Easykey - Ipad Türkçe klavye Ipad Türkçe klavye programı Easykey,yazılarını Türkçe yazmak isteyenler için hazırlanmış bir uygulama. Ipad Türkçe klavyenin bulunmayışı Apple’ın gerçekten büyük bir kusuru idi. Alt tarafı bir klavye programı. Hani atla deve olsa, neyse. Bugün Türkiye’de kaç adet Ipad var bilinmiyor ama milyona yakın olduğu tahmin ediliyor. Böyle büyük bir pazar varken, ipad Türkçe klavye gibi önemli bir ayrıntının atlanması, kullanıcılara gerçekten eziyet çektiriyordu. Ta ki Ipad Türkçe klavye Easykey gelinceye kadar.

Ipad kullananlar bilirler. Her şeyi iyi hoştur da, iş bir şeyler yazmaya gelince, sıkıntıdan öldürür. Hele de bir toplantıya girmişseniz ve not alacaksanız. Kaç parmak daktilo bilirseniz bilin, not almaya yetişemezsiniz. Örneğin, konuşma arasında birisi, “çeşni dağları” dedi. Önemli de bir konu. İlle de not alman gerekiyor. Harf avı başlıyor demektir. Basacaksın “c” ye, yukarda alternatifler gelecek, “ç” çıkacak da yazacaksın. Daha önünde “ş”, “ğ” ve “ı” var. Tabi böyle olunca tableti kenara bırakır, kağıt kaleme geçersin. Büyük bir ihtimal masadakilerden biri de “Teknoloji tamam da, eninde sonunda kağıt kalem başka bir şey. Not kağıt kalemle alınır” diye ukalalık edecek. Paranla rezil olduğuna mı yanacaksın, uçup giden karizmana mı? Ipad Türkçe klavye Easykey, işte bu sorunu, mükemmel bir biçimde çözüyor. Elinizde bu program varsa tıkır tıkır yazmaya devam ediyorsunuz.

Gelelim Easykey ‘in özelliklerine. Ipad için geliştirilen bu uygulama ne yazık ki iphonelerde kullanılamıyor. Ama ipad’de tam randımanla çalışıyor. Hatta size “f” ya da “q” klavye arasında seçim yapabilme imkanı bile veriyor.
Easykey turkce klavye - Ipad Türkçe klavye
Aniden kalkmanız gitmeniz mi gerekti? Dert değil çünkü çalışmanızı otomatik olarak kaydediyor. Aynı anda bir değil, bir çok çalışma yapabilme olanağı var. Yani dosyalarınızı değişik adlarla kaydedebiliyorsunuz. Ipad Türkçe klavye Easykey’in 10 baremlik bir geri alma modu var. Yazarken bir şey değil de, bir paragrafı olduğu gibi sildiyseniz gerçekten güzel bir özellik.
Easykey turkce - Ipad Türkçe klavye
Ipad Türkçe klavye Easykey “şapkalı tabir ettiğimiz “â” tipindeki özel kullanımları da destekliyor. Yazdıklarınızı normal yazı, txt ya da pdf olarak gönderme imkanı tanıyor. Tek tuşla yazının tümünü seçebiliyor ve kopyalayabiliyorsunuz. Hold ve shift tuşları da çok fonsiyonlu.

Ipad Türkçe klavye Easykey ‘in ayarlar mönüsüne gelince; Buradaki en güzel düşünülmüş özellik, kağıt rengi bence. Uzun zamandır sarı renk bir kağıda yazmayan biri için oldukça hoş bir sürpriz oldu. İsterseniz tuş sesi opsiyonu bile var. Gece modu ve yazı boyutu da size tanınan seçenekler arasında.

Sembol tuşlarının eklenmesi Ipad Türkçe klavye Easykey’i hayli becerikli bir program haline getirmiş. Tab tuşuyla satır başına geçilebiliyor ve yazmak istediklerinizi maddeler şeklinde sıralayabiliyorsunuz. Yazdır tuşuyla ise tek seferde çıktı alabilmeniz mümkün.
Easykey klavye programi - Ipad Türkçe klavye
Apple’ın standart ipad klavyesine müdahaleye izin vermemesi yüzünden programın kendisine ait özel bir klavyesi var. Yani diğer uygulamalarda yine aynı eziyeti çekmek zorundasınız ama ipad’de yazı yazmayı denemiş biri olarak söylüyorum, elinizde bir Ipad Türkçe klavye olmayınca, bu bile büyük bir lüks.

Dikkatimizi çeken nokta, programın adı easykey değil, easykey plus olarak yazıldığı zaman app store’deki uygulaması çıkması.
Başlangıçta, adı neden Easykey, onu pek anlayamadığımızı ifade etmeliyiz. Hani belki yurt dışındaki sitelerde falan bahsedilirken desek, yabancılar neden ilgilensin Türkçe yazmakla diye de ahkam kestik ama araştırınca Ipad Türkçe klavye Easykey ‘in üreticisi sqrt3 ‘in sadece Türkçe klavye yapmadığını fark ettik. Aynı programı Fransızca, Almanca, İsveçce, Portekizce, Danskça ve daha bir çok dil için hazırlamışlar. Kendilerini tebrik ediyoruz. Fiyatını da son derece makul tutmuşlar; 0.99 $. Ipad Türkçe için az bile. Bu program varken bir saat klavye ile boğuşmaya değmez deyip, Ipad Türkçe klavye Easykey’e 10 üzerinden 9 veriyoruz.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: easykeyi pad türkçe klavyeipad türkçe kitapipad türkçe q klavyeipad turkish keyboardipad türkiyetürkçe klavyetürkçe klavye programı

Filed under: Yardımcı uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!