Etrafımdakiler

AroundMe

 

 

 

 

 

 

İşleyeceğimiz konu “Etrafımda ne var?” uygulamaları. Açıkçası bir iphone – ipad kullanıcısı olarak benim de çok sıkıntı çektiğim bir konu bu. Herkese lazım olan bir program tipi. Şehir dışına çıktığınızda hatta İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde, şehir içinde bilmediğiniz bir noktaya gittiğinizde bile, gerekli olan bir program türü.

Around me

Around me

Daha önce Vodafone’un bu konuda bir hizmeti vardı. “Etrafımda ne var?” Eksiklikleri olmasına rağmen Türkiye’de bu konuda en işe yarar bir programdı ama şu anda yok. Bir süre problemli olarak hizmet verdi (bizatihi yaşadım ve artık onu kullanmayı bıraktım) ve sonra da yayından kaldırıldı diye duydum. Artık programı itunes’de bulamıyorsunuz bile. Oysa İstanbul gibi bir şehir için çok gerekli bir programdı. Umarım yeniden yayına konur. Madem yok ortada, biz de bu konudaki başka alternatifleri gözden geçirelim. Bakacağımız alternatiflerin hepsi “ücretsiz” uygulamalar olacak.

Bu yazımızda tanıtacağımız bütün programları, en iyi bildiğimiz bölge olan Beşiktaş – Çarşı civarında test edeceğiz. Çünkü bu civarda, bu tip programlarda anılan her şeyden yeterince var.

Şimdi bu rehber programın, çok popüler bir kaç örneğini inceleyelim. İlk örneğimiz, dünyada en fazla indirilen ve yurt dışında, “etraftaki” bir şeyler söz konusu olduğunda akla ilk gelen program; AroundMe

AroundMe” programı oldukça basit. Benzerlerinin bazılarında bulunan anormal sayıdaki alternatif yer almıyor. Seçenekleriniz bankalar / ATM’ler, barlar, kafeler, favorileriniz, benzinciler, hastaneler, oteller, sinemalar, yakınlardakiler, park alanları, eczaneler, birahaneler, lokantalar, süpermarketler, taksiler ve tiyatrolar.

Places Around me

Places Around me

AroundMe” Beşiktaş’taki bankalar ve ATM’ler konusunda o kadar berbat ki, anlatılacak gibi değil. Nasıl bir programlama yapıldıysa, banka sorulduğunda kalkıp, Beyoğlu’ndaki bir hırdavatçıyı gösteriyor. Bar arandığında ise, Beşiktaş’taki birine, Kadıköy Caferağa Mahallesindeki Zincir Bar’ı önerecek kadar duyarlı.

AroundMe” kafelerde yine bir derece, benzincilerde tutarlı, lokantalarda güvenilecek bir program ama iyi uygulama, tavsiye edilecek program testinden geçemedi. Çok fazla eksik var ve seçim skalası çok geniş değil. Açıkçası bu programa güvenerek en azından Beşiktaş civarında bir yere gitmenizi tavsiye etmeyiz.. Around me programı Türkiye kullanımında sınıfta kaldı. Yurt dışında denemedik fakat yurt dışı kaynakları, bu programı pek bir övüyorlar. Dünyada en fazla kullanılan programlardan biri. Yurt dışına giderken iphone’nize – ipad’inize bu programı da ekleyin, bir deneyin, kendiniz karar verin.

places around me

places around me

Places Around Me“, “AroundMe“ye göre çok daha güvenilir bir program. Hem standart hem de hybrid verebiliyor haritayı. Bunun yanında “Places Around Me” da bazı eski verilere rastlamak da olası. Zoo diye aradığınızda ilk sırada Çırağan Kempinski, ikinci sırada Dolmabahçe Sarayı’nın çıkması ise, nasıl derler, “manidar”. Olmayan yerlerde Subway yani metro durağı da veriyor (ki insan içinden keşke diyor). Restaurant yerine restaurent yazması da programın ilgi çekici özelliklerinden biri. Bununla birlikte Beşiktaş, genelleme ile İstanbul ve yine genelleme ile Türkiye için Places Around Me, “AroundMe” ye göre çok daha işe yarar bir program. Bilgisayar programıymış ,uygulamaymış, bu tip şeyler için geri sayılan ülkelerden biri olan Türkiye’de bile bu kadar işler bir program olması nedeniyle “Places Around Me”, zar zor da olsa sınıfı geçiyor. Bununla birlikte kuracağınız uygulamaya karar vermek için yazımızın ikinci bölümünü beklemenizi, orada değerlendirilecek programlara da bakmanızı öneririz.

Bu arada başka bir programdan söz edeceğiz ki, bu program gördüğümüz anda sevdiğimiz, basit ama akıl dolu bir program. İsmi “Wiki around me“.

wikiaround me

wiki around me

Turistler için çok yararlı, mükemmel bir kaynak. “Wiki around me” etrafınızdaki wikipeida’ya geçmiş önemli yerleri gösteriyor ve bu yerlerin üstüne bastığınız anda, sizi wikipedia’nın ilişkili maddesine gönderiyor. Dil değiştirme opsiyonu henüz yapılandırılmamış, bu yüzden “Wiki around me” sadece Almanca. Bununla birlikte wikipedia’dan bulduktan sonra maddenin başka dillerde hazırlanmış içeriğine ulaşabilirsiniz. “Wiki around me” herkese tavsiye edebileceğimiz, akıllıca hazırlanmış, ideal bir program. Hele de Almanca biliyorsanız, hiç düşünmeden cihazınıza indirmenizi öneririz.

wiki around me

wiki around me

download

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: applicationAppstore - Uygulamalaruygulamalar

Filed under: Appstore - UygulamalarBedava UygulamalarYardımcı uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!