ipad 3 vs ipad 2sÖnümüzdeki ay Apple tarafından bir tabletin lanse edileceği herkes tarafından konuşuluyor ama bunun ipad 3 mü yoksa ipad 2S mi olacağı konusunda ciddi fikir ayrılıkları var. Hatırlarsanız Apple, iphone‘da da aynısı yapmış ve herkes iphone 5’i beklerken, iphone 4S’yi piyasaya sürerek, bekleyenlerin büyük kısmını hayal kırıklığına uğratmıştı. Şimdi aynı hayal kırıklığı, Ipad 3 ‘te de yaşanabilir.

Öncelikle Ipad 3 için temel beklentileri sayalım. Dört çekirdekli A6 işlemci, Retina Display, Siri’nin çalışabilmesi, daha iyi bir kamera ve LTE network uyumu.

Şimdi de S’yi açıklayalım. S sözcüğü Apple için hardware’den çok, özelliklerin ve software’in değişimi anlamına geliyor. Yani eğer ipad 3 yerine ipad 2S piyasaya verilirse yukarıda saydığımız konfigürasyonun bir kısmı kesinlikle olmayacak.
Apple iPad 2S  Hypercover  LPAD2S04  Black microfiberized leather Folio series for iPad 2S
Ipad 3’ün beklentisi büyük olduğu için, üretilen tahminler de çok fazla. Örneğin tahminlerden biri, Apple’ın bu sefer iki değişik tablet çıkartacağı, ipad 3 yerine çıkartılan ipad 2S ‘nin 7 ve 10 inçlik iki farklı versiyonunun bulunacağı. Bazıları ise dar gelirli aileler için 8 gb lik bir tabletin çıkacağını iddia ediyorlar. Böylece ürün skalası genişleyecek ve Ipad çeşitleri artacak.

Diğer bir kısım, 2012 yılı içinde, hem ipad 2S hem de ipad 3’ün çıkacağını söylüyor. Bunu diyenler genellikle, Ipad 2 S’nin ipad 2’nin biraz gelişmişi olacağına inanıyorlar. İşlemcisinin biraz daha iyi ve pil ömrünün biraz daha uzun ömürlü olduğuna. 2048×1536 Retina Display ve A6’nın ipad 3’te olacağını düşünüyorlar.
ipad 3 stand
Bunun yanında dört çekirdekli işlemcinin ipad 2S’de de yer alacağı söyleyenler var. Bir kısmı ise, eğer bu yıl tanıtılacak olan model ipad 3 değil de ipad 2S ise bunun olamayacağını, çünkü Apple’ın böyle büyük bir değişikliği, ara bir modelde harcamayacağını belirtiyorlar.

Dolaşan ipad 2S iddiaları, kendine bizce pek de ciddi olmayan bir dayanak buldu. Apple’den ipad 3 ya da ipad 2S konusunda hiç açıklama yapılmamakla birlikte, bir kap üreticisi, ipad 2s kılıfını hazırlayıp, internette “satışa” sundu. Komplo teorilerine alışık olan biz Türkler, böyle bir durumda, üreticinin aslında içerden haber almamış, Apple’ın, yaşanan aksaklıklar sonucu ipad 3’ü, piyasa beklentisine cevap veremeyecek bir ürün olarak çıkartmak yerine, çıkartmayıp, bir ara ürün çıkartsa, insanların tepkilerinin ne olacağını ölçmek için yaptırttığını bile düşünebiliriz. Zaten çıkan kılıf da şaibeli. Yapan şirket şu anda kaç tane yaptırtmıştır, kaça satıyor, hiçbiri belli değil. Yani bal gibi “bir şeylere kılıf” olarak düşünülebilir
ipad2s kapları
Üstüne üstlük, bu şirketin böyle bir kap yaptığı bile belli değil. Topu topu birkaç resim ve 3 renginin olduğu bilgisi var ekranda. Resimlerin tamamının büyük halleri bile yok. Gizlilik müessesesi aynı zamanda göz boyama yapmak için de iyi bir ortam oluşturuyor. Bu kopan büyük yaygaradan öğrendiğimiz tek şey var, o da olup olmadığı belli olmayan bir kabın, 1 mm daha derin olduğu.

76 milyar dolar nakit parası olan ve en önemli ürünlerinden birini piyasaya sunacak bir şirketten söz ediyoruz. Eğer geliştirmede bir aksaklık yaşanmışsa piyasadaki olası değer kaybını araştırmak için bile böyle bir adımı atabilir Apple.

Hatta bu “kılıf”, şirketin adını duyurmak için yaptığı bir reklam numarası bile olabilir. Bu reklamı milyonlarca dolar verse yaptıramazdı. Bütün İpad 3 meraklısı camianın aklına yazıldı Chinee ismi.

Bütün bunların dışında da ipad 3 konusunda bir tartışma var. Ne hardware’i ne de software ile ilgili. Direk ürünün kendisini ilgilendiren bir tartışma. “ Ipad 3’ün bu kadar çabuk piyasaya verilmesi bu doğru mu?” Tamam, belki bir çok kişi ipad 3’ü bekliyor ama bir çok kişi de, ellerindeki tabletlerin bu kadar çabuk demode olmasından rahatsız. En azından garanti süresi kadar bir müddet yeni model çıkmasını istemeyen ve bu hızı etik bulmayan pek çok kişi var. Bir başka topluluk ise teknolojilerin zaten bulunmuş olduğunu ama insanların parasını almak için parça parça ve olduğundan önemli gösterilmeye çalışılarak paralarının kapılmaya çalışıldığını dillendiriyor.

Apple ticari olarak çok başarılı bir şirket olmakla birlikte, zaman zaman, ticari strateji kurarken, işin dozunu kaçırıyor. Mac ve PC piyasaya hemen hemen aynı zamanda girmişlerdi. IBM, PC’nin üretim haklarını başkalarına da verdi ve geliştirmeler yapılmasına müsaade etti. Apple ise Mac’lerin ne üretimini ne de geliştirmesini kimseye vermedi. Mac daha başarılı bir mimari ile kurulu olmasına rağmen çok pahalı oluşu, upgrade ve kurulum esnekliğinin bulunmayışı, tamir için mutlaka servise götürülmesi (tabi servis de anormal pahalıydı) zorunluluğu gibi sebepler yüzünden Türkiye’de “matbaacı makinesi” olarak kaldı. Sadece matbaacı ve grafikerlerin kullandığı bir makine.
ipad 3 kap renkleri
Buna rağmen bir ara yaşanan pentium manyaklığı sırasında işlemciler o kadar hızlı gelişti ki, PC kullanıcıları, sadece işlemciyi değiştirecek olmalarına rağmen isyan bayraklarını çıkardılar. Tablet ise böyle bir şey değil. Ipad 2’yi Ipad 3’e upgrade edemiyorsunuz. Yani Ipad çeşitleri arasında ne yatay ne de düşey bir geçiş olası değil. Onu satıp ya da bir tanıdığınıza verip yeni bir tane almak zorundasınız. Apple’ın yine güçlü bir rakibi var piyasada; Samsung . Eğer kişisel bilgisayar alanında yaptığı hataları tablette de tekrarlarsa, istediği kadar mükemmel olsun, ipad de aynı sonuca gider. O yüzden ipad 3 çok değerli. Henüz “bu yıl çıkartacağım” dememişken, belki tekrar düşünür. Çünkü tablette de upgrade yapılmıyor ve ipad 2’yi bazı parçalarını sabit tutarak ipad 3 haline getiremiyorsunuz. Hele ilk nesil Ipad’ler, ipad 3 çıktıktan sonra, kesinlikle çöp statüsüne geçeceklerinden, bu itirazların üzerinde biraz durulmasını gerektiriyor bizce.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: appleapple storebilkomipad 2 fiyatipad 2 özellikleriipad 3 ne zaman çıkacakipad 3 release dateipad fiyatları

Filed under: ipad

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!