siriTürkiye’de ipad 3’ü bekleyenler arasında en az konuşulan ama içten içe en merak edilen soru bu? Iphone 4’te olan ama Türkiye’de işlemeyen Siri, Ipad 3 ile birlikte verilirken Türkçe’yi destekleyecek mi? sonunda biz de Türkiye’de Siri’yi kullanabilecek miyiz?

Siri hakkında pek kaynakça da yok Türkçe’de. “Kes yapıştır” mantığıyla, sadece arama motorlarında gözükmek için yapılan birbirinin aynısı makaleler de, bu konuda derinlemesine bilgi vermiyor. Siri, Türkiye’den öylesine uzak ki, wikipedia da Türkçe açıklaması bile yok. Peki Siri nedir? Gerçekten Apple’nin sihirli lambasından çıkan cin mi yoksa şişirilmiş bir balon mu?

SIRI’nin adı SRI’den geliyor. Yani Standford Research Institute. Yapay zeka üzerine çalışıyor. Dag Kittlaus, Adam Cheyer ve Tom Gruber birlikte bu yapay zeka projesini hayata geçirmek için Siri şirketini kuruyorlar. Derken Apple 2010 yılında şirketi satın alıyor ve 2011 yılında, ayrı bir uygulama olarak da satılan Siri, sadece İOS 5’in akıllı asistanı/sekreteri haline geliyor.

Siri, Apple tarafından büyülü bir yardımcı gibi sunuldu. Hatta Iphone 4S’in S’sinin Siri olduğu bile söylendi. Yurt dışında bayağı yaygara kopardı.

“İstekleriniz onun için emirdir” Apple SIRI’yi Alaaddin’in sihirli lambasından çıkan cinin sözleriyle pazarladı. Tabi Iphone 4S Türkçe sitesinde, bununla ilgili tek kelime yoktu. Sanki Iphone 4S, Siri üzerinden pazarlanan bir ürün değil de, Iphone 4’ten biraz daha hızlı ve kamerası biraz daha iyi bir üründü, o kadar. Yeri yerinden oynatan “Ne söylediğinizi değil, ne kast ettiğiniz anlar” sloganı “bizim köy”e hiç uğramamıştı.

Peki Apple, Iphone 4S’de, eksik olan böylesi önemli bir uygulama için herhangi bir indirim yaptı mı? Onun da cevabını bilmiyoruz çünkü yurt dışı fiyatları ile Türkiye fiyatları arasında öyle farklar oluyor ki, bunu aracı şirketlerin karlarının yüksekliğine mi yoksa alınan deve yükü ile vergiye mi borçlu olduğumuzu bilemiyoruz. Ama olsaydı bunu mutlaka belirtir, bir şekilde gözümüze sokarlardı. Yani her halükarda öyle belirli bir indirim de yoktu ve Türk kullanıcısı da buna, Iphone 4S’i görmezden gelerek karşılık verdi. Iphone Siri ilişkisi diğer telefonlarda da devam edecek ama bakalım Siri ile Türkler ne zaman ilişki kurabilecek?

Apple, Siri’yi böyle tanıttı. Siri Iphone 4’ün omurgasıydı.

Geyiği pek seven bir millet olduğumuz için, böyle bir alet, hele kadın sesli böyle bir alet, temel işlevlerinin yanında, mükemmel bir eğlence aracı da olacaktı. Siri’nin Türkiye’de çıktığı ilk hafta, mizah dergilerinin tamamında, hemen her çizer, en az 1 espri çizecekti Siri hakkında. Ama olmadı

Çünkü dil sorunu var SIRI’nin. İngilizce, Almanca ve Fransızca dışında konuşmuyordu en son. Şimdi değiştiyse bilemem. Yani SIRI’nin ne dünyanın en çok konuşulan dili Çince ne de dünyanın en çok konuşulan 3. dili olan İspanyolca ile herhangi bir ilişkisi de yoktu. İtiraf etmek lazım, böyle iki büyük pazar bile kenarda dururken Siri Türkçe’yi düşünmek biraz iyimserlik.

Siri, premature bir HAL. HAL, “2001 – Bir Uzay Destanı” filmindeki efsanevi bilgisayarın adı. IBM firması dünyadaki en etkili reklamlardan birini bu film sayesinde yaptı. H, A ve L harfleri birer harf ötelendiğinde IBM ortaya çıkıyordu. Kubrick’in şaheserlerinden biri olan filmde Hal aynı mentalite ve tonlama ile konuşuyordu. Tek fark onun erkek olmasıydı. Yani düşünen bilgisayarların prototipi olma özelliği taşıyor. Gerçi bir bilgisayar değil, uygulama ama, gidilen yönü net olarak gösteriyor. Yarının dünyasından bugüne uzanan bir ip Siri.

Şimdi Iphonedocom tarafından yapılmış olan Siri youtube videosunu seyrederek konu üzerinde konuşmaya devam edelim.

Eğitim tableti olarak Samsung’un seçilmesi, hani nasıl derler, biraz da manidar. Aslında bir sürü tablet markası var. Eğitimde kullanılan tabletin çok da alengirli olması gerekmiyordu ama yine de, Samsung seçildi. Samsung, tablet piyaysasında, Apple’ın en büyük rakibi olarak gözüküyor. Doğrusunu söylemek gerekirse Galaxy Tab, hiç de göz ardı edilebilecek bir tablet değil. Sakın bu kararın alınmasında, ilk versiyonunda Türkçe destek koymayı unutan, sonradan da çakma bir destek klavye ile Türkçe işini halleden Apple’a bir sitem olmasın bu seçim.

Eğer Samsung tercihi, içinde bu düşünceyi de barındırıyorsa, ben şahsen memnun kalırım. Çünkü Apple gerçekten büyük bir pazara giriyor. Milyondan fazla tablet potansiyelinin olduğu bir pazara. Eğer siz bu pazara girerken o insanlara “speak English or ööööle ikinci sınıf olarak kullanırsın” derseniz, bunun bazı yan etkileri olur.

Şimdi dönelim konumuza, yani ipad 3’e. Ipad 3’ün beklenen 5 ayağından (Daha iyi kamera, retina display, SIRI, A6 4 çekirdekli işlemci, LTE network uyumu) üçünü düşürürseniz, ( A6 herkes için düştü sayılır çünkü A5X artık kesin gibi, LTE yalnız Amerika’ya mahsus, bir de Siri geçen bu kadar zamana rağmen Türkçe çalışmıyor olursa, ipad 3’ün beklenen 5 ayağından 3’ü gitmiş oluyor) ipad3 ’de Iphone 4S ile benzer sonuçlar yaşar. Bizden uyarması. Apple, umarım bunu hesaplayıp, şapkada başka bir tavşan saklamıştır. Ya da zaten Türkiye’yi gözden çıkarmıştır ki, bu da olabilir, göreceğiz. Hani Siri’siz, LTE’siz olduğu için Apple ipad Türkiye, Amerika’da 599 dolardan çıkacağı varsayılan ipad 3’ü buraya 499 dolar üzerinden getirmek falan gibi bir şeyler yapsa, hiç fena olmaz. Herkes için mutlu edici bir sonuç çıkar.

Not; Bu arada Siri bu yoldaki tek çalışma değil. Apple’ın rakipleri de bu konuda çalışıyor. Videoyu izlerseniz, Motorola Electrify’in sesli aksiyonunun şu andaki Siri versiyonundan daha hızlı olduğunu görebilirsiniz.

Kutsi Akıllı

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: appleiphone sirisiri iphone 4siri nedirsiri türkçesiri youtube

Filed under: ipad

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!