dropboxYazımıza dropbox nedir sorusuyla başlayalım. Dropbox birkaç şekilde tariflenebilir ama onu tanımlayabilecek en mantıklı cümle internet usb’si sanırım. Bu program özellikle ipad ve iphone kullanıcıları için çok önemli. Çünkü ne iphone ne de ipad ‘da usb girişi mevcut. Bu eksiklik, Apple rakipleri tarafından, her fırsatta kullanılıyordu. Artık Dropbox’la, her yere gezdirebildiğiniz 2GB’lik bir usb’niz oluyor. Üstelik eğer ayda 9,99 ödemeyi kabul ederseniz 50 GB, 19.99 ödemeyi kabul ederseniz ise 100 GB’a kadar genişliyor.

“Bir usb kere alıp kullanmak varken, niye her ay bu paraları ödeyeyim ki” diye düşünebilirsiniz ve teorik olarak haklısınız da, pratik olarak bir usb’den daha fazla şeyler sağlıyor dropbox. Zaten ihtiyacınız olan dosya, film vs taşımak için yer ise, Dropbox’ın 2GB’lik alanı ücretsiz. Şimdi Dropbox’ı standart bir usb’nin üzerine geçiren özelliklerine bir göz atalım.
dropbox iphone goruntusu
Dropbox hemen her sistemde çalışan bir uygulama. Bir dosyayı Dropbox’da çalıştığınız ve orada kayıt ettiğiniz zaman, bütün bilgisayarlarınızda ipad’inizde, iphonenizde hatta dropbox sitesinde bile o dosya, yeni haliyle kaydedilmiş oluyor. Diyelim ki diz üstü bilgisayarınızı, ipad’inizi ya da iphone’unuzu alarak, deniz kenarında ya da manzaralı bir yerde, bir dosyanız üzerinde çalıştınız ve işiniz bitince Dropbox’a yüklediniz. Eve geldiğinizde, dosyayı çalışmaya devam edeceğiniz diğer bilgisayara yüklemeniz gerekmiyor çünkü dosya zaten otomatik olarak güncellenmiş oluyor.

Peki dropbox nasıl kullanılır ? Dropbox indir işlemini tamamladıktan sonra programı bilgisayarınıza yüklüyorsunuz. Bir dropbox ana dosyası açılıyor. Artık bu ana dosyanın içine dahil ettiğiniz her dosya, bütün bilgisayarlarınızda güncellenen bir dosya haline geliyor.

Dropbox’un kullanımı da çok kolay. Dropbox ana dosyanızı açtıktan sonra “sürükle ve bırak” ile dropbox’a yüklemek istediğiniz dosyaları götürüyorsunuz. Üzerinde oklar bulunan mavi yuvarlak dosyanızın yenilendiğini, yeşil “onaylandı” işareti ise dropbox ile senkronize çalışan bütün bilgisayarlarda ve Dropbox sitesinde en son halinin yüklenmiş olduğunu gösteriyor.
dropbox ornek
Dropbox aynı zamanda yükleme ya da yenilemenin ne kadar süreceğiniz de veriyor. O anda bulunduğunuz bilgisayarın Windows, linux ya da mac tabanlı bir işletim sistemiyle çalışması, size herhangi bir sorun yaratmıyor.

Bu da size, herhangi bir anda, bilgisayarınızda olan bir dosyaya ulaşma imkanı veriyor. Örneğin, bir toplantının ortasında, telefonunuzu kullanarak, gerekli dosyaya ulaşıp, verileri alabiliyorsunuz.

Dropbox’u yalnızca kendiniz kullanmıyorsunuz. Herhangi bir usb’ye göre en önemli farklardan biri bu. Eğer dosyayı paylaşıma açarsanız arkadaş, aile ya da birlikte çalıştığınız kişiler de, son hali yüklenmiş olan dosyaya ulaşıyorlar. Zaten dropbox’un en öne çıkan özelliği de bu denilebilir.

Diyelim bir animasyon, sunum ya da proje üstünde çalışıyorsunuz ama dünyanın farklı yerlerindesiniz. Birbirinizin çalışmalarını anında görebiliyor, her değişikliği anında fark edip, ona göre çalışmanızı yönlendirebiliyor ya da değişiklik yapabiliyorsunuz.

Bir başka önemli özellik ise, daha önceki versiyonlara ulaşabiliyor olmanız. Yani birden çok dosya oluşturmadan, çalışmanızın eski hallerine de ulaşabiliyor, hareketlerinizi basamak basamak takip edebiliyorsunuz. Üstelik bu eski versiyon dosyaları da, sizin hesabınızın dahil olduğu limitten yemiyorlar.
dropbox goruntu
Dropbox’taki dosyanızı birinin görmesini istiyorsunuz. Bu durumda ona dosyanın linkini atmanız yeterli oluyor. Öyle ki, bu kişinin dropbox kullanıcısı olmasına bile gerek yok. Tek yapmanız gereken, paylaşmak istediğiniz dosyayı “public” yani paylaşılan ana dosya dizinine atmak.

“Peki dosyalarım ne kadar güvende?” sorusuna, herhangi bir bankadaki hesabınız kadar güvende olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Dropbox, SSL ve AES-256 kullanıyor. Kısacası Dropbox’taki dosyalarınızın tam bir güvence altında olduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıda İngilizce olmakla birlikte sessiz olarak bile izlenebilecek ve Dropbox’un gördüğü işi mükemmel olarak anlatan bir video var.

dropbox geleceğin teknolojisi olarak da tanımlanan “cloud computing” teknolojisini en etkili şekilde kullanan uygulamalardan biri. Bilim kurgu gibi gelse de, yakın bir gelecekte, kimsenin hard diske de ihtiyacı kalmayacak. Bu sadece internete erişim hızıyla ilişkili bir sorun. Uzun lafın kısası Dropbox gerçekten çok yararlı bir uygulama ve sitemizin Dropbox için puanı 10 üzerinden 10

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: dropbox indirdropbox nasıl kullanılırdropbox nedir

Filed under: Yardımcı uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!