ipad 3 konseptDaha önceki yazılarımızı okuyanlar, Ipad 3 hakkındaki fikirlerimizi ve Ipad 3’ten neler beklediğimizi biliyorlar. Türkiye şartları göz önüne alındığında, Ipad 2,5’u yani Ipad 2S’yi bekliyoruz. Teoride bunun adı Ipad 3 olabilir ama Siri’nin işlevsiz olduğu, LTE’nin kullanılamadığı bir Ipad 3, ne kadar Ipad 3 sayılabilir?

Siri Türkçe olacak mı? yazımızda neden Siri’nin Türkçe çalışmasını beklemediğimizi belirtmiş, 4G’nin ise, altyapı yokluğundan dolayı kullanılamayacağını yazmıştık. Bunun yanında hayal kırıklığı yalnızca bizde yaşanmıyor. Dünyadaki Ipad 3 fanları da, A6 yerine A5X yani 4 çekirdekli yerine güçlendirilmiş iki çekirdekli modelin geldiğini duyunca bayağı bozulmuşlardı. Tabi aslında bunların hiç biri resmi değil. Dananın kuyruğu 7 Mart’ta kopacak ama Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan böyle gözüküyor.

“Ne olacak bu Ipad 3’ün hali” geyiklerine girmeden önce, önemli gördüğümüz bir noktaya parmak basmak istiyoruz. Son günlerde internette bir video dolaşmaya başladı. Ipad 3 beklentilerini üst seviyeye çıkartan, Apple fanlarını coşturan bir video. İsterseniz önce videoyu izleyin, sonra konumuza devam edelim;

Bugünlerde bazılarının daha yeni seyrettiği bu video, sanki muhteşem bir buluşmuş gibi ortaya atıldı. Peki, pek güzel, pek anlamlı ama… İşte maalesef aması var. Şimdi gelin bu videoyu biraz analiz edelim.

Videonun ilk kısmı Edge –To-Edge Retina konseptini veriyor. Yani kenardan kenara ekran kullanımı. Böylece estetik açıdan muhteşem, insanın bakmaya doyamadığı bir tasarım olmuş.

İkinci kısım internal magnets ve near field communication hakkında. Yani yan yana getirince “şıp” diye yapışacaklar ve birlikte bir şeyleri oluşturacaklar. Videodan anladığımız kadarıyla iki Ipad 3 neredeyse bir oluyorlar. Bu büyüklükte bir çekim alanını yaratacak mıknatısın üstelik bu kadar ince kenarlarda, birbirlerini bu denli sıkı tutmaları ihtimal hesabını size bırakıyoruz. Gelelim diğer konuya yanı “near field communication”. Bir Ipad 3’ten iki Ipad 3’e yayılan bir uygulama gerçekleşebilir ama iki Ipad 3’ün biraz ilerdeki gibi oyun bazında birlikte hareket etmeleri hakkında bayağı bir düşünmek gerekiyor.

Gelelim 3. kısma ki, zaten zurnanın en çok zırt dediği yer burası. 3 boyutlu oyun. Hepimizin hayalinde böyle bir şey var, tamam, kabul ediyoruz da Star Wars misali bu görüntünün gerçekleşebilmesi….

Ipad 6 konseptini konuşurken belki bu yukarda sayılanları değerlendirebiliriz fakat şu anda, böyle bir şey için çok erken. Saydıklarımızın içinde en olası bölüm, kenardan kenara retina teknolojisi iken, Apple’dan gelen davetiye maalesef o ihtimali de yok ediyor. (ipad tanitim) Resimde Ipad 3’ün kenarı ve ona düşen parmağın yansıması net olarak görülüyor. Eğer Polyannacılık oynamaya kalkarsak hala ümit var tabi. “Apple bizi yanıltıp, sürprizi büyütmek için yanlış davetiye gönderdi, zaten çıkan bütün Ipad 3resimlerinde de sadece arka yüzey gözüküyordu” diye kendimizi avutabiliriz. Ya da biz bunu derken, Apple bizi ters köşeye yatırır ve Edge –To-Edge Retina’yi çıkartır ve hayatımızın en mutlu yanılgılarından birini yaşarız, gider yeni Ipad 3’ü almak için geceden kuyruğa gireriz.Tabi bu arada önemli ipucunu vermeyi de unutmayalım. Bu videoyu yayan Aatma Stüdyo daha önce de Iphone 5 konusunda benzer bir numara yapmıştı. Son derece başarılı bir efekt stüdyosu. Filmlere, tv showlarına ve dizilere görsel efektler yapıyor.

İsterseniz biz hayalleri bırakalım, biraz gerçeklere bakalım. Gerçi Ipad 3 konusundaki konseptlere bakmak bile zevk ama tabletlerin etkilediği başka konseptler de var. Evet. Üstelik etkilenenlerin bazılarının dijital dünya ile uzaktan yakından herhangi bir ilişkileri de yok. Bahsettiğimiz moda dünyası. Yanlış duymadınız, moda dünyasında da konseptler yarattı tablet bilgisayar. İşte size tabletin moda dünyasında yarattığı ve ipad aksesuarları sınıfına dahil edebileceğimiz konseptlerden bazıları;
ipad konsept1
ipad konsept2
ipad konsept3

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: ipad 3retina displaysiri

Filed under: Haberler

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!