bilen adam

bilen adam

Aslında oyunumuz “Bilen Adam” falan değil, bildiğimiz ve yıllarca oynadığımız Adam Asmaca.

Bilen adam bir bilgi oyunu daha doğrusu yarışması. Çocukluğumuzda sıkça oynadığımız bir oyunun akıllı telefon/tablet platformuna aktarılmış şekli. Herhangi bir yenilik ya da üstünlüğü yok.

Bilen Adam’ın sevimli sayılabilecek grafikleri var. Kara tahtaya çizilmiş resimler şeklinde çıkıyor karşımıza.

bilen adam

bilen adam

Bilen Adam’ın 3 biçiminde, klasik, zamana karşı ve iki kişilik biçimlerinde yarışılabiliyor. Klasik oyun şeklinde 60 saniyeniz ve 7 hakkınız var. Zamana karşı oynanan Bilen Adam 180 saniyelik süre içinde en fazla kelimenin bulunmasını amaçlıyor. İlerledikçe sorular zorlaşıyor, buna bağlı olarak puanınız da artıyor.

Bilen Adam’ın iki kişilik modunda, karşılıklı oynayabiliyorsunuz. İstediğiniz kelimeyi girerek cihazınızı rakibinize veriyor, istediğiniz kadar ipucu sunabiliyorsunuz.

Bilen Adam‘ın en önemli problemi ise (tablette oynuyoruz) yeterince duyarlı olmaması. Bazen bir harfe basıyorsunuz ve bazen algılamayabiliyor. O yüzden bastığınıza iyice emin olmanız gerekiyor, bu da zamana karşı oynanan oyunda biraz handikap yaratabiliyor.

Bir çok oyun gibi oyun içi satın almaları var Bilen Adam’ın. 2 oyun içi satış seçeneğinden biri Joker hakları. Joker diye anılan kısım 3 bölümden oluşuyor. Her kelime için rastgele bir harfin açılması, doğru cevabı bulabilmek için verilen ek 30 sn’lik süre verilmesi ve sorunun cevabını da alarak pas geçebilme şansı.

Diğer bir oyun içi satın alma ise “Doğru cevapları göster” seçeneği. Bu tip oyunları oynayanların egosunu gıdıklayan, çok akıllıca bir satış metodu.

Bilen Adam ile ilgili yorumlarda reklamlardan şikayet eden fazlaca kişi olduğunu gördük ama uygulamada benzerlerinden çok daha değişik bir uygulama yapılmamış. Reklamların kalkmasına yönelik bir oyun içi satın alma da konulsaydı iyi olabilirdi diye düşünmekteyiz.

Sonuç olarak Bilen Adam soru, bilmece türü uygulamaların hoş bir örneği olarak iphone ve ipad’imizdeki yerini alıyor.

download

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: bilgi oyunlari

Filed under: Appstore - UygulamalarBedava UygulamalarOyunlar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!