Ipad HDSon düzlüğe girildiğinde, isimler hala birbiriyle yarışıyor ama gelen bilgiler, sanki fotofinişi Ipad HD alacakmış gibi gösteriyor. Önümüzde sayılı saatler kala, bütün göstergeler yavaş yavaş Ipad HD’ye dönüyor.

Yaşananları hatırlayalım. Geçen yılın sonlarında “Apple, 2012 yılında yeni bir Ipad çıkartacak!” diye bir dedikodu dolaşmaya başlayınca, ortalık kızışmaya başladı. Herkes eteğindekileri döküp, yeni Ipad’de neler olması gerektiğini söyledi. Sonunda bütün yeni Ipad’den beklenenler net olarak ortaya çıktı;

a) A6 dört çekirdekli işlemci
b) Retina Display
c) Siri
d) LTE network
e) Daha iyi bir kamera

Günler birbirini kovaladı. Ortada ne Ipad 2S lafı vardı ne de Ipad HD. Herkes sadece Ipad 3’ü konuşuyordu. Derken ilk yarayı aldı Ipad 3. Dört çekirdekli A6 işlemci büyük ihtimal olmayacaktı. Güçlendirilmiş iki çekirdekli bir işlemcinin, A5X’in fotoğrafları yayınlanmaya başladı. Elbetteki insanlar, en azından Ipad 3 bekleyenler, büyük hayal kırıklığına uğradılar. Çünkü dört çekirdek, tableti başka boyutlara taşıyabilecek bir işlemciye işaret ediyordu.

Bu arada, bir Ipad kabı ve bir arka kapağın çekilmiş fotoğrafı üzerinden kahinlik yapanlar, Ipad 3’ün yeni, daha güçlü bir kamerası olduğunu konuşmaya başladılar. Kalınlaşan bir yapı ise, güçlendirilmiş bir pile işaret ediyordu.

Yeni çıkacak Ipad’de, daha iyi bir kamera zaten bekleniyordu ama A6 umudunun sönmesiyle insanlar, fısıltıyla da olsa, Ipad 2S adını dillendirmeye başladılar. Bunun yanında henüz hiç kimse, Ipad HD diye bir ismi, yeni ürüne kondurmuyordu.

Nerden geldiği belli olmayan bir dedikodu fırtınasıyla Apple’nin iki farklı versiyon çıkartacağı, alım gücü düşük aileler için, daha düşük bir Ipad modeli sunacağı konuşulmaya başlandı. Çok itibar edilmese de, bu söylenti de, beklentileri biraz kirletti.

Retina display’in yeni çıkacak Ipad’de olacağı hep kesine yakın gibiydi. Kimse aksini söylemiyor, üstelik “Apple”a yakın kaynaklar, bir sürü delilimsi fotoğraf ortaya sürüyordu. Iphone 4S tecrübesi, insanların içinde kuşku yarasını derinleştirirken, Ipad 3’ü Ipad 2S’den farklılaştıracak en önemli ayrıntılardan biri olan LTE network’ün yeni Ipad’e eklenmesinin maliyeti arttırabileceği, bu yüzden vazgeçildiği dillenmeye başladı. Gerçi bu, Türkiye’de yaşayanları hiç mi hiç ilgilendirmeyen bir konuydu ama “esas pazar” için şekillendirici unsurlardan biriydi. Artık çoğu kişi Ipad 3 hayallerinden vazgeçip, gelenin büyümüş bir Iphone 4S olduğunu, adının da Ipad 2S olacağını düşünmeye başlamıştı. Apple’ın, Iphone 5 ‘de yaptığının, benzer şekilde tekrarlanacağı düşünülüyordu.

Hala ortada Ipad HD diye bir şey yoktu çünkü onu Ipad 2S’den ayıran bir özellik hala mevcuttu; Siri. Ortalık kaynamaya devam ederken, Apple ile anlaşmalı bazı kılıf firmaları, yeni kılıfın ismini Ipad HD (3) olarak adlandırmaya başlayınca, kızılca kıyamet koptu. Ipad HD neydi, nereden çıkmıştı? Bazı Apple fanları haklı olarak Ipad HD ismine karşı çıkıyordu, çünkü retine display, HD’den daha yüksek çözünürlük veriyordu. Kraldan çok kralcılık yapanlar fark etmese de, Ipad HD ismi, Ipad 3’ü bekleyenlere, bundan başka ipuçları da veriyordu.

Eğer yeni çıkartacağınız ürün, eskisinden çok daha pahalı olmayacaksa, ondaki değişiklikler, birkaç ufak tefek farklılıktan oluşur. Köklü değişiklikler gerçekleştirilirse, çıkacak olan muhakkak “yeni bir model, yeni bir teknoloji” diye tanıtılır ve pek tabi ki daha tuzlu olur. Şimdi bunu Ipad’e uygulayarak analiz edelim.

Zaten Ipad’in, ekranda yaşadığı renk problemi konusunda, gelen eleştirilere bir cevap vermesi gerekliydi. Kameraya gelince, Ipad 2’nin o kadar uyduruk bir kamerası vardı ki, konuşmaya bile değmez. Fakat her ne kadar adı, Ipad HD bile olsa, yeni çıkacak üründe, biraz daha değişiklik gerekiyor. Büyük ihtimal, bir iki ekleme daha olacaktır. İOS 5, yüksek multimedya kapasitesi ve bazı edit özellikleri gibi.

Bunun yanında, Ipad HD’de, Siri olmayabilir de. Adı üzerinde Ipad HD. Yani direk göze hitap eden uygulamalarda bir iyileşme vaat ediliyor. Türkçe’yi geçtik, İspanyolca ve Çince altyapısı hazır değilse, bu çok büyük bir kitlenin yine Siri ile ilişkisiz kalması demek. Yani siz, Ipad 2S bile yapsanız, dört çekirdekli işlemci kullanmıyor, LTE network’ü vermiyor ve Siri’yi dünyaya yayamıyorsanız, insanlar tablete başka bir ad takacaktır. Bu tıpkı, King oynarken, sıra “kupa almaz”a geldiğinde, bütün kupaları almamak için, elinizdeki yüksek kupalarla birkaç kupayı peşinen toplamak gibi. Kullanıcılar ve Apple’ın tablet pazarındaki rakipleri, yeni Ipad’in üzerine yapışacak bir lakap bulmadan önce, Apple ona, aletin sahip olduğu özelliklerden bile iddiasız bir ad koymuş gibi gözüküyor ; Ipad HD.

Bir anda, Ipad 3 release date başlıkları arasına, Ipad hd release date başlıkları da yağmur gibi düşmeye başladı. Bundan önce Ipad HD ile ilgili tek başlık, “ipad hd wallpapers” idi. “Macrumors” denilen dedikodu kurdu, o kadar hızlı yemeye başladı ki interneti, Ipad HD ile ilgili sayfaların sayısı, bir anda yüz binlere yükseldi.

Bugün San Francisco’da Yerba Buena Center’da yeni CEO Tim Cook tarafından yapılacak olan açıklama, dananın kuyruğunu koparacak. Gelenin Ipad 3 mü, Ipad 2S mi yoksa Ipad HD mi olacağını göreceğiz. Bütün bu elimize geçen verilerin ışığında – tabi ki hiç biri kesin kanıtlara dayanmıyor ama – bizim tahminimiz de, tanıtımı yapılacak olan ürünün Ipad HD olacağı yönünde.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: appleipad 3ipad 3 release dateipad hd release dateipad hd wallpapersiphone 5macrumors

Filed under: Haberler

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!