Find near me

Find near me

Evet, etrafımızda neler olduğunu, aradığımız yeri bulmak için nereye gitmemiz gerektiğini gösteren uygulamalar içinden en iyisini bulmak için çabamız devam ediyor. İkinci bölümümüzde ilk tanıtacağımız uygulama olan “Find near me”, konu üzerine yapılmış en iyi uygulamalardan biri.

find near me

find near me


Find near me“nin iphone ve ipad versiyonları var. Hibrid, sadece resim ve harita modunda kullanılabiliyor. Uzaklıklar mil ve km olarak değiştirilebiliyor. Kendi istediğiniz sınıfları da “benim yerlerim” ya da “favorilerim” dışında, örneğin “ayakkabı tamircileri” ya da “siyasi parti binaları” şeklinde ismini vererek oluşturabiliyor ve listenize ekleyebiliyorsunuz. Bunun için en üstte yer alan “keyword”e gelip eklemeye basmanız yeterli.

Find near me” konumuz olan “çevremde neler var” uygulamaları arasında en fazla alternatif bulabileceğiniz uygulama. “Find near me” ile yürüme mesafeniz içindeki ya da kolayca ulaşabileceğiniz uzaklıktaki yerlerde bulunan işinize yarar mekanları görebiliyorsunuz. Tabi ki önce uygulamanın nerede olduğunuzu bulması şartıyla.

ATM, hava alanı, banka, bar, güzellik salonu, kitapçı, durak, kafe, araba kiralama, araba tamir, araba yıkama, kilise (Cami isterseniz siz ekleyeceksiniz. Programı yapan ülke ya da uygarlık hangi dine inanıyorsa, onun reklamını yapması gayet normal), giyim kuşam mağazaları, dişçiler, doktorlar, elektronik mağazaları, çiçekçiler, atıştırma mekanları, benzin istasyonları, marketler, hastaneler, kütüphaneler, içki satan dükkanlar, sinemalar, müzeler, gece kulüpleri, parklar, eczaneler, pizza mekanları, dikkate değer tarihi yerler, polis, postane, birahane, restoran, alışveriş merkezi, spa merkezi, stadyum, metro durağı, süpermarket, taksi durağı, tren istasyonu, seyahat acentesi, wifi ve pek tabi ki hayvanat bahçesi.


Find near me” bedava bir uygulama. Satın aldığınızda sadece eklenti reklamlar yok oluyor. Yani çok da dertli bir şey değil. Benim için reklam çıkmasının bir zararı yok derseniz, böyle de kullanabilirsiniz. İncelediğimiz uygulamalar arasında en düzgün ve işlevsel olanının “Find near me” olduğuna karar verdik. O bile yanılgı payları taşıyor ama nasıl olsa haritada çıkan her noktanın enformasyonuna da ulaşabiliyorsunuz. Arayıp, uygulamada verilen bilginin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Eğer telefonu haritada verilen bilgilendirmede yer almıyorsa zaten ciddiye almaya değmez bir mekandır.

anywhere

anywhere

Bir başka uygulama ise “Anywhere“. Anywhere elçilikten yangın istasyonuna, gluten free lokantadan kampinge neredeyse düşünebileceğiniz her türlü mekan sınıflamasını içinde barındırıyor, iyi tamam fakat çok ciddi bir handikapa sahip. Yerlerin uzaklıklarını veriyor ama haritadaki yerlerini göstermiyor. Üstelik uygulama açıklamasında bu yerleri haritada gösterdiğini söylemesine rağmen. Haritada sadece sizin bulunduğunuz noktayı işaretliyor ve sizin belirlediğiniz uzaklığa kuş uçumu mesafedeki yerleri sınıflandırıyor. İşin kötüsü İstanbul gibi bir yerde kuş uçumu ile gerçek mesafe arasında bayağı ciddi uzaklık farkı olabilir. Hele de Beşiktaş gibi inişi çıkışı pek meşhur bir bölgeden söz ediyorsanız. Zaten program sizin hangi yöne gideceğiniz hakkında da herhangi bir fikir vermiyor. Bu yüzden mutlaka yardımcı bir başka uygulamaya geçilmesi gerekiyor. Sınıflandırma mükemmel olmasına rağmen bazıları hayret verici şekilde içi boş olarak çıkıyor. Eğer “hair” yani berber/kuaför kısmının boş çıktığını söylersek, işin ciddiyetine varmanız daha kolay olacaktır. Yani “Anywhere” de sınıfta kaldı.

places around me

“Places around me for  Tourist, Visitors & Explorers” ise çevremizi tanıtan uzak ara en kötü programlardan biri. Öncelikle ikonlarının altında yazan açıklama kısmının üzerine reklam geliyor ki, bu satın almaya teşvik etmek için tam “köylü kurnazı” yöntemi. Daha baştan kaybeden bu programın bari göstergeleri doğru olsa. Hayır. Diğerlerinden fazlalığı yok, eksikliği var. Bir sürü yanlış bilgiyi de veren bir program. Tek farklılığı camileri de vermesi. İlginçtir, cami kilise vb. gibi noktaları bar, restoran, kafe gibi yerlere göre çok daha doğru vermiş ama hepsi o. “Places around me for Tourist, Visitors & Explorers” uygulaması da testlerimiz sırasında sınıfta kalıyor.

Gerçi navigasyon uygulamaları da, etraftakiler konusunda yardımcı oluyorlar ama onların alanları, bu uygulamalara göre daha dar ve iyi navigasyon uygulamalarının neredeyse tamamı ücretli. Bu arada, bir sonraki incelememizin konusu navigasyon uygulamaları olacak. Navigasyon uygulamaları konusunda pek çok arkadaşımızdan istek alınca, değinmeye karar verdik.

Etrafımda ne var” tipindeki uygulamaların ana problemi, isme göre de sınıflandırma yapmaları. İsme göre sınıflandırma yapılınca “Park Kuaför” hem parklarda hem de kuaförlerde çıkabiliyor. Bu noktada, mekan isimlerini ne kadar ince ayıklayabilirse, o kadar iyi bir uygulama oluyor.

Güncelleme konusu da önemli sorunlardan biri. Yani kapanan mekanların yok edilip, yeni mekanların işlenmesi. Bir başka sorun ise, herhangi bir şekilde yanlış bilgiyi işleme sorunu. Örneğin İstanbul’da iseniz, hayvanat bahçesi yani “ZOO”, bu uygulamalar için ortak “sazan yakalama” sorusu. Bu soruda her türlü sapıtma yaşanabiliyor. Soyadı mı istersiniz, alakasız adres mi istersiniz, hepsi karşınıza çıkıyor.

Size bu yazımızda diğerlerinin içinde öne çıkan uygulamaları tanıtıp, karşılaştırmalar yaptık. Tanıttığımız programların ortak özellikleri bedava olmaları. “Etrafımda ne var?” tipindeki uygulamaların arasından seçimimizi kazanan ise “Find near me” Beşiktaş neyse İstanbul odur, İstanbul neyse Türkiye odur dedik ve Türkiye’de en işe yarayan program olarak Find near me’yi seçtik. Umarım kullanırken memnun kalırsınız. Mükemmel değil ama diğerlerine göre çok daha işlevsel.

download

Yurt dışı uygulamalarda ise incelediğimiz bir sürü kritik yazısına güvenerek yazımızın 1. kısmında bahsettiğimiz bir uygulama olan “AroundMe” diyoruz.

download

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: applicationAppstore - Uygulamalaruygulamalar

Filed under: Appstore - UygulamalarBedava UygulamalarYardımcı uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!