ipad 39 Şubat 2012 tarihi itibariyle ipad 3 ’ün gizlice çekilerek dışarı sızdırılan resimleri, internette dolaşmaya başladı. Dınınının. “Hey adamım, bu resimleri yerine ulaştırmalısın. Şimdi git, arkana bakmadan git. Ben onları oyalarım” Bu casusluk hikayesi, ipad 3 rumors, ipad 3 specs, ipad 3 release date gibi, zaten pek de yabancısı olmadığımız deyimlerle iç içe yaşamaya başlamamızı sağladı.

ipad 3 ile ilgili diğer yazılarımız

Ipad 3 mü Ipad 2S mi geliyor?

ipad 3’ün yeni kamerası ve mantık kartı

Ben şahsen şu anda ipad 3’ün etrafındaki koruma halkasının Amerikan başkanının etrafındakinden daha güçlü olduğuna eminim. Sanıyorum ki Michelle Obama’yı iç çamaşırları ile görüntülemek, ipad 3’ün resimlerini gizlice çekmekten daha kolaydır. ABD’nin elindeki, harcayabileceği nakit rezervi 73,7 milyar dolarken, elindeki nakit rezervi 76.4 milyar dolar olan bir şirketten söz ediyoruz. Yani yıl 2012 olmuş ama hala bu kadar zengin ve güçlü bir şirketin, böyle hayati önem taşıyan bir ürününün fotoğraflarının, onlardan habersiz olarak sızabileceğine inananlar var. Hani denir ya “tabi, ben bu inanca da saygı duyuyorum”

Apple çok mantıklı bir satış stratejisinin ön süreç hamlesinde, ipad 3’ün sırt dekoltesi veren fotoğraflarıyla, bütün dünyada büyük etki yaptı. Bu hamleyle, hem merak duygusunu ayakta tuttu, hem de ilgi oranını biraz daha arttırdı. Tabi bütün dünyadaki ipad 3 kahinleri de, o fotoğraflara bakarak, içinde ne olabileceği, ne olması gerektiği konusunda ahkamlar kesmeye devam ettiler. Bu yazımızda, size bu kehanetlerden söz edeceğiz.
ipad3 vs ipad2
Bildiğiniz gibi, RepairLabs sitesi tarafından yayımlanarak dünyayı merak sarmalına alan fotoğraflar, Apple’ın yeni tablet bilgisayarının sırt tarafına ait. RepairLabs, eline geçen fotoğraflar aracılığıyla, ipad 2 vs ipad 3 karşılaştırmasını yaptı. Tabi bu arada RepairLabs’ın bu fotoğrafları ele geçirmesi bir yana, haber vermeden yayınlayarak Apple’ı karşına almaya cesaret edebileceğini düşünenlerin düşüncelerine de saygı duyarak devam ediyoruz.

Ipad 3 kahinleri, ipad modelleri karşılaştırmasını yaparak, yeni modelin arka kısmının tasarımını incelediklerinde, ipad 3’ün ipad 2’ye göre daha büyük bir bataryaya sahip olduğuna karar verdiler. Kamera şekli de farklıydı. Bunun yanında arka kısmın şekli, ipad 2’den daha değişik bir Macintosh ana kartına (mantıksal çevrim kartı) sahip olacağını düşünülüyor. Bizim merak ettiğimiz ise değişen bataryanın pil ömrüne bir şeyler katıp katmayacağı. Bataryanın daha güçlendiği muhakkak da bu yeni sistemin ihtiyaçlarını karşılamak için mi yoksa kullanım süresinin artması için mi acaba?

Ipad 3’ün farklı bir LCD ekrana sahip olacağı zaten tahmin ediliyordu. Ipad 3, görüntü teknolojisindeki üstünlüğünü kaybetmemek için bunu yapmak zorunda.

Yine tahminlere göre, ipad 3 yeni bir GPU (grafik işlemci ünitesi) ve A6 CPU (merkezi işlem birimi) kullanarak, işlem ve oyun oynanabilirlik özelliklerini arttıracak. Bunun yanında çıkacak üründeki A6 CPU’nun dört çekirdekli olmaması büyük hayal kırıklığı yaratabilir, çünkü şu anda hemen herkesin beklentisi bu. Bu sayede ipad modelleri CPU çekirdeklerine göre, üstünlüklerini net ortaya koyabilecekler.

Büyük beklentilerden biri de, piksel çözünürlüğü hakkında. Ipad 3 de çözünürlüğün ipad 2’nin iki katı, yani 2048×1536 olacağı tahmin ediliyor. Allthingsd sitesinin kehanetleri de bu yönde. Üçüncü nesil ipad’in Retina Display kullanacağını ve 2048×1536 değerinde çözünürlüğe sahip olacağını belirtiyor.

Ipad 3’ün ipad 2’den 2 milimetre daha ince olacağını da öne sürülen savlar arasında ama bu iddia, herhangi bir ön kanıtla desteklenmiyor. Bunun yanında sorduğumuz ipad 2 kullanıcıları, böylesi bir incelmenin ne getireceği konusunda pek de net fikirlere sahip değil. Bayan kullanıcılar bunun ipad 3’ü daha zarif hale getirebileceğini düşünürken erkekler kalınlığın aynı kalmasından yana. Daha incelmesinin kırılganlığını arttırabileceğini düşünenler de var.
ipad3 concept
Ipad 3’ün piyasaya sürüleceği tarih için, bahar deniyor. Yaz aylarında herkesin elinde ipad 3’ler olacak teoride. AllthingsD şirketi ipad 3 dedikoduları arasında en tutulanı ortaya atarak, Apple’nin Mart ayının ilk haftasında, San Fransisco’da düzenleyeceği etkinliklerde duyuracağı yeni ürünlerin arasında, ipad 3’ün de olacağını söyledi. Hatırlarsanız ipad 2 de benzer safhalardan geçmiş, 2 Mart 2011 tarihinde piyasaya sürülmüş, nakliyatı 11 Mart 2011’de başlamıştı. Çin’de Apple için çalışan iki büyük üreticiden biri olan Foxconn (üretimin %85’ini gerçekleştiren kuruluş) ipad 3 üretimine başladığını yalanlamıyor. Yani AllthingsD’nin kehanette bulunduğu gibi, dananın kuyruğu Mart’ta kopacakmış gibi gözüküyor.

Tabii bu haberler, resmi açıklama olmadığından, dedikodunun ötesine geçemiyor. Ipad 3 özellikleri konusunda şimdiye kadar yapılan en gerçekliğe yakın yorumlar bu fotoğraflardan sonra yapıldı. Zannederiz Apple da, sektör lideri ve öncü sıfatını kaybetmemek için, elinden geleni ardına koymayacaktır. Eğer iphone’un yeni modelindeki gibi olmaz, beklentilerle ortaya çıkacak ürün benzeşirse ipad 3 için market kuyruklarına şahit olacağız demektir.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: ipad 2 vs ipad 3ipad 3 featuresipad 3 release dateipad 3 rumorsipad 3 specsipad 3 usb

Filed under: ipad

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!