Bilge Çocuk Dergisi

Bilge Çocuk Dergisi

Bilge Çocuk, Küçükçekmece Belediyesi tarafından çocuklar için çıkartılan ücretsiz bir dergi. Uygulama da, Bilge Çocuk dergisinin dijital şekline ulaşımımızı sağlıyor.

Türkiye’de çıkan bedava tüm çocuk dergileriyle aynı probleme sahip Bilge Çocuk; Bol bol yazı var, yeterince çizgi roman ve görsel anlatım yok.

Bilge Çocuk’un ipad’de olması çok büyük bir avantaj çünkü böyle olunca punto sıkıntısı diye bir problem kalmıyor. Çocuklar yazıları istedikleri gibi büyütüp, küçültebiliyorlar. Grafikleri güzel bir dergi, renk seçimleri doğru ve çocukların ilgisini çekecek nitelikte.

Bilge Çocuk Dergisi

Bilge Çocuk Dergisi


İçerik olarak muhafazakar tadın hissedilebildiği bir dergi Bilge Çocuk. Bunda bir problem yok çünkü bu bir tercihtir ama incelediğimiz 8. sayıda, konulardan birinde, bir parti isminin geçmesi, bir çocuk dergisi açısından ne derece etiktir, bilemiyoruz. Fakat mutlaka tanıtılması gereken önemli bir uygulama çünkü Türkiye’de çocukların okuyacakları dergi sayısı çok az. Hele dijital ortama uyarlanmış dergi neredeyse (bildiğimiz kadarıyla) hiç yok.

En büyük handikabı ise dijital olarak tasarlanmamış, dijitale aktarılmış olması. Bilge Çocuk‘da, neden olduğunu pek de kavrayamadığımız yatay ve düşey ilerleme esprisi dışında, dijital olmanın hiç bir nimetinden yararlanılmamış. Hele bulmaca kısmını interaktif (etkileşimli) yapmadan dijital hale getirmek pek de takdir edilecek bir başarı değil. Tam heyecanla bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz, öylece resim olarak duruyorlar.

4 kişilik bir yayın kurulu ve 7 kişilik bir yayın danışma kuruluna karşılık topu topu 1 illüstratör ve 1 tane de metin yazarı görülüyor. Aslında bu kadar da yüklenmemek gerekiyor çünkü Cumhuriyet kurulduğundan beri Türkiye’de çıkmış iyi çocuk dergisi sayısı iki elin parmakları kadar bile değil. Ayrıca bu derginin başka bir önemi daha var. Bu tip atılımlar, her ne kadar yetersiz başlasalar da, başka örnekleri tetikleyeceklerinden, önemli ve anılması gereken atılımlardır. Bu yüzden uygulamayı bir kez indirip, bakmanızı tavsiye ederiz. Böylesi yenilikçi ve çağın standartlarını yakalamaya çalışan bir uygulama için de, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay‘ı kutlarız.
download

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: çoçuk dergisi

Filed under: Appstore - UygulamalarÇocuklar için Uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!