avea ibb cep trafikİşte iphone İstanbul sınıfında ideal bir uygulama; İBB Cep Trafik. İlk versiyonunda bazı arızalar çıkan İBB Cep Trafik geliştirildi ve bugünkü halini aldı. Özellikle iphone kullanıcılarının, telefonlarından eksik etmemeleri gereken bir uygulama gibi gözüktüğünden, incelemeye almaya karar verdik ve maalesef kazın ayağının pek de düşünüldüğü gibi olmadığını gördük. Bu yüzden, bu uygulamayı kullanacaksanız, uzun gözükse de yazıyı sonunda dek okumanızı öneririz. Eğer uygulamayı kullanma konusundaki bilgilendirmeyi geçip, direkt olarak uygulamadaki aksaklıkları görmek isterseniz İBB Cep Trafik; Uygulama Aksaklıkları bölümüne geçiniz.

İstanbul’un en büyük derdi trafik. Bu uygulama, trafik derdine derman olmasa bile, en azından, rastlaşacağınız belaya hazırlama görevini üstleniyor. Size bir seçme şansı tanıyor; Trafiğin halini görünce, mesaiye kalabilir ya da bir saat sonra çıkıp, trafik açıldığı için yine yaklaşık aynı vakitlerde, olmanız gereken yerde olabilirsiniz.

Öncelikle uygulamanın sitesine gidiyor ve kendisini nasıl tanıttığına bakıyoruz.
IBB Cep trafik

Uygulamayı wireless ve GSM operatörleri üzerinden ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Her türlü sorun için tkm@ibb.gov.tr’den irtibata geçebilirsiniz. GSM operatörlerine ait uygulamalar Appstore’dan kaldırılmıştır. Güncel sürümü kullandığınızdan emin olunuz.

İBBCepTrafik ile anlık trafik bilgisine, her zaman ve her yerden ulaşın!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir hizmeti olan İBBCepTrafik uygulaması ile, anlık trafik durum bilgisine, dilediğiniz an cep telefonunuz ile ulaşabilirsiniz. İBBCeptrafik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği anlık trafik durumu bilgisini trafik kameraları ve yoğunluk haritası ile almanızı sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait trafik sensörlerinden alınan hız bilgilerine, trafik kamera görüntülerine ve Trafik Kontrol Merkezi tarafından yayınlanan trafiğe ilişkin duyurulara ulaşabilirsiniz.

İBBCepTrafik uygulamasında kullanıcıların internet trafiğini minimize etme amacıyla trafik kamera görüntüleri, her bir dakikada bir değişen ve ard arda oynatılan 3 resim halinde sunulmaktadır. Sık kullandığınız kameraları favori listenize ekliyebilirsiniz. (herhalde ekleyebilirsiniz denilmek istenmişti)

Trafik sensörlerini, daha fazla kamerayı veya İspark park alanlarını görebilmek için haritayı yakınlaştırmanız gerekmektedir.

Uygulamayı kullanabilmek için internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir.
Yeni uygulamada;

-Harita ve sensör ağı güncellendi
-Arayüz ve uygulamada pek çok iyileştirme yapıldı
-Hatalar giderildi
-iPad’e uyumlu hale getirildi

En önemsiz görülen, en sona yazılmış sanırız. Çünkü bir yandan araba kullanırken bir yandan ipada bakmak, hayli zorlu bir uğraş. Bu uygulama iphone – ipad İstanbul uygulamaları arasında iphone’a en yakışan uygulamalardan biri. Bu yüzden sınıflamak gerekirse, iphone İstanbul uygulaması olarak değerlendirilebilir.
IBBcep trafik
Artık GSM operatörlerinin cep trafik uygulamaları kalkmış durumda. Avea İBB Cep Trafik, İBB Cep Trafik Turkcell, İBB Cep Trafik Vodafone yerine, sadece İBB CEP Trafik var. Tabi bu geçiş sürecinde bazı yanlış anlaşılmalar da yaşandı. Örneğin İBB Cep Trafik iptal oldu gibi söylentiler çıktı ama sonuç tatlıya bağlandı. İBB Cep Trafik bir yıl ücretsiz dedikodusu da sitede yayınlanan artık hizmetin ücretsiz olduğu bildirisiyle açıklığa kavuştu.

İBB Cep Trafik indir komutunu uyguladıktan sonra aletimizi açıp, içinde gezinmeye başladık. Kullanımı son derece kolay olan uygulama. Aracıyla İstanbul trafiği denilen hırçın denize çıkanlar için, tam anlamıyla bir can simidi. Uygulamada önce İstanbul’un en büyük derdi olan köprü trafiği ve buraya gelen yollar hakkındaki bilgi ekranı çıkıyor. Eğer dokunmazsanız uygulamaya ekran atlanıyor ve uygulamaya geçiliyor.

Sağ üst köşede harita üzerinde görmek istediklerinizi seçebileceğiniz bir filtre ekranı ikonu var. İkona tıkladığınızda açılan küçük ekranda “yol durumu, kameralar, petrol istasyonları, ispark noktaları ve hız sensörleri” seçenekleri var. İstediklerinizi işaretleyerek haritanın üzerinde yer almalarını sağlıyorsunuz.

Ekranın altındaki içinde ünlem bulunan üçgen çok önemli. Oraya bastığınız anda uyarılar çıkıyor. “D100 Küçükçekmece – Hacışerif Yönü Maddi Hasarlı Trafik Kazası, 1 şerit trafiğe kapalı, Ekip Sevk Edildi” gibi. Hep her şeyin en dandiğiyle idare etmeyi öğrenmiş olan yurdum insanı, böylesi İBB Cep Trafik uygulamasındaki gibi bir lüksle karşılaşınca, ister istemez tedirgin oluyor.

İBB Cep Trafik uygulaması giriş sayfasında, yıldız ikonunda ise, favoriler var. En işlek yollardaki kamera ve sensör durumları, bu sayfada yer almış. D100 Avrupa – Anadolu, TEM Avrupa – Anadolu, D100 Anadolu Avrupa ve TEM Anadolu – Avrupa otomatik olarak gelen favoriler. Bu sayfaya, sayfadan çıkmadan favori ekleyemiyorsunuz ama ana sayfaya geri dönüp, herhangi bir kameraya tıkladığınızda, çıkan görüntünün sağ üst tarafındaki yıldız ikonuna dokunduğunuz zaman, o kamerayı da favorilerinize ekleyebiliyorsunuz.

Köprü ikonuna tıkladığınızda, harita, köprülerin bulunduğu noktayı odaklıyor. Kamera ikonu, filtrelerde kameraları kapatmış olsanız bile, kameraların harita üzerinde çıkmasını sağlıyor.
Büyüteçle tanımlanmış arama ikonuna bastığınızda, karşınıza boş bir sayfa ve arama barı geliyor. Arama barına istediniz bölgeyi yazdığınızda, o bölgedeki hız sensörleri sıralanıyor.
iphone trafik uygulamasi
İBB Cep Trafik uygulamasında, eğer iki dişlinin bulunduğu ikona basarsanız, ayarlar bölümüne gidiyorsunuz. Buradan güncellenme sıklığını 1 ile 9 dakika arası), harita tipini (normal harita ya da uydu haritası) ya da açılış ekranı ayarlarını gerçekleştirebiliyorsunuz.

Konumumdan başla ve konum bilgimi gizle opsiyonları da, alt ekranda bulunuyor.

Türkiye’de henüz, markalaşma süreci ve markanın önemi yeterince anlaşılmadığından, böylesine önemli bir uygulamada bile, isim problemi yaşanıyor. Uygulamanın kendi sitesinden aldığımız bilgilerde dahi uygulamanın adı; İBBCepTrafik , İBBCeptrafik ve İBB CEP Trafik olarak 3 ayrı şekilde geçiyor. Sanırız bu süreçleri hızlı atlatırsak, marka bilinirliği ve marka değeri konusunda ülkemiz, oldukça önemli bir adım atmış olacak.

İBB Cep Trafik; Uygulama Aksaklıkları

Gelelim zurnanın zırt dediği yere; Buraya kadar her şey mükemmel, İBB Cep Trafik pembe bir masal gibi gözüküyor. Evet, uygulama teknik olarak mükemmel ve gerçek ama acaba ne kadar gerçekçi? İşte cevaplanması gereken asıl soru bu.

Örneğin geçen Pazar günü ( 05 / 02 / 2012 ) 2. köprünün gişelerinden geçişimizle, köprüye varışımız arasında tam 30 dakika vardı ama İBB Cep Trafik uygulamasındaki sensörler, 12 km hız gösteriyordu. 12 km hız verisini neye dayanarak aldıkları konusunda ciddi kuşkularım vardı. Zaten uygulama ile ilgili yazıyı yazmaya da, o zaman karar verdim.

Bugün İBB Cep Trafik uygulamasına tıklayıp haritayı açtım ve sırf bu konunun üzerine gittim. Nedense trafik yoğunluğunun koyu kırmızı olduğu yerlere baktığımda (07 Şubat 2012 saat; 17:56 itibariyle) ne hikmetse hiçbir kamera görüntüsü alamadım. Acaba trafik sıkışınca, kameraların görüntü verme yetisi de mi düşüyor? Şimdi sırayla alamadığım kamera görüntüsü ve teorik sensör verilerini sunacağım;
IBB
Hız sensörü ; Topkapı Mecidyeköy 3 22 km. D100 HÜRRİYET TEPESİ Kamera görüntüsü alınamadı

Hız sensörü Yıldız Boğaziçi Köp 18 km D100 BOĞAZİÇİ AVRUPA Kamera görüntüsü alınamadı

Hız sensörü Karanfilköy FSM Köp 25 km TEM FSM AVRUPA Kamera görüntüsü alınamadı

Hız sensörü Levent Tem – FSM Gişeler 27 km TEM FSM GİŞELER Kamera görüntüsü alınamadı

Hız sensörü Ümraniye – FSM Köp.2 29 km TEM FSM ANADOLU Kamera görüntüsü alınamadı

Sonra bir baktım ki, artık hiçbir kamera görüntüsü alınamamaya başladı. 2 saat önce kameralardan herhangi birinden “kamera görüntüsü alınamadı” uyarısı çıkmıyordu. Anlaşılan kameralar da mesaili çalışıyor, saat 5.30’u geçtiği anda İBB Cep Trafik kameraları iptal.

İBB Cep Trafik uygulamasına bilgi gönderen hız sensörleri de “maksimum iyi niyet” ilkesiyle çalışıyor. Beşiktaş’ta oturan hiçbir insan, saat 18.12’de, Yıldız Üniversitesinin yanından Boğaziçi Köprüsüne giden yolda saatte 14 km hızla gidilebileceğine inanmaz. Belki inanabilir de ama bin metrenin bir kilometre olmadığı ispatlandığı zaman.

Tam bunları yazarken görüntüler geri geldi fakat ilginç bir şey var. Üç fotoğraf dönüşümlü olarak verildiği için sanki trafik hareket ediyor gibi görünüyor. Hep üçüncü fotoğrafları izlediğinizde, trafiğin ne kadar ilerlediğini fark ediyorsunuz. Hemen güncelleme vaktini bir dakikaya çevirdim ve geri döndüm. Hız sensörüne baktım, Yıldız – Boğaziçi 20 km/saat gösteriyordu. Bu iş gitgide kadın tartısına benziyor. Yemek yemiştim, bir buçuk kilo ona say, adet öncesi su topladım şişkinliğim var iki kilo da ona say, üstümdekiler 3 kilo eder onu da düş; öyleyse ki şu kilodayım.
IBB trafik
İnsanın normal yürüyüş hızı ortalama 5 km/saattir. Trafik durduğunda hepiniz otobüsünüzden önce gideceğiniz durağa vardığınızı görmüşünüzdür. Yani o zamanlarda, o bölgede trafik, saatte 5 km’den daha düşük bir hızla ilerlemektedir. Bu sayılan yerlerin hepsinde siz Ferrarileri bile sollayabilecek bir hızla yürüyebilirsiniz.

Demek ki sadece teknoloji değil, onu kullananın niyeti de önemli. İstanbul’da trafik problemi halledilemiyor diye bu problemi görmezden gelmenin ya da insanları alık yerine koymanın çok bir anlamı yok. Uygulama, fevkalade bir uygulama. Böyle bir uygulamanın düşünülmüş, yapılmış olması bile gurur okşuyor ama uygulamanın bize devamlı yanlış bilgiler ilettiğini düşünürsek, İBB Cep Trafik uygulamasına 10 üzerinden 3’ten fazla veremeyiz gibi gözüküyor.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: avea ibb cep trafikibb cep trafik blackberryibb cep trafik indiribb cep trafik iptalibb cep trafik turkcellibb cep trafik vodafone

Filed under: Bedava Uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!