Another Case Solved

Another Case Solved

Birazcık bile İngilizceniz varsa hayli eğlenceli bir dedektiflik-bulmaca oyunu Another Case Solved. Zaten bütün dünya da bu ücretsiz oyunun hayli eğlenceli olduğuna karar vermiş, bu yüzden de sıralamada durmadan yükseliyor.

Another Case Solved

Another Case Solved

Neymiş, nasıl bir oyunmuş bu “Another Case Solved” deyip indirdik, oynamaya başladık ve anca seviyeler ilerleyip, bekletmeye başlayınca kendimize geldik. Another Case Solved’da çok mu acaip şeyler var, hiç görülmemiş yenilikler mi denenmiş, göz alıcı grafikler içinde görsel bir şölen mi? Yooook, itiraf etmemiz gerekirse hiç öyle şeyler de yok ama yine de sizi içine alıp saatlerce oylamayı başarıyor. Oyun tam anlamıyla çekirdek yemeye benziyor. Bir başladınız mı duramıyorsunuz ve nedenini de tam söyleyemiyorsunuz.

Geçelim oyuna. Yeni yetme bir hafiye olarak oyuna başlıyorsunuz Another Case Solved’ta.

Oyunun bazı kısımları birazcık candy crush’ı hatırlatıyor, bazı kısımları azıcık sims’i hatırlatıyor, sanki şu kısımda şu oyundan bir şeyler var, aslında şu kısmı bu oyunda gibi ama oyunu başka bir oyuna benzetebilmek mümkün değil. İçindeki bir sürü “tadında”ya rağmen kendine has bir oyun olmayı becermiş Another Case Solved. Oyunun içindeki gönderme ve esprilerden de oyunun tasarımcılarının oldukça kültürlü ve esprili tipler olduklarını anlıyoruz.

Another Case Solved‘in en eğlenceli yerlerden biri, kendi tipinizi oluşturma kısmı. Bu kısımda yüz tipinizi, saç tipinizi, giysinizi vs alıyor ve karakterinizi yaratıyorsunuz. Benim en hoşuma giden kısmı, ağzınızı burnunuzu oluştururken onu yüzünüzde istediğiniz yere koyabilmeniz oldu. Yani alnınız dar mı geniş mi, ağzınız çenenize yakın mı uzak mı vs gibi bütün detaylara siz karar verebiliyorsunuz.

Oyun başlıyor, siz şekerlerinizi topluyorsunuz ve işe başlıyorsunuz. Küçük işleri gazeten takip ederek, büyük işleri ise kişilerle telefonda konuşarak alıyorsunuz. Ardından dışarı çıkıp işe başlıyorsunuz.

Another Case Solved‘de, büyük işlerde ilk yaptığınız şey bir yandan düşünürken diğer yandan size verilen hareket sayısı içinde Candy Crush tarzı bir bilmeceyi tamamlamak. Bu arada eller geçtikçe sizden istenen iş zorlaşırken sizin yetenekleriniz artıyor. Örneğin istediğiniz bir sırayı yok edebiliyor, iki nesnenin yerini değiştirebiliyor ya da tek sefere mahsus olarak yukarıdan gelecek nesnenin ne olacağını seçebiliyorsunuz. İlk turdan itibaren zaten yardımcı araçlarınız da var (bulmacanın tümünü değiştirme, var olanların yerlerini rastgele değiştirme vs gibi) ama bu araçları bol keseden kullanırsanız, şehirde yasak olan ve gerçek para ile satılan şekerden almak zorunda kalabilirsiniz. Bu adımdan hem para elde ediyorsunuz (Hele bir de bonuslu elde etmişseniz tadından yenmiyor. Bazen şansınız yaver giderse şeker de kazanabiliyorsunuz) hem de davayı çözmenize yardımcı olacak kanıtları topluyorsunuz. Parmak izleri, haritalar, şüpheli fotoğrafları. Kanıtların tamamını elde edemezseniz, hem davayı çözmeniz zorlaşıyor hem de alacağınız yıldızlar yani puanlar azalıyor.

Another Case Solved

Another Case Solved

Buradan olay yeri incelemeye gidiyorsunuz. Belirli bir zamanınız var. Aradığınızın saklandığı odayı bulmak ve o odadaki eşyaların içinden çıkartmak için. Another Case Solved uygulamasında odaları araştırırken, eskiden oynadığımız “sıcak – soğuk” oyununa benzer bir metot uygulanıyor.

Another Case Solved’de bundan sonra sıra, suçu işleyeni bulmaya geliyor. Önce yerini saptamak zorundasınız. Harita üzerinde size yer saptama ipuçları veriliyor ve siz suçlunun saklandığı yeri buluyorsunuz.

Bir sonraki Another Case Solved adımı ise, suçlunun kim olduğunu bulma. Toplayabildiğiniz ipucu sayısına göre soru hakkınız var. Eğer yeterince ipucu toparlayabildiyseniz suçluyu yakalayabiliyorsunuz.

Bazen yukarıda verdiğimiz sıralamanın yerleri değişebiliyor ama mantık değişmiyor. Delil toplama, parmak izi, fotoğraf ve harita. Harita yer için lazım, parmak izi suç mahalli, adam resimleri ise suçlunun kim olduğunu ortaya çıkarırken.

Another Case Solved’da, eğer davayı çözerseniz, iş yerine taksi ile dönüyorsunuz, çözemezseniz, moral bozukluğu ve yürüyerek. Bir davayı tam çözemediyseniz moralini bozmanıza gerek yok. Öbür davalardan kazandığınız paralardan bir kısmını harcayarak davaya yeniden bakabiliyorsunuz.

Grafikleri sevimli ama çok da hareketli değil. Zaten hareketli olmasına da pek gerek yok. Aldık, sizin için denedik ve Another Case Solved’in en azından 7. seviyeye kadar oynamaya değer bir oyun olduğuna karar verdik. 6. levelden sonra dengelerde arıza başlıyor, baştan beri nefessiz süren tempo “artık tava geldin, al şu uygulama içi satın almalarından, hadiiii” diye bağırmaya başlıyor. Davalar neredeyse kafa kafaya geliyor ya da davayı bitirmek için zararına çalışmayı göze alıyorsunuz. Şu bir gerçek ki, ilk 6 levelden sonra bırakmaya karar verseniz bile Another Case Solved ile oldukça eğlenceli bir kaç saatiniz geçecek.

download

Uncategorized

Lütfen Paylaşın!

Tagged with: bulmaca oyunlariipad oyunlarıiphone oyunlarıOyunlarücretsiz

Filed under: Appstore - UygulamalarBedava UygulamalarOyunlar

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!