Falling FredHastalıklı bir oyun oynamak ister misiniz? Bir oyundan hoşlandığınız için kendinizi biraz rahatsız, hatta biraz sapık ruhlu hissetmek ister misiniz? İşte size bunları hissettirecek uygulama; Falling Fred

Falling Fred’in kahramanı olan, Fred tam anlamıyla bir geri zekalı. Tıpkı Cronenberg’in “Crash” filmindeki karakterler gibi psikolojik sorunları var. Tehlikeden ve yüksekten atlamaktan hoşlanıyor. Jackass’in ileri bir versiyonu diyebiliriz.

Uygulamada siz, Fred’i bu atlayışında yöneten kişisiniz. Arcade Game kuşağının kadim kuralları uygulanarak son derece basit bir mantıkla kurgulanmış bir oyun ama, bu da öyle ustaca hazırlanmış ki, Ninja Fruit gibi, Falling Fred’de tadından yenmiyor desek, yalan olmaz.
Falling Fred ekran
Ipad ve İphone de bazı oyunlar var ki, tablete ait herhangi bir özellikleri yok. Pc ya da Mac için hazırlanıp, tablete uyarlanmış oyunlar. Bazıları da var ki, oynanış teknikleri itibariyle telefon ve tabletler için hazırlanmış, sadece onlarla oynanabilir ve onlarla oynandığında zevkine varılabilir oyunlar. Falling Fred’de bunlardan biri. Tablet bilgisayarın mantığı ve olanakları kullanılarak hazırlanmış bir oyun..

Aslına bakarsanız Falling Fred’de çok sınırlı bir hareket olanağınız var. Altı üstü apartman boşluğundan düşüyorsunuz, daha doğrusu atlıyorsunuz. Kenarlara süründüğünüzde ya da çaptığınızda hasar görüyorsunuz. Yapmanız gereken şey, ufak hareketlerle Fred’i güvenli alanın içinde tutmak, engellerden mümkün olduğunca hasarsız kurtarmak.

Falling Fred’de yatay ve düşey hareketleri, tableti oynatarak veriyorsunuz. Başka hiçbir kontrol yok. İtiraf etmek gerekir ki tablet, bu jiroskopik hareketlere, üstüne yapılan dokunuşlardan daha seri ve hassas karşılık veriyor.

Kahramanımız 3. Richardson L. Frederick, efsanevi bir uçuş yapmak niyetinde. Kendini mükemmel motive etmiş. Bu öyle bir motivaston ki, eğer düşerken, havada, onun isminin harfleri olan küpleri toplayıp, adını yazabilirseniz, daha önceki tüm yaraları iyileşiyor ve sağlıklı olarak düşüşüne devam ediyor.
falling fred haber
Tabi bir noktadan sonra aldığı hasar çok fazla oluyor, harfler rast gelmiyor ve ekranın yukarısında K.O yazısı, ezik bir domates simgesi ile birlikte beliriyor. İşte o an artık Fred’in, Falling Fred’den, yataktaki Fred’e dönüştüğü an.

Gazeteciler, bu kadar yüksekten atlayıp da sağ kalan bir embesille ilgileniyorlar. Vertical Times Falling Fred’in “uçuşunu” baş haber olarak veriyor. Düşüşünün yüksekliğine göre değişik başlıklar atılıyor. Başlıklar ve alt başlıklardan bazıları şöyle

“Kuş olmaya özenen adam, neredeyse ölüme kanat çırptı”
“ Çok garip ama, bu küçük yer salağı, yaşamaya devam ediyor”
“Böylesine salak olan hiç kimse yaşamayı hak etmiyor”

Sağ altta yer alan Fred’in fotoğrafının altında ise o uçuş hakkındaki yorumu var.

“Çizgi romanlarda daha kolay gözüküyordu”
“Keşke iddiaya girmiş olsaydım, şimdi bir servetim olabilirdi”
“Düşmek fena değil de, şu inme kısmı can acıtıyor”

Haberde, Fred’in düştüğü yükseklik, ne kadar kırığı çıkığı olduğu, kopan kaç uzvunun bulunduğu, ne kadar kan verildiği gibi bilgiler yer alıyor. Makalenin sonunda ise geçirdiği ameliyatların kaç paraya mal olduğunun bilgisi veriliyor.

Mild mature yani hafiften büyük işi olarak tanımlanan oyun insana hayli zevkli vakit geçirtiyor. Oyunun açıklamasında, şiddet ve vahşet içerikli olduğuna dair bir uyarı da bulunuyor. Bu oyun bana, twitterde gördüğüm bir twiti hatırlattı. “Sims’de sevmediğim insanların ismini koyup, sonra da bir yerlere kilitleyerek açlıktan öldürdüğüm karakterler var”

Oyun bedava. Paralı versiyonunda ise bazı ek tuzaklar ve Fred’in yerine koyabileceğiniz Muammer Kaddafi’nin Falling Fred versiyonu olarak ortaya çıkarılmış olan M.Gandalfi, Usame bin Laden’in Falling Fred versiyonu olan Ogama Ben Ladder, Justin Bieber’in Falling Fred versiyonu Martin Castor, Lady Gaga’nın Falling Fred versiyonu Emotika Diva, kim olduğunu saptayamadığımız bir Rocker’in Falling Fred versiyonu Outrageous B ve bir test sürüşü mankeninin Falling Fred versiyonu olan Dr. Crash T. Dummy var.

Kolunu, bacağını, kafasını düşerken kaybedebilen Fred’in bu macerasının Dedalord tarafından hayata getirildiği Falling Fred uygulaması, gerçekten farklı bir oyun. Çoluk çocuğa göstermeden oynayacağınız, en azından değişik bir deneyim yaşayacağınız Falling Fred için sitemizin notu 10 üzerinden 9.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: Falling Fred

Filed under: Oyunlar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!