six guns“Evet, rüzgarla gelen yabancı” diye başlıyor Six Guns. “Buralara yabancı ama şiddete tanıdık birisin. Ve sen bu zulüm altındaki insanların tek umudusun” Bu dolduruş cümlesi ile giriş kısmı tamamlanıyor. Beylik laflarla başlıyor ama hiç de standart bir oyun değil. İçinde, her türlü oyuncuyu mutlu edebilecek değişik oyun varyasyonlarını barındırıyor.

Six Guns, sitesinde kendisini şöyle tanımlıyor;

Vahşi batı ilk defa iphone ve ipad’de. Six Guns ile vahşi batının öncülerinden olun, oradaki esrarengizlikleri, haydutları ve doğaüstü düşmanlarınızı keşfedin. Ücretsiz oynayın ve onlara günlerini gösterin!

Buck Crosshaw (Oyunun hiçbir yerinde kahramanın adı geçmiyor. Biz de bu tanıtım yazısından öğrendik) hiçbir zaman hak etmeyen birini vurmamıştı ama kaderin cilvesi onu sahte bir ölüm hikayesiyle Arizona’ya kaçmaya itti.

Buck, uğursuz kaderinden kaçarken, dağların gizemli bölgesinde, lanetli kuvvetlerin karıştırdığı belalarla karşılaşmak üzere idi. Hani derler ya, yağmurdan kaçarken doluya tutuldu.

Six Guns – Vahşi bir güzellikte yalnız bir öncüsünüz!

Six Guns ile Arizona ve Oregon’u bütün esrarengizlikleri, meydan okumaları ve olayları ile keşfedin, olaylara ve oradaki yaşamın içine dalın ama sakın etrafın güzelliğine kapılıp, tedbiri elden bırakmayın. Çünkü her gölgede haydutlar, vampirler ve daha bir çok uğursuz yaratık saklanıyor olabilir.

Six Guns – Meydan okumayı kabul edin!

Six Guns ’da 40 görev ve gerçekleştirmeniz gereken bir sürü iş var. At yarışlarına katılın, haydutları yakalayın, düşmanlarınızı etkisiz hale getirin. Burası “ya öldürürsün ya ölürsün” ülkesi. İlerleyen aşamalarla birlikte kullanabilir hale geldiğiniz 8 değişik at, 19 çeşit silah, geniş kıyafet skalası ve cephaneleriniz, size bu yolculuğunuzda yardımcı olacak.

six guns 1
Öncelikle şunu belirtelim; Oyun, 6 guns isimli filmle alakasız. Arama çubuğuna Six Guns yazdığınızda alternatifler arasında bu film de çıkıyor. “Acaba oradan mı esinlendiler“ diye düşünüp, six guns imdb sonucuna baktığınızda, vasat bir film görüyorsunuz. Six Guns’ın o filmle uzaktan yakından bir ilişkisi yok.

Six Guns’a, kasabaya gelen bir yabancı olarak başlıyorsunuz. Ne şerif yıldızınız, ne paranız, ne deneyiminiz var. Silahı boş verin, kurşununuz bile yok. Tam tabiriyle “dımdızlak, tığteber” geliyorsunuz Vahşi Batı’ya. Six Guns ‘daki ara çizimler, eski İtalyan tarzı western çizimleri. Tek kelimeyle çok güzeller.

Six Guns ‘ın güzelliğine diyebileceğimiz bir şey yok ama rahat oynanabilmesi için daha ciddi bir antrenman kısmı gerekiyor. Pek tablet oyunları gibi değil. PC oyunlarının standardında bir kompleksliği var. Öyle ufak tefek, hemen inecek oyunlardan da değil. Ipad uygulamaları içinde daha büyük kaç uygulama var bilmiyoruz ama Six Guns ‘ın büyüklüğü 390 mb civarı.
six guns - 2
Six Guns ‘ın başında, güzel bir hanım kızımız, size oyunu kısmen tarif ediyor. Yürümek için padin üzerindeki yuvarlağa elinizi koymanızı söylüyor ama yuvarlağın parmağınızı basılı tuttuğunuzda çıkacağını ve parmağınızı sol tarafa koymanız gerektiğini söylemeyi unutuyor. İç içe iki yuvarlaktan içtekini dıştakine doğru sürükleyerek, istediğiniz yöne doğru, iki çemberin uzaklığı ile orantılı bir hızla yürüyorsunuz.

İlk Six Guns aksiyonunuzda, iki kabadayıyı yumruklarınızla dövüp, bu güzel kızın teşekkürlerine mazhar oluyorsunuz. Onlara yumruk atmak için, hedefle onları hizalayıp, şarjöre dokunmanız yeterli. Kursun atmıyorsunuz ama kurşun kadar etkili yumruklarınızı savuruyorsunuz. Six Guns da size başarınızdan dolayı para ve deneyim veriyor. Hemen ardından da kurtardığınız genç kız size “ Git bu parayla silah al” diyor. Shop’a gidip silah alıyorsunuz. O parayla alabildiğiniz silah pek tabi ki Six Guns‘ın en dandik silahı. Bunun yanında “Ben parayı basmaya hazırım” diyorsanız alabileceğiniz değişik paketleri var Six Guns ’ın.
Daha sonra Six Guns ‘daki bu mihmandar kızımız minnettarlığını göstermeye devam ediyor ve size haritayı kullanmayı öğretiyor. O arada, bir görev alıyor ve görevi başardığınızda alacağınız ödülü görüyorsunuz.

Ekranın sol tarafında gözüken at ikonuna bastığınız anda, atınız geliyor. Sağ tarafta yuvarlak içindeki haritada gideceğiniz yön beliriyor. Yolu kaybedeceğim –diye korkmanıza gerek yok çünkü yol boyunca yönünüzü bulmanıza yardım eden oklar var ya da yolun çizimi oluyor.

Parmağınızı sağ tarafta, ekranın üzerinde yatay olarak oynatıp, adamınızın yönünüzü çevirebiliyorsunuz. Yukarı ve aşağı oynatarak bakış açısını ayarlayabiliyorsunuz.

İlk görevinizde size yardım eden bir de partneriniz var. Durdurmaya bastığınız anda menü alternatifleri çıkıyor. İlk Six Guns menüsü journal. Efsanevi başarılarınızdan ve almış olduğunuz görevlerden bahsediyor. Hemen altında harita var. Nerede olduğunuz gösteren harita. Six Guns Arizona ve Oregon’da geçiyor. Hangi eyalette iseniz, o eyaletin haritası çıkıyor.
Saddle bag yani eyer çantanızda neler var, onları gösteriyor. Six Guns ‘da eyer çantanız çok önemli. Başta eyer çantanızda az yer olduğu için, topladıklarınızın bir kısmını koyamıyorsunuz. Aklınızda olsun. Bir kurşun paketi bir bölüm kaplıyor ve 75 adet yani 76 tane kurşununuz varsa bu, 2 tane bölümü kaplıyor demek. Hemen birini yakıp yeni kurşun paketi alın ki, elinizdeki kurşunlar bol olsun, çünkü Six Guns ‘daki ilk silahınız pek de matah bir şey sayılmaz.

Mümkün olan ilk zamanda Six Guns shop yani dükkandaki sandıklı kısma gidin ve bedava şerif yıldızı opsiyonuna basın. Six Guns size burada Gameloft’un diğer oyunlarının tanıtımlarını seyrettiriyor ve karşılığında şerif yıldızı veriyor. Aldığınız şerif yıldızlarını sakın kan alarak dövüşmeye devam etmek için harcamayın! Çünkü ilerde çok işinize yarayacaklar. Değerli olduklarından, sadece level atladığınızda size veriliyor ve 4. levelden sonra level atlamak gittikçe zorlaşıyor. Bu yıldızları silah ya da giysi almak için kullanmanız çok daha akıllıca olacaktır.
six guns - 3
At sürüş bazen gerçekten çok zorluyor çünkü açıkçası Six Guns ‘ın en problemli yerlerinden biri. Henüz pc kalitesinde bir oyunu padde oynayabilecek kadar el maharetimiz gelişmediği için belki de. At sürerken adrenalinin etkisiyle baskıyı arttırıp, birden azaltırsanız, at aniden duruyor, ki bu da yarışı kaybetmenize neden oluyor. Özellikle zoom yani yakınlaştırmanın hemen altından yapılması yüzünden bazen elin yakınlaştırmaya gitmesine neden oluyor. Sonra çok ilginç bir şekilde, özellikle ilk levellerde (belki de bizim acemiliğimiz yüüznden oluyor fakat sonuçta oluyor) at bir yerler saplanabiliyor. Kanyon duvarına vs. Bu durumlarda onu çıkartmak hayli zaman alıyor. O yüzden yarışlarda kaybederseniz, boş yere üzülmeyin.

Six Guns ‘da bir çok farklı düşmanla karşı karşıya geliyorsunuz. Haydutlar, vampirler, büyücüler ve doğaüstü yaratıklar. Kurşun bütün yaratıklara işliyor ama oyun ilerledikçe yaratıkların sayıları artıyor ve ölmeleri zorlaşıyor. Özellikle ölümsüz doğaüstü yaratıklarla başa çıkmak istiyorsanız, onlara özel silahları kullanmanız gerekiyor.

Kıyafetler çeşitli. Six Guns’a başladığınızda, üzerinizde hiçbir koruyucu özelliği olmayan kıyafetler var. Leveller ilerledikçe kıyafetleriniz değişebiliyor ve koruyucu özellik taşıyan giysilere daha çok ihtiyaç duyar hale geliyorsunuz.

Düşmanlarınızı kafadan vurursanız hem çabuk ölüyorlar hem de siz daha fazla deneyim puanı kazanıyorsunuz. Six Guns ’ın içindeki yakın dövüşten tek parça ise, tekme atabilmeniz. Bazen yaratıklar çok yakınınıza gelebiliyor ve nişan alıp, silahınızı kullanamıyorsunuz. Bu durumda tekme atıp onları kendinizden uzaklaştırabiliyorsunuz. Ayrıca tekme atarak birkaç tanesini birden yere serebiliyorsunuz. Çok etkili değil ama size zaman kazandırıyor. Onlar tekme uzaklığına geldikleri an, tekme işareti çıkıyor zaten.
six guns - 4
Six Guns ‘ın başında bol bol gözüken ve toplayıp deneyim puanı almaya çalıştığınız parçalar, leveller ilerledikçe azalıyor. Ama loot yani yağma yapabileceğiniz sandıkların sayısı aynı kalıyor. Sandığın yanına geldiğinizde, çıkan el işaretine dokunduğunuzda, size, ahşap tablalarla oluşturulmuş bir bulmaca çıkartıyor. Six Guns bulmacalarında ahşapların yerlerini oynatarak, anahtarın kilide girmesini sağlayacağınız hareketleri yapmanız lazım. Bunu yapınca sandık açılıyor ve genellikle para veriyor. Ara sıra paranın yanında kurşun v.s de çıkabiliyor.

Six Gun ’da, bir iş aldığınızda, haritada istenilen şeyleri bulabileceğiniz yerler gösteriliyor. Örneğin kasaptan tavuk ve koyun eti siparişi mi aldınız, nerede bulabileceğinizi biliyorsunuz. Bunun yanında aktarların verdiği görevler söz konusu olunca, bulmak o kadar kolay olmayabiliyor.

Options’ da müzik, ses ve her şeyden önemlisi auto aim yani otomatik nişan alma opsiyonu var. İstediğiniz kadar zorlaştırabiliyorsunuz. Otomatikten çıkartıp normal hale getirme şansına sahipsiniz. Üstelik dereceli olarak. Tek kelimeyle Six Guns’ı baştan başa değiştiren bir opsiyon.

Hedef gösteren ikona bastığınızda zoom oluyor. Sağdaki yuvarlanan ok ise takla atarak düşman kurşunlarından kurtulmanızı sağlıyor. Six Guns çatışma sırasında, bir duvara yanaştığınızda, size siper alma şansı veriyor. Siper alırsanız, kurşun yeme ihtimaliniz bayağı azalıyor.

Six Guns belirli bir süre oynadığınız zaman, size bedava cephane veriyor. Tabanca , tüfek ya da shot gun cephanesi.

İyi saklanmış olan help bölümünde; ki bu oyun için özellikle önemli, Six Guns ’da size yardımcı ipuçları var. Oyunun bir arızası da, bazen ekranların 180 derece ters çıkabilmesi ama alt tarafı padi çevirmenizle halloluyor. Pc değil sonuçta.
six guns - 5
Sanırız Six Guns için verdiğimiz bu kadar ipucu yeter. Eğlenceli saatler geçirmenizi sağlayacağı kesin gibi gözüküyor. Bir takım küçük aksaklıkları olsa da, üzerinde çok çalışılmış olduğu belli. Iphone’de de oynanabilir ama esas olarak ipad oyunları içerisinde nitelendirmemiz daha doğru olur. İpad uygulamaları arasında yaygın olan ve yüksek çözünürlüklü arcade oyunları diyebileceğimiz oyunlardan farklı. 3 boyutlu, olabileceği kadar gerçekçi ve atmosferi ile sizi oyuna dahil eden bir yapısı var. Bedava – ekleri kökleri paralı cinsten bu oyunu kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz. Ücretsiz yada sıradan bir oyuna vereceğiniz parayı yatırarak çok zevkli zaman geçirebilirsiniz. Gameloft tarafından geliştirilen Six Guns ‘ın bize göre notu 10 üzerinden 9.

Not; Ufak tefek arızaların halledileceği bir ek de çıktıktan sonra Six Guns ’ın notuna +1 daha ekleyebiliriz.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: 6 gunssix guns imdbwestern oyunları

Filed under: Oyunlar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!