Ipad ve iphone, appstore da yer alan çok ciddi sayıdaki uygulama ile diğer rakiplerine göre açık ara lider konumdalar. Eskiden beri yurdumuz insanı, bilgisayar oyunlarına pek para vermek istemez. Daha düne kadar bildik yerlerde, her türlü oyunun kopyasını, kendilerince makul sayılacak fiyatlara alırlardı. En başta gelen gerekçe oyun fiyatlarının orijinal olarak alınmak istendiğinde, çok yüksek meblağlar tutması idi.

iphone için uygulama fiyatları genelde 1 ile 3 dolar arasında, ipad için ise, 5 ile 10 dolar arasında. Appstore sayesinde, uygulama fiyatları bilgisayar versiyonlarına kıyasla kesinlikle çok mantıklı düzeylere indi. Oyunların kalitesine bakınca, bilgisayardaki versiyonlarından nerede ise ayıt etmek imkansız. Özellikle ipad için bakarsak olaya, oyun oynarken kendinizi bilgisayarda oynuyor gibi hissedebiliyorsunuz. Iphone içinse, oyunlara bakınca, bir telefon! da nasıl bu kadar başarılı oyunlar olabiliyor demeden edemiyorsunuz.

Gerçi ipad için fiyatlar 5 ile 10 dolar aralığında bile makul sayılabilir ama, malum yılbaşı geldi. Şu anda, başta amerika olmak üzere avrupa ülkelerinde yıl başı tatili başladı. Bu vesile ile bir çok yazılım firması da kısa süreli çılgın sayılabilecek indirimler yapıyorlar. Bunlardan birisi de “EA Games for the Holidays” başlığı ile appstore da yer alan Electronic Arts firması. Bende sizler için hem ipad hem de iphone için alabileceğiniz oyunlardan bazılarını seçerek linklerini derleyerek bir liste hazırladım. Ancak hemen uyarayım, bu indirimin süresi çok kısa, elinizi çabuk tutmazsanız bu fırsatı kaçırabilirsiniz.

Madden NFL 11 fiyatı 99 cent
Battlefield: Bad Company 2 fiyatı 99 cent
Simcity Deluxe fiyatı 99 cent
Risk: The official Game fiyatı 99 cent (iphone için)
Fifa 11 by EA Sports fiyatı 99 cent
Monopoly fiyatı 99 cent
Need For Speed Shift fiyatı 99 cent fiyatı 99 cent
Command & Conquer Red Alert fiyatı 99 cent (Ipad e özel fiyatıda bu fiyata inmiş)

Bu linkler indirim olan oyunlardan bazılarına ait. Toplamda Ipad ‘e özel 19 oyun var. Iphone için 83 oyun var. Bu oyunların nerede ise tamamında indirim var. Itunes da verdiğim linklerden birini tıkladıktan sonra bu oyunların tam listelerine ulaşabilirsiniz.

Need for Speed Shift

Need for Speed Shift


Ben bu indirimden yararlanarak iki oyun aldım. İki oyunda ipad e özel versiyonlar. Normalde Ipad versiyonlarının fiyatları 10 dolar. 99 cent e çok iyi bir alım oldu. Oyunlardan bir tanesi, “Need For Speed Shift” diğeri, “Command & Conquer Red Alert”. C & C için gerçi çok iyi yorumlar yanı sıra çok da kötü yorumlar yapılmış. Ama 99 cente bu güzel oyunu kaçırmak istemedim. EA gibi bir firma nasılsa, oyunda sorun varsa güncelleme çıkaracaktır. Her iki oyunu şu anda hem oynayıp, hem ekran görüntüleri alıyorum bir yandan da bu yazıyı yazıyorum. Az sonra yazıma seçeceğim ekran görüntülerinden bazılarını ekleyeceğim.

Ancak ilk denediğim oyun Need for Speed Shift için harika diyebilirim.

Command and Conquer - Red Alert

Command and Conquer - Red Alert

Command & Conquer oynamaktan yazının sonunu tamamlamam uzun sürdü. Itunes ta yazılan kötü yorumların nedenini kesinlikle anlayamadım. Bu yorumları yazanların iki iddiası var. Birincisi oyun kısa süre sonra donup kalıyor, ikincisi, birimler dokunmalara çok duyarlı değiller. Yarım saate yakın oynadım. Ne oyunda donma veya bozulma oldu, ne de birimlerim laf dinlemezlik etti. Sanırım bu yorumlar oyunun yeni yayınlanan güncellemesinden önce yapılan yorumlar. Benim denediğim kadarı ile gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Özellikle 99 cente bu oyun kaçmaz.

Bu yazıyı okuyupta Jailbreak yapan kişiler şimdi bana eminim bıyık altından gülüyorlardır. Zira onlar tüm oyunlara para vermeden zaten ulaşabiliyorlar. Ancak ben emeğe (yabancının emeği de olsa) saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Insanlar bu uygulamaları para kazanmak için yapıyor. Kimse bu emeğin bedelini ödemezse, kısa zamanda kaliteli ürün yapan kalmaz. Zaten simit parasına satılan oyunlar için artık çok pahalı mazeretide kalmadı. Ayrıca, bir şeye para verince indirimde yakalamanın zevki başka oluyor. Jailbreak yapınca bu zevki tatmakta mümkün oluyor.

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: Appstore - UygulamalarC&CMonopolyNFSOyunlarSimcity

Filed under: Appstore - Uygulamalar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!