitenin, onun bir ürünün, üstelik çıkmamış ve herkesin merakla beklediği bir ürününün resimlerini yayınlayıp, potansiyel müşterilerinin dört gözle beklediği çipinin yeni çıkaracağı modelde olmadığını söylemesine izin veriyor. Hem şirketin saygınlığıyla, hem de yeni çıkaracağı ürünün pazar payıyla oynamalarına izin veriyor.

3 – Bir çok “saygın” site, bir Çin sitesinde yayınlanan bir fotoğrafın gerçekliğini sorgusuz sualsiz kabul edip, “ah ne kadar iyi oldu bunu öğrendiğimiz” diye üstünde yorum yapmaya başlıyor.

4- Çin sitesi de, kimliği belirsiz bir takipçisinin gönderdiği fotoğrafı, Apple ile takışmayı göze alarak, “bakın ben ne buldum” diye bütün dünyaya yayıyor.
apple a5
Madem bu kadar basit bir iş bu, neden birileri ipad 3’e sahte bir takım işlevler yükleyerek sitesinin bir anda ünlü olmasını sağlamıyor? Üç günde site bütün dünyada tanınır hale gelir. Ufak bir de uzmanca yazı döşendiniz mi, oldu bitti. Mesela o arka kapak fotoğrafı. Haydi bırakın sanayi gibi bir yerlerde sahte maket yapmayı, Photoshop diye bir şey var. Diğer tarafa da bir kamera deliği yapıştır ve bütün ipad 3 ile ilgilenen sitelere yolla. “Ipad 3 üç boyutlu fotoğraf çekme yetisine de sahip olacak” diye. Muhakkak yiyen bulunacaktır, sen de ünlü olacaksındır. Hani altı üstü ” ipad 3 rumor” değil mi? Ya da başka bir numara yap. Mesela de ki “işte yeni pil. Bu pil özel yapım ve ana maddesini bor oluşturuyor. Böylece 24 saat kesintisiz ipad 3 kullanabileceksiniz!” Ya da iki ipad 2’yi yanyana koy ama birinin altına görünmeyecek biçimde kalın bir şey ekle, biraz daha yüksekte dursun. İkisinden de film gözter. Birindekinin rezülasyonu diğerinikinin yarısı olsun. Sonra bağır dünyaya “Büyük çabalarla ele geçirdik. İşte retina display farkı” Bunları hepsi yapılabilir mi? Evet.

Sitenin kazanacağı değer milyon dolar, şaka değil. Peki neden böyle bir şey yapan yok? Bir hardware parçası koyup, üstüne ısırılmış bir elma koymak mı zorluk? “Kimse yapmıyor çünkü; Büyük ve saygın siteler böyle bir habere inanmazlar!” Peki neden inanmazlar arkadaş? Allahın Çin sitesi Pulitzer mi almış, ona o resmi gönderen James Bond mu? Ona neden inanıyorlar öyleyse? İşte belki de sorulması gereken soru bu.
ipad 3 ipad 2 karsilastirma
Açıkçası ben en iyisi olduğu için ipad 2 kullanıyorum ve ipad 3’ü bekliyorum ama böyle bir ön kampanya mantığıyla enayi yerine konmak da pek hoşuma gitmiyor.

48 K Specturum’dan beri bilgisayarla ilişkili biri olarak, ipad 3’teki GPU’nun güçlendirilip, iki çekirdekli çipe kuş da kondurulsa, yetersiz kalacağını ve özellikle uzun süreli kullanımda retina display teknolojisinde arızalar çıkaracağını düşünüyorum. Siteyi hazırladığımız diğer arkadaşlardan biri bu konuda kararsız, diğer ikisi ise Apple’nin böyle bir hata yapmayacağını düşünüyor. Windows 2000 çıkarken de benzerleri söylenmişti. Göreceğiz. Artık şu saçma sapan haber sızdırmalar son bulsa da, doğru dürüst cihaz üzerinde konuşsak diyorum.
ipad 3 yan
Ben Apple’in muhteşem bir teknoloji şirketi olduğuna inanıyorum ama yönetenler eninde sonunda insan ve her insan kendini rakipsiz sanıp hataya düşebilir, şımarabilir. Öyle veya böyle, biraz bekleme taraftarıyım. A5X’in gücünü görene kadar. Öyle Amerika’daki gibi 550 dolara falan alamıyoruz biz burada ipad 3’ü ayıptır söylemesi. Nasıl olsa benimle aynı fikirde olmayan iki arkadaşım var. Onların aletlerinin performansına bakacağız.

Ya da belki ben hata yapıyorum, kendim çok fesat olduğum için Apple’ı da öyle bilip, günahını alıyorum. O zaman en önemli ürünlerindeki bu kadar büyük sızıntıları bile önleyemeyecek bir şirketin 4 çekirdekli işlemciyi gerçekleştirememesi son derece normal.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: appleipad 3retina display

Filed under: ipad

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!