goodreaderBu yazımıza sizlere, Iphone için de uygulaması bulunan ama Ipad ‘in en iyi ve en çok satan uygulamalarından biri olan GoodReader’i tanıtacağız.

Üstün özelliklerini ipad’de kullanılırken net olarak ortaya çıkaran bir program GoodReader.
10 parmağında 10 marifet var. 2010 yılında, Apple tarafından üretilmeyen Apple uygulamaları içinde en fazla satılan uygulama idi GoodReader. İnsanların ortak görüşü onun “ipad için yapılmış bir İsviçre çakısı” olduğu yönündeydi. Çünkü GoodReader sayesinde ipad’inizdeki her şeyi görebiliyordunuz.

Öncelikle GoodReader’in hangi yazı formatlarını desteklediğine bir bakalım isterseniz. PDF ve txt’yi destekliyor tabi ki ama, bunun yanında .doc, MS Office, .ppt, .xls dosyalarını da okuyor. PDF’leri destekliyor derken konuyu biraz açalım, çünkü bu destek, oldukça önemli bir destek. Kimi zaman büyüklüğünden dolayı açılmayan PDF dosyaları GoodReader ile kolayca açılıyor. 100 MB’nin üzerindeki dosyalar bile kolayca açılıyor. Bu kadarla da kalmıyor GoodReader. Açtığınız PDF, bir anda, elinizdeki herhangi bir kitaptan farksız hale geliyor. Çünkü GoodReader sayesinde, PDF’inizin üzerinde metin kutuları açabiliyor, yapışkan notlar koyabiliyor, çizgiler ekleyebiliyor, oklarla bir şeyleri işaret edebiliyor hatta el yazısı ile eklemelerde bulunabiliyorsunuz. Kelimelerin altını çizmek, üzerini çizmek ya da üzerini büyük fosforlu kalemlerle işaretleme (highlights) imkanınız da var.
good reader 2
Pdf’inizi tek ya da çift sayfa olarak okumak, yine programın özellikleri arasında. Hiçbir bar ya da düğme, okuyacağınız kısmı kapatmıyor, bu da size dokümanı tam sayfa halinde görebilme olanağı sağlıyor.

Çizimler ve özellikle de haritalar için, muhteşem kullanışlı bir özelliği var GoodReader’in. 50 kez zum yapabiliyor. Diğer bir güzel özelliği ise arama imkanı. Bu öyle bir özellik ki, insanın tüm kütüphanesini dijitale çevirme isteğine boğuyor. Diyelim ki siz, okuduğunuz kitaptaki bir cümleyi hatırlıyorsunuz, hangi kitapta olduğunu hatırlıyorsunuz ama yerini tamamen unutmuşsunuz. GoodReader size arama özelliği ile o kelime ya da cümleyi bulduruyor. Üstelik sadece txt dosyalarında değil, PDF dosyalarında da.
good reader 3
Neredeyse kullanıcıların tamamı, e–reader olarak, Stanza’dan daha başarılı olduğu konusunda hemfikir. Bunun yanında ufak bir problemi var. Hani derler ya ; “Şarap gibi”, aynen öyle bir program. Bekledikçe değerleniyor. Eskiden 0.99’a alınabiliyorken şimdiki fiyatı 4.99. Eğer üzerine bir program çıkmazsa, 9.99’a kadar çıkması ihtimal dahilinde.
good reader 1
Devam edelim, GoodReader’le dosyalarınızı yaratmanın yanı sıra kopyalayabilir, yeniden adlandırabilir, zipleyebilir, e posta ile gönderebilir, unzip ya da unrar yapabilir ya da dosyalarınızı diğer uygulamalara gönderebilirsiniz.

GoodReader’in kendi içinde web sunucusu olması da büyük avantaj sağlıyor. GoodReader ile dosyalarınızı USB kablosu ya da wi-fi ile bilgisayarınızdan alabilir, herhangi bir e mail ekinden ya da internetten indirebilirsiniz. Idisc, Dropbox, Sugarsync ya da AFP, FTP ya da SFTP serverlerle senkronize olabiliyor. Bunun yanında mail vs’deki bütün ekleri ayrıca açabilmesi de gerçekten mükemmel bir özellik.

GoodReader’in özellikleri okuma ile bitmiyor. İstenirse müzik ve video dosyalarını da oynatıyor. Tabi ki Ipad’in desteklediği formatlarda olursa.

Hepsi iyi güzel de, bazen bu kadar maharetli olmak bile bir işe yaramıyor. Biraz bilmece gibi konuştuk, açalım;
good reader 4
2011’in aralık ayında Amerikan Hava Kuvvetleri 2861 adet Ipad almayı planlıyordu. Uçuş planlarının dağıtımı vs. Ipad ile çok daha kolay gerçekleşecekti. Birden ihaleden vazgeçildi. Çünkü Ipad ile birlikte alınacak bir program üzerine kurulmuştu bütün plan; GoodReader. Ama neden sonra birileri, Good Reader’in bir Rus tarafından geliştirildiğini fark edince, Ipad alımından vazgeçildi. Sizin uçuş planlarınızın öğrenilmesi gibi bir derdiniz yoksa, US Air Force tarafından da üstünlüğü test edilip onaylanmış bu programı edinin deriz. Hem de bir an önce. Yoksa yukarda da belirttiğimiz gibi 9.99’dan almak zorunda kalabilirsiniz.

Goodiware tarafından geliştirilmiş olan goodReader için sitemizin notuna gelince; Bütün dünya tarafından üstünlüğü kabul edilmiş böyle bir programın notunu kırmak ne haddimize; 10 üzerinden 10.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: goodreader ipadgoodreader iphonegoodreader net

Filed under: En iyi uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!